• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Да, миналата година в тази тема :) Все пак мисля да заложа на шините. При мен не трябва да има голямо съпротивление защото може да връща пламък към гофрето. Коминът ми е с тяга 14Pa и е 130 мм по цялата височина. Височината му от розетката до върха на комина (малко над билото) е около 7 метра. На грейко с тези 150 мм кюнци явно не му е проблем да прочисти дробовете през 2х4 бр 67-милиметрови тръби дори с турболатори от завода или правени. Много се съмнявам че ако бях с грейко с моя комин щях да се размина без проблеми по тягата.
Шоп, понеже си с такова образование, а аз съм завършил икономика и финанси та едва ли ще го измисля, ако ти се роди някаква идея в главата за направа на механизъм за почистване на тръби в тръбен топлообменник (като малък малък бойлер е като форма, т.е. цилиндричен), при който едната тръба е централно разположена, а другите са по периферията на 360 гр, драсни някой ред, схема и аз не знам ... Ако се присетиш нещо казвам. Аз го виждам само някакво първобитно с движение нагоре-надолу едновременно за всички турболатори. Методът с кобиличното движение не виждам как ще се реализира при мен. Да беше квадратен като грейко и камините на пелети, окей, ама случаят не са така. Сложно е дори и така, предвид че там върви пушека и трябва хем да се движи 3,4,5 см за вертикалните движения, хем да няма големи пролуки, откъдето би се влошила тягата.... от 14 паскала.
lz2skt - специалист
Да не си мислиш ,че всички тук са с техническо образование...моето например е хуманитарно.Идва ми на акъла да се свържат заедно всички и шомполно отдолу нагоре(или обратно) да ги движиш като в горният край имат ограничител да легнат накрая на него...
andy_forresite - майстор
Да, може да ги поръчам 650 мм дълги за да мога да ги хвана за долния край и да ги раздвижа нагоре/надолу. До горния капак (на който съм нанизал парче гофриран димоотвод във вид на 90-градусово коляно) имам 5-6 см и въпросният капак ще подпира турболаторите. Един вид естествен ограничител.
За да стигна до тях трябва да отвия два винта на пристягащата парче гофриран димоотвод скоба и долния капак с фланеца, да изнижа долното "гофре", да сваля капака отдолу и воала. Виждам го като една цигара време с помотването. Засега съм изгорил 20-ина чувала пелети и няма признаци за задръстване. Предполагам че с шините няма да стане по-добре. Ще видим.

Относно ефективността на "малкия бойлер" изрично стоях в мазето за проследяване изменението на изходящата температура от котела от момента на включване на помпата (51,7 градуса). Вдига 51,7, тръгва помпата и изходящата температура скача на 54 за 30 секунди. Задържа се малко там и започва да пада. Ако падне до 44,3 градуса помпата се изключва и пак набира до 51,7. Втори път не спира никога. Спира ако паля на лимит 10 kw. На 11 се чуди да спира ли, да не спира ли, а на 12 kw не се стига до такова пропадане на изх. температура.
Значи котелът затопля 33 литра вода в себе си, топлообменникът загрява 14 литра в себе си, а междувременно когато помпата се включи се прибутват още около 15 литра вода на 15-16 градуса и затова пада температурата. Само предполагам че ефектът от този "бойлер" на комина е към 1,6-1,7 kw при горене на степени между 13 и 16 :) от 34 (9-11 kw). Нагоре не съм го изръчквал защото го ползвам от средата на март и оттогава 20-ина торби съм прекарал. С турболаторите ако го докарам до 2 kw ... достатъчно :yawinkle:
sian - специалист
emoemoemo69 написа:
["maistora1965"]
Само да попитам за тръбите безшевни ли си използвал или обикновенни.

Много добър въпрос!
Аз използвах безшевни, но не ми стигнаха 3 бр. и купих шевни. Голяма грешка и то не за друго, а защото турболаторите не могат да се движат свободно в тръбите, та се налагаше доработка. Иначе ако няма да слагаш турболатори няма никакъв проблем да ползваш обикновени тръби.
Здравей, имам нужда от помощ относно котел. Ако може да се чуем по телефона. Благодаря.
Evgeniy - майстор
andy_forresite написа:
Да, може да ги поръчам 650 мм дълги за да мога да ги хвана за долния край и да ги раздвижа нагоре/надолу.
Може да ги хванеш в долния край на две групи, които да задвижваш пак с кобилица около ос в центъра. Няма значение, че не са в една права, важното е да се фиксират за съответната основа (планка с дупки или начупен прът със заварки; болтове), така, че всяка група да се движи едновременно и да се захванат в точки, които са равноотдалечени от оста.
maxmaximoff - напреднал
ср яну 27, 2016 11:20 pmemoemoemo69 написа:
Здравей колега gnt69! Аз си направих турболатори от ламарина с дебелина 1 (един) милиметър, обикновена черна стомана. Турболаторите са плътно по тръбата, имат луфт колкото да се движат свободно без запъване. Ширината на лентите трябва да е съвсем малко по широка от тръбата за да може след като се усуче да дойде наразмера. Моите турболатори са дълги 70 см и за тази дължина максималният бр. навивки е 3,5- 4 . Ефектът от турболаторите е поразителен. Ползвам ги от началото на сезона и за сега не съм забелязъл да имат някакви
поражения от температурата.
Ето и малко снимки:
Успех!
Колега, можеш ли да ми изработиш като тези твойте турболатори за тръби Ф6см и дълги 70см. Естествено ще си платя.
maistora1965 - специалист
пон ное 12, 2018 5:25 pmmaxmaximoff написа:
ср яну 27, 2016 11:20 pmemoemoemo69 написа:
Здравей колега gnt69! Аз си направих турболатори от ламарина с дебелина 1 (един) милиметър, обикновена черна стомана. Турболаторите са плътно по тръбата, имат луфт колкото да се движат свободно без запъване. Ширината на лентите трябва да е съвсем малко по широка от тръбата за да може след като се усуче да дойде наразмера. Моите турболатори са дълги 70 см и за тази дължина максималният бр. навивки е 3,5- 4 . Ефектът от турболаторите е поразителен. Ползвам ги от началото на сезона и за сега не съм забелязъл да имат някакви
поражения от температурата.
Ето и малко снимки:
Успех!
Колега, можеш ли да ми изработиш като тези твойте турболатори за тръби Ф6см и дълги 70см. Естествено ще си платя.
Последният пост е от преди година и малко но виж тук спиралите вършат работа само си премери точно вътрешният диаметър. https://motor-barbeque.com/bg/spirala-z ... /p120.html
maxmaximoff - напреднал
Точно там гледам. Но модела е друг. Ф60х45х20мм. Чудя се дали ще пада пепелта или трябва да се разпъне малко за да увелича стъпката и да не се затлачват. Тези които са като пружини няма ли въздуха да мине през вътрешната страна и така без да се завихри, и забави?

Прикачен файл

1481625336_245.jpg
maistora1965 - специалист
Ако вътрешният диаметър на тръбата е 60 и външният на пружината е 60 няма да влезе и няма да се движи в тръбата затова съм ти посочил този размер.Аз съм си направил топлообменник с такива пружини пепелта пада с едно две движения.
maistora1965 - специалист
пон ное 12, 2018 7:36 pmmaxmaximoff написа:
Точно там гледам. Но модела е друг. Ф60х45х20мм. Чудя се дали ще пада пепелта или трябва да се разпъне малко за да увелича стъпката и да не се затлачват. Тези които са като пружини няма ли въздуха да мине през вътрешната страна и така без да се завихри, и забави?
Виж си личните съобщения.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Турболатори за тръби." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: