• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kyxap - специалист
Имат, Sonoff TH10 и TH16 https://www.itead.cc/sonoff-th.html
Manu - специалист
ср яну 23, 2019 11:45 pmgnt69 написа:
ср яну 23, 2019 11:31 pmManu написа:
Екстра си ! С DS18B20 , ако не се лъжа имаше готово решение на Sonoff. APP и работа с Алекса и Гугъл...
Дай малко повече инфо къде си ги накичил тея датчици и т.н.
Конкретно съм взел такъв стаен термостат и датчиците жичните в него пък с безжичните се разбират самички.

ЦЪК .

Иначе тия имат и други работи но аз имам само Bboil rf.

ЦЪК

:partyman:
Това са на Иво Мирчев нещата от Да България ! :) До един момент ги следях...и им изпуснах края. Ще разгледам обстойно ! Знам, че продават и за чужбина доста.

Ето го Sonoff-a с DS18B20 , ако на някой му затрябва такова решение -има бая възможности за без пари.
Прикачен файл:
61nTFSYJ-mL._SL1000_.jpg
61nTFSYJ-mL._SL1000_.jpg (60.78 KиБ) Видяна 1940 пъти
ср яну 23, 2019 11:54 pmkyxap написа:
Имат, Sonoff TH10 и TH16 https://www.itead.cc/sonoff-th.html
Абе ще си кажете всичко вие ! :-D :-D :-D
gnt69 - майстор
чет яну 24, 2019 12:06 amManu написа:
Това са на Иво Мирчев нещата от Да България ! :) До един момент ги следях...и им изпуснах края. Ще разгледам обстойно ! Знам, че продават и за чужбина доста.
Не го познавам тоя ама им работят нещата, вече година и половина го ползвам това без проблем. Не разбирам от електроника и програмиране, който разбира си е направил нещо свое и евтино решение спрямо неговите нужди. Аз съм просто един потребител който иска работещо решение с интернет управление с гаранция на поносима цена. :partyman:
Manu - специалист
чет яну 24, 2019 12:28 amgnt69 написа:
чет яну 24, 2019 12:06 amManu написа:
Това са на Иво Мирчев нещата от Да България ! :) До един момент ги следях...и им изпуснах края. Ще разгледам обстойно ! Знам, че продават и за чужбина доста.
Не го познавам тоя ама им работят нещата, вече година и половина го ползвам това без проблем. Не разбирам от електроника и програмиране, който разбира си е направил нещо свое и евтино решение спрямо неговите нужди. Аз съм просто един потребител който иска работещо решение с интернет управление с гаранция на поносима цена. :partyman:
При теб доколкото разбирам, RF-a си го вкарал в режим на стаен термостат. Жично си го включил към горелката като такъв ? От там имаш безжичен температурен датчик в голямата зона с 4 радиатора - нея и само следиш. Накичил си още жични датчици по бойлер /него всъщност управляваш ли го по температура, с някакви часови сценарии или само мониторинг?/, буфер, котел. Може би безжичен датчик и за външна температура виждам ? В стаите си оставил термоглави.
И аз не мога да разбера в ситуация на достигане трайно на нужната температура в голямата ти зона, горелката заспива. В следващия момент отиваш в стая и отваряш глава ? Кво правиме ? Е тука ми се къса нЕкъде "топлата" връзка ...
ср яну 23, 2019 10:11 pmandy_forresite написа:
http://prikachi.com/images.php?images/8/9489008K.jpg
Не е това което си мислех.
Рангелов ти е показал как е разглобено.

Manu, ФБРто вчера или оня ден го писа:
Помпата да включва на по ниска температура– примерно 40 градуса.
Горелката нека си спи, но топлата вода чака да ѝ отвъртиш главата.
Не мога да разбера що народа е луднал да цъка радиаторни помпа със стайни термостати? Много ток ли ще изгори? Зима е, студено, има нужда от отопление. Как пък във всички стаи ще затворят главите?!!
Помпата ми стартира контролер, когато се появи нужда от отопление и я гаси когато тя отпадне.
Аз съм му казал кога настъпват събитията.
gnt69 - майстор
чет яну 24, 2019 4:03 amManu написа:
Жично си го включил към горелката като такъв ? От там имаш безжичен температурен датчик в голямата зона с 4 радиатора - нея и само следиш. Накичил си още жични датчици по бойлер /него всъщност управляваш ли го по температура, с някакви часови сценарии или само мониторинг?/, буфер, котел. Може би безжичен датчик и за външна температура виждам ? В стаите си оставил термоглави.
И аз не мога да разбера в ситуация на достигане трайно на нужната температура в голямата ти зона, горелката заспива. В следващия момент отиваш в стая и отваряш глава ? Кво правиме ? Е тука ми се къса нЕкъде "топлата" връзка ...
Точно така топлото е произведено и складирано в буфер. Стайния командва помпа буфер и изпраща топло към където има нужда. А стая допълнителна когато ми трябва отварям главата на 5 няколко часа предварително и се стопля. Топлата връзка е навсякъде коридори стълбище бани всичко е топло. Термостата има възможност за безброй сценарии които сам програмираш. Ако се случи да се прибереш по рано или да не ходиш на работа с едно копче на телефона или на компютъра сменяш сценария и се прибираш на топло. Ако те няма няколко дни в къщи слагаш режим 10 градуса и отоплението спира, после няколко часа преди да се прибереш зареждаш програма за отопление и се прибираш на топло. Просто трябва да ти е балансирана системата от секретните вентили на радиаторите за да може помпата като прати топла вода тя да отиде до всички радиатори.

Аз поне за в къщи по добро от това не мога да направя.

Всяка къща и нуждата от топлина са различни така че всеки прави своя избор стаен термостат ли, обикновени механични термоглави ли, обикновени без управление по Интернет електронни ли или пък с wi fi управление но пари като 1300 лева за електронни глави с управление за мене са неоправдано много. На мен са ми необходими 3-4 тона пелети слънчогледови за сезон което е 600-700 лева.

Така че не залитайте много чак такава файда няма в тия глави. Купувайте пелети евтини слънчогледови и се топлете. :partyman:
andy_forresite - майстор
За всеки влак имало пътници. Слизал съм от влак, в който бях единствен пътник. След това продължи само с машиниста и кондуктора. Казват също че всяко нещо си има изключение, което потвърждавало правилото. Е, тогава казалите тези две работи са си вързали гащите и винаги ще са прави. Или ще е по шията, или ще е по вратЪ. В този ред на мисУи механичните термотиквари са за жилища с постоянно обитаване, съответно непрекъсване на отоплението. За жилища със средно големи топлозагуби. Също за стаи, които понякога не обитаваме и с механична термоглава сме защитили водата в този радиатор от замръзване (при 24/7 горене).
Електронните са усъвършенствания вариант на механичните. Може да се ползват в къщи с 8-10-14 радиатора. Голямо обикаляне ще пада ръчно да се въртят всеки ден по 2 пъти най-малко. Когато няма воден буфер трябва да си внимава коя глава кога ще затвори за да не ни изгасне огъня от моментното прегряване, което ще последва.
Стайният пък го виждам като подходящ за т.нар. компактно разпределение на стаите и задължително прекрасна ТИ отвън, дограма и врати.
Заключение: по-скъпите играчки са за хора с малки, дори нищожни топлозагуби. Системата им трябва да е сложна, с много датчици, електроника, софтуер и ако има воден акумулатор няма да е излишен. Обратно, в къщите с голяма потребност от отопляване освен че буфер не е необходим, може да се мине с минимума елементи от една ВОИ (котел, горелка, тръби, ц. помпа, механични терм. глави и някой и друг кран за цвят). Въпрос на достигнат жизнен стандарт. От него пък се определят премиум марки автомобили, телевизор от 5000 вместо от 600 лева, хладилник за 2500 вместо за 350 и т.н. Всичко е навързано. Та така погледнато е вярна поговорката в началото.
Evgeniy - майстор
чет яну 24, 2019 5:36 amТрифон П.Трифонов написа:
Не мога да разбера що народа е луднал да цъка радиаторни помпа със стайни термостати? Много ток ли ще изгори? Зима е, студено, има нужда от отопление. Как пък във всички стаи ще затворят главите?!!
Това цъкане на помпата обикновено се прилага за по-ниска инертност, когато няма трипътен вентил, управляващ температурата на ОС по крива в зависимост от външната Т. По-бързо реагира на спиране на помпата отколкото на подтискане на горелката.

Тук ще предложа един бюджетен и надежден метод за "термостатиране", открит и прилаган от колегата Elpunto.
Той ползва контактен термостат на връщата линия от радиаторите, нагласен примерно на 37*. Ако е под 37, помпата работи, ако е над - спира. Вярно, че това е сумарно от всички стаи, но когато е по-студено, съответно по-често е по- ниска Т на връщане, колкото по-топло - по-висока. Един вид индиректен многостаен термостат.
morfei1 - специалист
ср яну 23, 2019 10:42 pmgnt69 написа:
Аз пък съм за стайните термостати. За мен не е оправдано някой беше споменал вчера в една от темите 1300 лева за глави за радиатор
Аз бях, горе долу толкова ще ми струва да оборудвам абсолютно всичките ми радиатори по етажите с глави на Homematic IP, без да включвам стайни термостати в сметката и без преходните адаптери за вентилите, които са още общо - 206лв. по 17.20лв. за брой :shock: . 2 глави отпаднаха, понеже не се препоръчват за монтаж в бани, мога да ги огранича до общо 6 броя глави, за 4-ри спални и 2-то хола, като този сезон, ще карам с 3 глави на единият етаж, а за другия ще видим какво ще решим. Ако има ефект от цялата работа (за температурния комфорт в стаята вече съм убеден), то ще се отрази в разхода дори и само с ел. глави на 3 от основните радиатори. Очаквам най-вече по-дълги паузи на горелката след като изключи по температура на вода, понеже ел. главата напълно затваря радиатора при достигане на температура в помещението, нещо което обикновеннта механична не може да направи напълно и винаги си циркулира по-малко (без значение колко топло е в стаята, а понякога е задушаващо топло или пък се усеща по-хладно, но на нея не и идва веднага на акъла да стопли или да затвори напълно), или го прави по-бавно поне за мен.

Определено има по-евтини и ефикасни методи за постигане на същото, че и по-добро, но си иска четене, ровене, настройване, проби-грешки и т.н.т и т.н.т.

Аз си търсих, добро-готово решение, което просто да работи без да ме занимава много, много. С възможност за отдалечено управление и евентуално мониторинг след време. Ако наистина успява да спести пари, то първоначалната инвестиция, не е проблем понеже се връща във времето. Пък кефа и комфорта, цена нямат. Половината зор мина, остана другата половина :-D .
Manu - специалист
gnt69, разбрах, аз пропуснах и това, че при теб имаш и буфер в системата, а при мен ниц...

Трифон, Анди, Evgeni.

При мен нещата са по сложни :
Пак описвам ситуацията - 1 етаж офис, ателие около 90 кв. Което се ползва денем, когато работиме.

Етаж 2 и 3 - два отделни апартамента еднакви, с площ чисто малко над 90 квадрата. Да приемем с различни потребности за отопление. Има колекторни кутии на двата етажа. Лошото е, че по-гъвкаво май беше да си ги захраня с отделни линии, а не както сега от една обща за двата етажа. Ама това е свирено вече. Етаж 3 още не е направен и не са напускани тръбите за отопление от колекторите. Това ще се случва напролет.

Котелното 10-12 кв. е в мазе със склад около 40 кв. Като мазето се топли достатъчно от котелното, преди да заработи котела го греех принудилно на ток.
Къщата, смея да твърдя, че е изключително добре изолирана. Писал съм някъде назад точно как.
Котелът ми е Грейко 20-ка. Който в момента е на почивка, общо взето. Този сезон отоплявам мазето индиректно, етаж 1 и етаж 2. Навсякъде са монтирани термоглави. Като температурата навсякъде 24/7 се гони в порадъка на 22-23 градуса. Не, че имам нужда от нея постоянно, ама няма кой да ходи да върти глави...
Жилището от това, което забелязвам, задържа много продължително зададената топлина. Винтилите в повечето случаи на радиаторите са затворили за дълго. Радиаторите студени, а температура си я има. Следя я с термометри, че това ми е първи сериозен сезон.
Значи горелката съм я спънал - на 1 скорост с подаване много малко количество пелети и съм разредил интервалите. /То тя си и работи само на 1 скорост./ Това го направих за проба, да не влиза често в съспенди и гасене. И ми се качи малко разхода. Преди не надвишаваше чувалче и половина за 24 часа. Бункера ми е тесен и висок и всеки ден досипвам по едно и също време. Демек, точно знам колко ми е разхода без да гадая на око. Та при тази ситуация в по-голяма част от времето върти през лира и едно малко радиаторче, което съм го оставил на по-голяма температура умишлено. Връщата вода ми е макс до 10 градуса разлика. Даже последно като я гледах беше 7. При подаване 65, връща 58. Имам мерене контролно и в двете посоки. Показания за изходящата на горелката, котела и контролното след котела са еднакви.
Значи в котелното как е организирано - една помпа управлявана от горелката. Трипътен на ЕСБЕ с възможност за малки корекции, стоящ бойлер 200 литра на ток и серпентина, която е в системата и се управлява с on/off ел. задвижка от горелката с датчик в бойлера. /В момента не я ползвам за да съм наясно как се държи котела само за отопление/ . Имам рецуркулация на топлата вода с едно Wilo. И нея не я ползвам в момента, защото още не съм измислил с какво да я накарам да завърта за няколко минути през някакъв интервал от време. Та това е общо взето...сигурно пропуснах много неща.

А сега ми кажете как това нещо да го управлявам интелигентно, че вече съм блокаж ! :)
Отворен съм за всякакви разумни, и не толкова разумни извращения !

П.С. Ето в момента докато пиша, на етаж 2 при зададена температура от главите 22 градуса. 4 часа радиаторите са лед. Температурата е паднала с 0.1- 0.2. А през това време и често пускам мощен абсорбатор докато пуша до него. :rolleyes: Котелът не знам какви ги върши...почива или работи на свещ !

morfey1, май попадах в каталозите с глави и за bathroom. Ама не знам колко е разумно и там да бодеш. :)
Последна промяна от Manu на чет яну 24, 2019 3:19 pm, променено общо 2 пъти.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Тема "Термоглави, електронни регулируеми термоглави или стаен термостат." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: