• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kistbam - специалист
шоп написа:
Мога да ти направя снимки как аз съм изолирал плочата с 2 слоя х 5 см фибранна кръст миналата зима, а това лято сложих и 17 см вата над гредите, когато монтирах металните керемиди.
Да. Благодарен ще съм, щото може би и при мен ще е на два етапа "фибранирането", поради финансови причини. Сега едната 5-ка, по нататък другата.
шоп - майстор
Като за начало прочети тази тема: viewtopic.php?f=10&t=56773&p=851498&hilit=%D1%84%D0%BE%D0%B0%D0%BC%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B4#p851498

В нея съм писал и съм качил снимки. Който ме познава, знае, че всичко трябва да е с фотоотчет иначе без снимки само си плямпаме и философстваме:-))
Между другото има разновидност на фибрана с търговското име фоам борд ( розовото ) струва почти 1/3 по-малко. Като характеристики е 100% индентично с фибрана. Може спокойно да се ходи по него.

Изолацията я лепя с пяна за лепене на ТИ.

По късно ще снимам и ватата над дъсчената обшивка

Успехи!

Прикачен файл

SAM_9121.JPG

Прикачен файл

SAM_9120.JPG
mindless - специалист
Немците за изолация под подово отопление използват EPS с висока плътност поне 120кРа. Предимставата са: по-ниска цена, по-слабо предаване на ударен шум и при неравности в плочата отдолу ляга по-дорбе и не създава въздушен джоб под изолацияата, което евентуално може да доведе до напукване на замазката отгоре.
kistbam - специалист
Шопе реших да действам по-твоя начин (с фибран), тъй като ще се ползва тавана. Дядо Коледа се оказа щедър и с неговата финансова "инжекция" взехме 10см фибран. Поради липса на време по празниците само го положих без да го лепя с пяна, но ефекта беше :shock: :shock: :shock: .
Консумацията на ТП я бутнах на половина.
Прикачен файл:
tavan.jpg
Сега и едно въпросче:
Прикачен файл:
TP.jpg
Това е Термопомпата вода-вода. Закупена е от ГЕОСОЛАР В-63. Мощност на компресора - 2,7kW. Къщата е изолирана с 10см EPS. Тавана го виждате на горната снимка (10см.). Пода е изолиран с 4 и 5 см фибран (50% на 50% плочата беше крива). Водното подово е навъртяно на 11 кръга, като масово са от 57 до 61м. Тръбата е Oventrop. Циркулационната помпа е Grundfos Alpha 2L 15-60, а сондажната е доста евтина наземна Raider - 370W. В колектора всичко е отвъртяно на МАХ. Системата се управлява по подаващата вода. Настроил съм я на 33.5 градуса. Когато падне до 25 се включва, като стигне 33.5 се изключва.
Вече около месец живея в къщата и засега съм много доволен от резултата. Сложил съм електромер на цялата система (ТП+Raider+Grundfos) и месечната и консумация е около 85лв. :partyman: (след изолацията на тавана).
Въпроса ми е (не че се оплаквам от такава сметка, но) мога ли да подобря нещата.
За 2 неща се сещам:
1. Да сменя помпата в сондажа с по добра, тъй като тази може би не прави достатъчния дебит. С това евентуално да вдигна КОП-а на системата. Но трябва да измеря водата която излиза от ТП след като е охладена от фреона. Не съм го направил още.
2. Пътя на тръбата която тръгва към къщата (на снимката горе вляво) съм я направил с 2 колена, а е можело да бъде с 1. Има ли смисъл да си играя да го преправя. Ще подобря ли нещо.
шоп - майстор
Премери колко е температурата на сондажната и каналната вода и ще разбереш колко градуса отнемаш. Ако имаш манометри и знаеш наляганята на кондензиране и изпарение е най-точно.

Всяко излишно коляно прави съпротивление. Ако е за хидрофор и водоснабдяване не е проблем. Там дебитс е малък, но тук за един отоплителен сезон претакаме стотици и хиляди м3 вода и дори и дреболийте оказват влияние.

П.П. много добре си наредил фибрана....плътно... можеше и шахматно, но не е болка за умиране.
kistbam - специалист
шоп написа:
П.П. много добре си наредил фибрана....плътно... можеше и шахматно, но не е болка за умиране.
Благодаря. Не съм сложил пяната щото бързах. Обаче съм я купил. Нали няма проблем да си седи в кашона 3-4 месеца?

П.П. Дай хубав линк към твойта тема. Сегашния не работи.
boqnkov - специалист
mindless написа:
Немците за изолация под подово отопление използват EPS с висока плътност поне 120кРа. Предимставата са: по-ниска цена, по-слабо предаване на ударен шум и при неравности в плочата отдолу ляга по-дорбе и не създава въздушен джоб под изолацияата, което евентуално може да доведе до напукване на замазката отгоре.
Може ли линк или съвет къде може да се намери такъв EPS?
шоп - майстор
kistbam написа:
шоп написа:
П.П. много добре си наредил фибрана....плътно... можеше и шахматно, но не е болка за умиране.
Благодаря. Не съм сложил пяната щото бързах. Обаче съм я купил. Нали няма проблем да си седи в кашона 3-4 месеца?

П.П. Дай хубав линк към твойта тема. Сегашния не работи.
Какво да и стане на пяната. Нали си има срок на годност? Дръж я на подходящо място като температура.

Това е линка, аз не съм отварял моя тема по този въпрос. Писъл съм в чужда и съм споделил опит и снимки.

Поздрави и можеш да пишеш относно твоята ТП в някоя от темите за термопомпи.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Термопомпа + подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: