Най - вълнуващия въпрос зимно време.
borkata99 написа:
Tomov1989 написа:
Хола ми е 40 кв.м мисля вместо радиатор да сложа вътрешно тяло на климатик, по простата причина че височината е 3,50 м и смятам че като се върти въздуха по добре ще се затопли, ти как мислиш
Аз съм с 37 квадрата.
От едната страна е високо 2,5 м от отсрещната стена е 4,5 м. Колко кубика е - не знам, а и не ме интересува. :roll:
Бивша тераса остъклена с PVC от доло до горе само стъкло пакет.
Сложил съм 2 радиатора по 4 кВ. и тръбите-медни са открити.
Някъде миналата година тука в форума съм качвал снимки, ама не си спомням къде.
nokoniko написа:
Доста е високо-предполагам, че с въртене на въздуха ще е по-добре. Иначе топлото ще си стои горе.....
Та искам да те успокоя - никакви проблеми с топлото, къде стои не знам, но на нас си ни е топло, щом зимата сме по къси гащи и боси сред виелицата :lol:
Н.П. слагай каквото ти е удобно, ама да ти духа зимата.................. :?

Сложих 10см каменна вата на тавана и 5см пак каменна вата на стените мисля че е добре изолирано и ще се справя със затоплянето
borkata99 - специалист
Tomov1989 написа:
Сложих 10см каменна вата на тавана
Супер е......тавана е място от което бяга много топлина.
И аз бях принуден да импровизирам /тавана беше покрив на тераса - гредички + етернитови плоскости/.
Сега е 22 мм. ОСБ+30 мм. дъски+10 см. вата+ламперия. М/у ОСБ-то и дъските има мушама, остана от преди и понеже беше в добро състояние не съм я махал.
6-та година никакви проблеми, комшиите ми се смееха и викаха че това "хале" няма отопляне Изображение
Само сгреших с улука, сложих пластмасов и понеже е дълго разстоянието над 8 метра и има надка от където протича и зимата стават едни големи висулки - хем красиво-хем пустосвам майсторите.........ама сега ще го сменя.............
http://prikachi.com/images.php?images/977/8912977X.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/978/8912978s.jpg
batkotony - специалист
Здравейте!
Най-напред да се извиня,че не съм писал доста време по темата!Това обаче не значи,че не съм работил по преустройството.От началото на този отоплителен сезон котелът е с горелка "Грейко-20",две прегради и извадена скара за дървата за да може да се чисти по-рядко.Горелката е монтирана на долната вратичка на котела като за целта съм използвал оригиналния фланец от комплекта,който е на големия диаметър.Първата преграда е монтирана на височината на най-долната част на средната врата на котела.За фиксирането й съм направил една рамка от винкел 40/40 за заден крак,а отпред преградата стъпва на долната част на отвора на вратичката.Самата преграда се състои от два симетрични метални правоъгълника с такива размери,че отпред и отзад да се допира до стените на котела,а отстрани остава по една ивица от 2,5 см по цялата дължина на преградата.Погледнато отпред през вратичката отворите се падат отляво и отдясно на преградата.По средата двата листа дебела 8мм ламарина се допират един до друг.За удобство при чистене съм заварил на всеки лист по една дръжка.Отстоянието от горелката до преградата е около 25см и пламъка се развива доста добре и при горене на трета степен се показват симетрични плоски езици от двете страни.След това добавих още една преграда,която стъпва на заварени крачета върху първата и спира голяма част от газовете.Тъй като вече газовете са с доста по-ниска температура,тази преграда е от ламарина 0,8мм.При нея отляво и отдясно няма пролуки,а само една отпред.След това вече следват двата хода на водната риза на самото котле.Обмислям турбулатори между тях...
Другата преработка беше абсолютното затваряне на системата за подаване на въздух на котела посредством автоматична клапа за да може въздуха да се контролира само от горелката.Затворих я механично с една част от лист от ножовка,като я натегнах леко за да има пружиниращ ефект и се оказа сполучливо.
До момента не съм уплътнявал вратичките,което все пак мисля да направя... :)
По отношение на горелката меко казано съм във възторг... :-D
След първоначалното задължително "висене" в мазето до получаване на необходимите настройки всичко си дойде на мястото.Важно е да кажа и ,че темата за горелките "Грейко" съм я изчел няколко пъти и съм я ползвал като справочник при редица различни ситуации-от първоначалния запуск-който за моя и не само моя изненада протече толкова гладко,сякаш винаги с това съм се занимавал-до промяната на мощностите при захлаждането на времето и сега при сериозните студове.Бункерът ми е метален и побира 10 чувалчета по 15кг,което на този етап ме устройва.Не мога да се похваля с кой-знае колко добър разход,но на фона на скорошния "чанч" с дърва и въглища направо не мога да спра да се кефя... :-D В момента съм с много добри,да не кажа отлични иглолистни пелети без никаква прах и с много добри размери-нито веднъж не съм имал задръстване или спиране на горелката заради тях.Горелката почти не я чистя,а пепелника веднъж в седмицата-не,че има голяма нужда,но все пак да не се разглезваме много... :-D
Като допълнение към всичко това "пльоснах" един компютър до горелката и го свързах с кабел-преход към USB.Качих един ТиймВюър и вече от телефона и таблета си "ръчкам" някои настройки.Казвам "някои",защото може би от версията на управлението не ми отваря пълните настройки,но за това ще пиша в другата тема...
Специални благодарности на г-н Трифонов,gnt69 и filmatoplo,с които доста проблеми разнищихме къде по телефона ,къде тук в темата. :)
Здравейте, немога кача снимки понеже пиша само от телефона ако някой иска мога да пратя на майл снимки от моят котел прити с горелка Бисолид 18кв.Та да кажа и аз нещичко как мина при мен сезона среден разход около 30кг за 24 часа букови пелети, 130кв къща и 22 градуса навсякъде, имах и малки проблеми с настройките но за тях ако някой се интересува.
batkotony написа:
Здравейте!
Най-напред да се извиня,че не съм писал доста време по темата!Важно е да кажа и ,че темата за горелките "Грейко" съм я изчел няколко пъти и съм я ползвал като справочник при редица различни ситуации-от първоначалния запуск-който за моя и не само моя изненада протече толкова гладко,сякаш винаги с това съм се занимавал-до промяната на мощностите при захлаждането на времето и сега при сериозните студове............................на фона на скорошния "чанч" с дърва и въглища направо не мога да спра да се кефя........Горелката почти не я чистя,а пепелника веднъж в седмицата-не,че има голяма нужда,но все пак да не се разглезваме много... :-D
Като допълнение към всичко това "пльоснах" един компютър до горелката и го свързах с кабел-преход към USB.Качих един ТиймВюър и вече от телефона и таблета си "ръчкам" някои настройки.Казвам "някои",защото може би от версията на управлението не ми отваря пълните настройки,но за това ще пиша в другата тема...
Специални благодарности на г-н Трифонов,gnt69 и filmatoplo,с които доста проблеми разнищихме къде по телефона ,къде тук в темата. :)
Ехееееее, тва съм го пропуснал.
Каквото съм написал, в тая тема, съм го научил от Филма, Ганевите, AntonBM и още няколко спеца. Много се радвам, че се е получило добре, пък дори и с Прити!
Що ми се струва, че AntonBM вече не пише?
Здравейте! Реших да не пускам нова тема, а да пиша тук. Ще се радвам ако успеете да отговорите на въпросите ми.
Prity GA 26 е комбиниран котел на твърдо гориво и пелети?
Имам оферта от майстор да ми монтира съответния котел с ПЕЛЕТНА ГОРЕЛКА PRITY PPB 20kw. Не успях да открия мнения за тази горелка и ще се радвам за вашите мнения. Засега няма да продължавам с въпросите и ще изчакам вашите отговори. Благодаря ви предварително!
batkotony - специалист
Както е казал народът:"Луд умора нема,само се поти!" :-D
С настъпването на пролетта и окастрянето на някои дървета по двора започна да ми липсва старата конфигурация на котлето,при която можеше да се горят всякакви клони и храсталаци.Така създалата се ситуация ме подтикна да пристъпя към поредни тунинг на котела.Не ми се махаше горелката и се насочих към преустройство,което да направи котлето комбинирано и да гори всякакви дървении без да се налага демонтаж на горелката.Нещо повече-самата горелка ще запалва дървата.В по-предния си пост бях писал за преградата с дебелина 8мм.Именно нея отстраних и на нейно място с малки преустройства поставих оригиналната си чугунена скара,която бях демонтирал, за да може да се пълни повече пепелника.По този начин получих и преграда на газовете и скара за поставяне на дърва.
Втори ден тествам и до момента не намирам грешки и проблеми при доработката.Да не говорим,че горелката пуска пелети колкото да се запалят дървата и ако имам постоянството да зареждам периодически с дърва(камерата е доста "компактна" вече)горелката си стои в съспенд...и тетака... :)
Далеч съм от мисълта да ползвам котела по този начин през цял отоплителен сезон,но за пролет и есен мисля ще е много удобно-и "боклуците" изгорени,и икономия на пелети...
Работа на горелка ПРИТИ PPB20 на котел ПРИТИ GA 26
котел зададени 60°С при 17°C на водата на котела / 4°С- външна °t/ стаи 14 ÷17°С
5 бр радиатори+лира=10кв (без бойлер) ;приземен етаж стая 9 квадрата-1 радиатор + котелно; етаж 1ви -3 стаи, от които 2те са високи 3,40м. по 20кв.
Общо = 177 кубика. БЕЗ ИЗОЛАЦИЯ
Запалване 15:00 ч. РЕЖИМ 3
Затопляне 15:10 - 17°C ; 15:14 - 18°C; 15:19 -24°C – 1200гр.; 15:24 - 40°C;
15:25 -43°C – вкл. помпа и работи до 45°C завърта водата и в 15:29 на 35°C изкл.
15:31 - 33°C – 1000гр.;
15:35 - 43°C вкл. помпа и работи до 45°C завърта водата и в 15:41 е 40°C
15:49 - 44°C – 1000гр. ;
15:52 -45°C влиза в режим почистване ; 16:00 - 49°C;
16:01 - 50°C влиза в РЕЖИМ 2 – 1000гр.;
16:11- 49°C- РЕЖИМ 3/2/3/2; 16:17 - 51°C влиза в РЕЖИМ 2;
16:23 -50°C – 1000гр. ;
16:24 -49°C влиза в РЕЖИМ 3; 16:27 - 50°C влиза в РЕЖИМ 2 ;
16:41 - 51°C -1000 гр.;
16:52 - 49°C влиза в РЕЖИМ 3; 16:54 - 50°C влиза в РЕЖИМ 2;
17:04 - 51°C -1000 гр.;
17:28 - 51°C - 1000 гр.;
17:48 - 51°C -1000 гр.
18:00 - 55°C /56 °С влиза в РЕЖИМ 1;
18:13 - 54°C влиза в РЕЖИМ 2 -1000 гр.
18: 35 - 55°C влиза в РЕЖИМ 1 - 1000 гр.
18:41 – преминва в режим спиране - 60°С; 18: 48 – стартира отново на - 55°С
18:49 – пълни – 200 гр.
18:50 – запалване; 18:51 затопляне - 56°С;
18:54 - 59°С – 1000 гр.
18:55 – преминва в режим спиране отново - 60°С
19:00 = 12,5 кг. за 4 часа
Стаи – 20 ÷22 °С
Режим 3= вентилатор 47%; шнек подаване-4 оборота; шнек интервал – 33 сек.
Режим 2= вентилатор 43%; шнек подаване-3 оборота; шнек интервал – 45 сек.
Режим 1= вентилатор 40%; шнек подаване-3 оборота; шнек интервал – 90 сек.
След малки подобрения, като слагане на ТЕРМОГЛАВИ и една ламарина пред горелката и ровене в менюто на горелката намерих :
икомоничен режим (поддържане на темепература на котела) 39°С в меню „ЛИМИТ НА МОЩНОСТ„ настрйвам да е на 1
Режим 1= вентилатор 38%; шнек подаване-2 оборота; шнек интервал – 70 сек. на всеки 12мин. подава 200гр.=1000гр. за 1ч.
Водната помпа е настроена на 50°С вкл. и на 47°С изкл....пада до 39°С като завърти и после дига пак до 50°С ; Стаи 20÷21°С
g.gushterov83 - специалист
Здравейте,
Тези дни монтирах горелка РБ20 на Прити-то на сестра ми, като за "справочник" използвах именно написаното тук от "batkotony". Преди време му писах на лични за малко по-подробни впечатления и идеи още преди да се захвана, но по всичко личи, че не посещава редовно форума. Тези дни ще правим бункера, че мястото е нестандартно и трябва да е "поръчков" и ще палим.
Та молбата ми е, ако някой има идеи и впечатления за Прити с Грейко, както и съвети за подобряване на работата им в комплект, нека сподели пък ще почерпя ябълкова ракия 😊

Тема "Конверсия на котел ПРИТИ GA 26 и пелетна горелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: