• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
xaumahata - напреднал
Да май така изглежда, но истина е друга :-). В моя случай парното и тръбите не бяха ангажимент на фирмата, те правиха газовата инсталация, монтаж на котел, поставяне на колекторите към парното, пълнене, обезвъздушаване. Но в другия случай наблюдавах цялостната им работа в апартамента над нас, като те изграждаха всичко..та така. Относно въпросите ми за настройки, аз винаги поствям под съмнение НАСТРОЙВАНЕТО(без значение дали е котел, кола, климатик долби съраунд система :-)), защото в повечето случаи всеки специалист май си има негов подход. Поради тази причина се опитвам да събера повече мнения и да взема решение за себе си и да бъда вътрешно спокоен, а и съм твърде любопитен за подобни неща да разбера как работят и да мога сам да се оправям. Котелът ми е ARISTON GENUS PREMIUM 24 - https://goo.gl/qFIPDj, а управлението e ARISTON SENSYS - https://goo.gl/gKz1UF (с модулиращ термостат).
Предвид това което ми обесняваш, разбирам, че не трябва да се опитвам ръчно да държа котела в най-ефективната му температура (тази в която да работи в кондензен режим), а да го оставя той сам да преценява (ето едно разминаване в мнение - от друго място ми казаха, че е добре котелът да му се намали/ограничи максималната мощност)? Имам и още два въпроса: има ли смисъл от външен температурен датчик към котела и как той оптимизира работата на практика (не на теория)? Относно секретните кранове на радиаторите, трябват ли някакви прецизни настройки, като се има предвид, че апартамента е около 90 кв.м. с 5 стаи, баня, тоалетна и коридор - като във всяко помещение има радиатор (в предходните постове съм ги описал какви са)?
Благодаря предварително!
LazarGanev - "Велик майстор"
Да, добре е котелът да бъде ограничен според мощността на радиаторите, но температурата на водата не трябва да се ограничава много. Ако го оставиш на 75*С не означава, че той ще работи на толкова. Напротив, модулиращия термостат ограничава мощността и температурата с приближаване до зафдадената стайна температура. Външният датчик не е много за предпочитане за малки системи до 5 радиатора.
xaumahata - напреднал
Нещо по-конкретно можеш ли да ми кажеш относно как да са настройките?
LazarGanev - "Велик майстор"
Кои настройки?
tonyboy - специалист
xaumahata написа:
.... Поради тази причина се опитвам да събера повече мнения и да взема решение за себе си и да бъда вътрешно спокоен, а и съм твърде любопитен за подобни неща да разбера как работят и да мога сам да се оправям. Котелът ми е ARISTON GENUS PREMIUM 24 - https://goo.gl/qFIPDj, а управлението e ARISTON SENSYS - https://goo.gl...
Колега имам го същия котел от около 4 месеца и съм безкрайно доволен ( сравнен със стария ми конвенционален 12kw мин мощност ). Жилището ми е около 65 квадрата чиста площ, 3 стаи коридор, баня-тоалетна, лоджия , ново строителство, юг-запад, 15см. студопор отвън, отвътре на тавана гипскартон и 5 см вата , пвц дограма с к-стъкло. Инсталирана мощност на радиаторите (панелни турски без термовентили) е 11,6 kw плюс лира в банята 1,3 KW (стоманена) при 90 градуса на водата. Използвам безжичен стаен термостат SALUS 091FRLF който е ON-OFF тип , настроен е през деня 23градуса , през нощта 20. Котела е настроен на 47градуса температура на водата (предполагам инсталираната ми мощност става не повече от 4-5 kw). Ограничил съм максималната мощност на котела на 50%. Котела работи около 20 мин. (първите5 на пълна мощност после си се модулира и пада на мин. мощност) след това почива около час и 50 минути и пак завърта цикъла. При такава настройка на нощната температура(20градуса) през нощта не се пали защото не пада под 21градуса. Това са ми настройките дано съм ти полезен. За сметката няма да пиша колко е за да не ме налазят че е невъзможно и т.н.(не ми се влиза в спорове всеки знае себе си) , но е повече от прилична (долу горе на половина от тази на топлофикация в нашия град). За да ти е еднаква температурата в стаите трябва да регулираш със секретните вентили за всяка стая поотделно.
xaumahata - напреднал
LazarGanev написа:
Кои настройки?
По котела и радиаторите.
xaumahata - напреднал
Благодаря ти, tonyboy за изчерпателния отговор!
xaumahata - напреднал
Здрвейте,
ето резултатите от инсталацията с големите радиатори и котела (котлони само на газ, топла вода за четерима и парно):

Нанесохме се в жилището през август 2017.
Сметки за газ
08.17 - 14 лв
09.17 - 16 лв
10.17 - 32 лв
11.17 - 77 лв
12.17 - 101
01.18 - 127
02.18 - 106 лв
03.18 - 97 лв
04.18 - парното е спряно
Котелът работи на 47 градуса, и ограничен на 70% от мощността си, термостатъ стои в дневната:
Работни дни- 05:30 - 07:30 22,5 градуса - 07:30 - 16:30 - 20,5 градуса - 16:30 - 23:30 22,5 градуса - 23:30 - 05:30 20,5%
Почивни дни - 07:00 - 23:30 22,5 градуса - 23:30 - 07:00 20,5 градуса
При прагова температура на пускане 20,5 градуса, същата не е падало под 21 градуса.
Мисля, че идеята се реализира на 100%. Апартаментът е в кооперация от общо 7 апартамента (60те години строеж) на втори етаж с изолация на тавана от мин.вата 10 см, дограмата е Salamander със стъклопакет 4 сезона с аргон. Външна и вътрешна изолазция на стените за сега няма. В северната стая стъклопакета е троен - 4 сезона/бяло стъкло/К-стъкло. Общата площ на отопление е около 90-95 кв.м и се отоплява всичко. Като цяло мисля, че сме се справили добре и един ден като сложим външна изолация може би резултатите ще се подобрят . За разлика----сметките, които плащат горните апартаменти (наши роднини, с които заедно купувахме котлите и правихме парната) със идентични котли, но с по-малки радиатори и работещи на по-висока температура (вероятно има и други обстоятелства допринасящи) са между 2 и 3 пъти по големи.

Дано да е полезно на хора, които като мен се чудиха и умуваха какво точно да направят и благодаря на всички за идеите!
plastkomfort - специалист
Термоглави сложили по радиаторите?
xaumahata - напреднал
чет юни 28, 2018 8:55 amplastkomfort написа:
Термоглави сложили по радиаторите?
Сложих, но се оказаха безмислени, защото навяскъде температурата е балансирана и реално са отворени на max.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "кондензен котел с радиатори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: