• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Честита Нова Година!
Камината не тръгва от първия път, а от втория. Проблема дали е механичен или софтуерен?
Ще се радвам на вашите мнения. Благодаря!
jabata - специалист
Много неточно зададен въпрос.
Какво точно се случва, пълни ли пелети, нагрява ли, работи ли вентилатора, запалват ли се пелетите? Ако пълни пелети, нагрява, работи вентилатора, може проблема да е пелетен. Имал съм случай, в които лоши (влажни) пелети палят едва от втория път. Предполагам това се случва на токущо изчистена камина ?
naskov - майстор
lubitel16 написа:
Честита Нова Година!
Камината не тръгва от първия път, а от втория. Проблема дали е механичен или софтуерен?
Ще се радвам на вашите мнения. Благодаря!
:?
Да, много общо казано. Иначе става така: сутрин като излизаме гася камината. След обед или привечер, като се прибирам отварям вратата и я чистя. След това затварям вратата и натискам пуск. Камината се включва, вентилаторът за кратко продухва силно после намалява оборотите и стои така. След още няколко секунди на екрана се изписва "зареждане на пелети", но не тръгва редуктора и шнека. След още няколко секунди се опитва да запали, но при липса на пелети няма как да стане. След това се включва аларма 7 safety termal. Изключвам я и след като минат 15 мин. почистващо изключване пускам отново. След първоначалното продухване тръгва шнека и започват да падат пелети, запалва се и работи. Така до като дойде следващо почистване и пускане. Наистина се случва на токущо почистена камина с прахосмукачка.
jabata - специалист
Това описание вече е много по-добре.
Така описано, значи проблема е в контролера (дали софруер-а или хардуер-а на контролера) в случая няма значение, защото за потребителя те са едно цяло и обикновения потребител нищо неможе да пипне.
До този извод стигам, след като първия път не тръгва шнека-а а втория тръгва. Това означава че самия мотор на шнека почти сигурно е че работи, но не получава захранване, поради тази причина първия път не пали, а втория пали.
Иначе по-вероятно да е някакъв проблем на софтуер-а на контролера, защото след като втория път тръгва, значи хардуерната част е наред. Според мене един reset на софтуера (аналогично с преинсталация при компютрите) почти сигурно ще оправи нещата.
Повече за контролерите, немога да кажа. Освен че май самите камини бяха македонско производство, и май са много сходни с BurnIt.
Благодаря за споделените разсъждения. Би трябвало да е македонска. Отзад на камината има термостат, който да изключи камината, ако евентуално шнековото устройство се нагорещи. Предполагам, че има и други защити, но има ли пресостат или нещо подобно, датчик за налягане, който да измерва някакво налягане и да подава сигнал, че нещо не е наред? Не става въпрос за предпазен клапан на водната риза.
jabata - специалист
Ами камината си има и пресостат, датчик за температура в шнека, температура на димните газове, датчик за врата (разхерметизация на камината) и всякакви защити. Но в случая не мисля че те оказват влияние, защото ако някоя защита сработи, тогава контролера ще изпише веднага Alaram, или каквото е там.
jabata - специалист
Имах си аз, за 500 лева да не горят като хората :shock:
Иначе от казаното, проблема според мене е преди всичко в пелетите. Пробвай с настройка, ако не се оправи, значи проблема са пелетите.
За съжаление, много от пелетите които се намират в БГ са под всякаква критика, и това да трупат шлака е често срещано явление. Лично аз експериментирах с различни видове, докато си намерих такива които да не правят шлака.
При първия пуск сработва аларма 7, а при втория тръгва. Необходим ли е някакъв вакуум или по ниско от атмосферното налягане, за да работи камината. Също така нямам ръководство за експлоатация на този модел. Трябва да се уча на настройки направо от контролера-дисплей, но става студено и да не влошим положението. Мисля, че пелетите са добри. Какво представлява шлаката. Изхвърлям пепел и сажди.
jabata - специалист
lubitel16 написа:
При първия пуск сработва аларма 7, а при втория тръгва. Необходим ли е някакъв вакуум или по ниско от атмосферното налягане, за да работи камината. Също така нямам ръководство за експлоатация на този модел. Трябва да се уча на настройки направо от контролера-дисплей, но става студено и да не влошим положението. Мисля, че пелетите са добри. Какво представлява шлаката. Изхвърлям пепел и сажди.
Какъв вакуум, какво атносферно налягане. Камината трябва да работи при всякакви условия. Това с аларма 7, малко ме притеснява. Но доколкото си спомням BurnIt контролера, аларма 7, дава сто възможни случая, включително и температура. Но в случая температурата тебе не те касае, понеже сега я палиш.
За съжаление и аз нямам ръководство на тази камина, но питай във темата за BurnIt, там се развява това ръководство. И виж дали ще намериш сходни неща, и пробвай с него. Ако не, винаги остава вариант-а търговеца. Може включително някой датчик да не е съвсем в ред, и при първия пуск да дава грешни стойности, и това да бърка камината. В голямата сервизна документация (за инсталатори, техници) трябва да има описано кои датчици, каква аларма дават, и да се види, дали техните стойности са ок.
Щом не знаеш какво е това шлака, значи нямаш. Това са едни тухлички които се образуват в паничката където гори, и пречат на нормалното горене.
  • 1
  • 2

Тема "Пелетна камина "алба" 15 кв" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: