• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kistbam - специалист
Здравейте, поизчетох темата за водно подово пуснах и една за "инертност на подово" (благодаря на колегите включили се в темата) и след премисляне на нещата се насочих на точно такова отопление с термопомпа. Термопомпата мисля да се направи от предварително избран климатик и сметнат топлообменник.
Става въпрос за едноетажна къща с вдигнат тавански етаж. Къщата е с дограма Kommerling 88+, троен стъклопакет(4с/бяло/К). Предвидена е въшна изолация 10см. На пода на 2рия етаж ще сложа фибран на площта на цялата плоча, за да държа топлината в долния етаж. Долу съм предвидил ниво на пода 10см над плочата. Съответно 4см фибран, 5см замазка, 1см настика. Тук е и ПЪРВАТА чуденка:
1.Тези 4см фибран достатъчни ли ще са? Долу съм с 10см плоча и пръст. Къщата е вдигната 45см от кота терен.
2.ВТОРАТА чуденка е дали да слагам 10см вата на тавана на първия етаж или да го оставя на мазилка, тъй като ще грея целия първи етаж , а фибрана горе ще спира термомоста през плочата.
Подовото ще бъде реализирано с тръби Ф16. Не съм решил още точно какви, но няма да са с алуминиева вложка. Дал съм и примерна схема на разположението на уредите. Мисля да разположа 2 конвектора, като този в коридора може да е и вътрешнто тяло на климатика. Целта им зимата ще е да подпомагат подовото и да стоплят по-бързо помещенията, а лятото да охлаждат цялата къща. 3.Ще срещна ли трудности при така замилена реализация. Разположил съм ги на тези места, тъй като не искам да има движение на въздуха в помещенията където се живее и спи :-D :-D . Вие ще кажете дали са добре местата. Кутията с тоблообменника ще е във втората тоалетна, а кутията с клекторите ще се опитам да я вградя в стената на коридора, колкото мога.
4.ПИТАНКА Искам да включа и бойлера в уравнението, но ми се струва малко трудно. Първо че на доста места съветвате БГВ да не се смесва с отопление, второ че мисля бойлера да е на втория етаж точно над мивката в кухнята. Та въпроса е: Има ли как да го направя с тази нискотемпературна система или да помисля по добре за някакви слънчеви системи?
5.Трябват ли ми подобрители (фибри) в замазката? Ако ДА какви да бъдат?
6.Да слагам ли тръби под гардероби или просто да се намал стъпката на тръбите в станалата част на помещението?
Мисля че ще се сравя с инсталацията на подовото и колекторната група. Оттам нататък мисля да позвам помощ от приятел :-D . Предполагам че ще намеря човек от форума, който да ми изчили топлообменника и термопомпата, както и монтажа (срещу заплащане разбира се :partyman: Засега е това. Ще съм благодарен на всякакви съвети.
Изображение
Изображение
radius - майстор
Не разбрах тавана неотопляем ли ще е?
1. 6 см е доста по-препоръчително
2. Ако таванското помещение е неотопляемо, сложи вата на тавана на стаята, много вата -20см ако имаш височина). Фибран отгоре пак, но едва ли ще ти се слагат големи дебелини.
3. Аз оставих тръби за конвектори в пода, но засега не мисля да слагам. В коридора също може да имаш подово.
4. Бойлера иска висока температура и самоделката не знам дали ще се справи. По-добре не го включвай към ТП
5. Полипропиленови фибри сложи
6. Под гардероби не е нужно да слагаш тръби.
torbalan - Дървен философ
Да не повтарям вече казаното - 20см. вата - да, аз сложих 30, но над тавана а не под него :)
kistbam - специалист
radius написа:
Не разбрах тавана неотопляем ли ще е?.....
Тавана няма да е отопляем. Поне на първо време НЕ. След някоя друга годинка може да се измисли 1 спалня за гости и кабинет, но засега ще е неотопляем.
torbalan написа:
Да не повтарям вече казаното - 20см. вата - да, аз сложих 30, но над тавана а не под него :)
В момента височината е 2.80. С 10см под и 20см вата, височината ще стане 2.50 и мисля, че ще стане доста ниско. Евентуално на тавана отгоре мога да увелича на 20, че даже и 30см вата, но така грея цялата плоча. При теб е така нали torbalan? Как се държи отоплението в цялата къща/етаж. Предполагам, че бавно стопляш но и бавно изстива?
torbalan - Дървен философ
E, какво като я грееш - отвън няма ли да слагаш изолация?

Не разбрах на кое казваш таван - пространството над таванския етаж или на самия тавански етаж?

Иначе при мен плочи няма - гредоред е. И вата съм слагал по много и навсякъде, където има гипсокартон.

Отоплявам цялата къща, нещо че формално две от стаите на първия етаж не се ползват.
В едната жена ми си е разпънала шивашките работи, че и е по-удобно да не прибира, а другата сме я кръстили "стаята с играчките". Там се вихри малкия, когато сме в къщи...

Между другото - много симпатична къща.
Вичи - специалист
1. Вслушай се в съвета на колегата сложи 6 см фибран. По-добре беше да сложиш изолация под първата плоча, но явно е късно.
2. Не слагай. Сграда се изолира по външните стени, а не помещение по помещение или етаж по етаж. Термомостовете през стените и бетонната конструкция пак си остават. Дори и да не ползваш втория етаж там пак трябва да е поне 10 градуса през зимата. Влага, мухъл сещаш се...Естествено вата под покрива, дано да имаш височина, че като гледам надзида над прозорците.. И паропропускащо фолио да не стане сауна.
3. Ако имаш възможност за конвектори сложи. При тази изолация недостиг на топлина от подовото няма да имаш, но ще ти помогне за това, което питаше в другата тема - през преходните сезони ще ползваш само тях и ще решиш единствения проблем на подовото - инертността.
5.Фибрите са препоръчителни, но добавката за замазка за подово е задължителна.
6. Не слагай. Не пречи, но и не помага. Топлообмена става само през свободните части от пода.

Това 4с стъкло е много излишно, особено при подово, ама да не ти развалям настроението...
Последна промяна от Вичи на пет мар 18, 2016 3:41 pm, променено общо 1 път.
torbalan - Дървен философ
За конвекторите не схванах идеята. За какво са ти?

Ако ще слагаш подово - със сигурност ще имаш и някакъв регулатор по вътрешната температура в някоя от стаите.

Ако ще ги ползваш за охлаждане - по-добре да са в стаите, а не в коридорите.
kalin72 - майстор
А защо не го направиш с керамзит и сух под? Не се занимавай с мокри процеси, ще се родиш, като си го направиш сам, и за кратко време.
kistbam - специалист
torbalan написа:
Между другото - много симпатична къща.
Благодаря :) :) :)
torbalan написа:
За конвекторите не схванах идеята. За какво са ти?

Ако ще слагаш подово - със сигурност ще имаш и някакъв регулатор по вътрешната температура в някоя от стаите.

Ако ще ги ползваш за охлаждане - по-добре да са в стаите, а не в коридорите.
Идеята ми е да ги ползвам за бързо затопляне (да кажем когато се върнем от дълга почивка и къщата е изстинала) или ако хване кучи студ да подпомогнат подовото.
А за охлаждането: В коридора и кухнята, за да могат да охлаждат без да духат в мен, респективно в хората в хола или другите стаи.

А за изолацията на втората плоча май се получи разминаване:
torbalan вика 30см вата, Вичи вика "не слагай нищо"
Май повече клоня към мнението на torbalan, тъй като горе топлина не ми трябва, а пък съм сигурен че и с много добре изолирана плоча (демек да не ходи горе топлина) пак ще е 10 градуса.
Какво ви е мнението за фибран вместо вата. Целта ми е да не стеснявам много височината на етажа. Не знам примерно като топлоизолация 20см вата на колко см фибран ще отговаря? Като цена как е? Имам предвид конструкция с гипсокартон и вата срещу фибран лепен и с дюбели на тавана?
kalin72 - майстор
Фибран-а гори(топи се), изобщо не е за препоръчване. Ватата е много по-добре, и под горна плоча се има в предвид плочата на пода на тавана, който няма да се използва скоро (въпреки, че най-добре е да има изолация, отново вата, между ребрата на покривната конструкция, или ако е плоча, под самата плоча, на конструкция.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Термопомпа + подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: