• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ktamen - специалист
Всъщност топлопроводимостта на почвата варира в много широки граници, но в общия случай е много ниска и е сравнима със стиропор. Отделните минерали, от които е съставена имат доста прилична топлопроводност, но отделните песъчинки много трудно си предават топлината една на друга, дори почвата да е много сбита.
По-важно е, че температурната разлика е нищожна, а може и да е нула градуса. Тези 6 градуса не знам откъде си ги измислил, но са напълно нереални за почти цяла България.
Към малката топлопроводност трябва да се прибави и внушителна дебелина.
И в крайна сметка се стига до едно изречение, което не помня в кой строителен учебник съм прочел - Земята се приема за идеален топлоизолатор.
Авторът има толкова много недомислици, че липсата на изолация под пода му е най-малкия проблем. Ако системата изобщо проработи, силно се съмнявам, че ще е по-ефективна от духалка за 9,99лв.
Нищо не е писал за килима, а той е най-важното нещо в целия проект.
ПП Преди 10 години си правих пещ за топене на алуминий. Нагребах малко пръст в един ламаринен леген от едновремешните. По средата на легена сложих нещо като котлон, загряващ се до около 1000 градуса. Температурата на легена не се качваше над 50 - 60 градуса. Демек 10см почва поемат 900 градуса температурна разлика. До самия леген едва ли са стигали повече от 100 вата.
шоп - майстор
ktamen написа:
не помня в кой строителен учебник съм прочел - Земята се приема за идеален топлоизолатор.
Няма такова нещо. Вакумът е идеалният топлоизолатор.
Земята отнема много сериозно топлина, особено пък влажна. Зимата може да замръзне до над 60 см дълбочина. Тогава си е направо енергиен вампир. Изолация е решението. :partyman:
ktamen - специалист
Никакво намерение нямам да доказвам, че водата е мокра. Кой разбрал - разбрал.
LazarGanev - "Велик майстор"
ktamen написа:
И в крайна сметка се стига до едно изречение, което не помня в кой строителен учебник съм прочел - Земята се приема за идеален топлоизолатор.
Това са пълни глупости! Извинявам се за грубата намеса, но форума се чете от много хора и някой може да се върже. Вярно е, че се нагрява бавно, но подовото работи цяла зима. Ако става дума тухлата е много по-добър изолатор от земята, защо тогава я изолираме, че и с 10-15см? :cool:
mindless - специалист
ktamen, той и въздуха е идеален топлоизолатор, стига да е сух и в покой. От това обаче не следва, че никъде не трябва да се изолира нали :)?

Концепционалната грешка на разсъжденията ти следва от факта, че изолацията към земята се прави именно, за да се изолираш от самата земя. Няма как за тази цел да ползваш самата земя независимо от топлопроводимоста ѝ. Това е като барон Мюнхаузен, който сам се изтегля дърпайки се за косата :).

Нуждата да се изолираш пък идва от факта, че независимо от лошата си силно варираща топлопроводимост, в повърхносния си слой, в нашата климатична зона, земята поддържа доста ниски температури през зимата, а лятото този ефект е обратен и за това в мазетата и приземните/подземни помещения е по-хладно. Ако обаче говорим за землянка, това е друго, всичко зависи от това, колко надълбоко си.

В други климатични условия вероятно тези ефекти се балансират и няма смисъл от изолация, но и това не произтича от факта, че земята е лош проводник на топлина.
Достатъчно добър проводник е, за да се използва като източник на енергия за термопомпа, естествено при добре изчислена система, защото не е трудно да изтеглиш от нея повече топлинна енергия, отколкото тя може да приеме от околната среда, въпреки лошата си топлопроводимост. От тази гледна точка пробвай да постигнеш същия ефект със стиропор, с който я сравняваш ;)

На повърхностния слой земя няма как да се гледа като на идеален топлоизолатор, просто тя е част от една динамична система за трансфер на топлинна енергия. Дъждове, подпочвени води и особено конвекцията със студения въздух. Точно конвекцията е причината земята да замръзва, а топлопроводимоста ѝ е определяща еднисвено по отношение на това, до каква дълбочина ще замръзне.
ktamen - специалист
Някои нещо да е мерил? Просто пишете наизуст.
mindless - специалист
Допускам, че ти си мерил (иначе въпроса ти би бил безсмислен) и тъй като съм добър човек ще ти кажа как може да направиш пари от това.

Както вече писах, някои хора използват енергия извлечена от земята с термопомпи. За да се изчисли добре подобна система е силно препоръчително да се измери топлопроводимоста на земята, което поне аз не знам някой в България да прави. Това е прекрасна ниша, която може да заемеш, но съдейки по времето, в което си писал, има вероятност да не си в България :).

Ако пък питаш дали някой е мерил, колко топлинна енергия се губи към земята, то ясно е, че както и към въздуха никой не "мери" като в лаборатория. Прекалено скъпо и непрактично би било, защото както споменах системата е доста динамична и за да имат изчисленията някакъв смисъл трябва да се унифицират по някакви критерии или да се изолират променливите, които имат отношение към процеса. Именно поради тази причина не се "мери", а се използват изчисления.

Процеса е същия като при стените. Изчисляваш коефициента U на топлопреминаване на строителния детайл граничещ със земя, ако си педантичен изчисляваш и термомостовете ψ, задаваш изходните условия като вътрешна температура и температура на земята и общо взето си готов или поне на нормалните хора това им е достатъчно.
Тъй като ти обаче, както писа по-рано знаеш каква е топлопроводимоста на земята може да се задълбочиш и да изчислиш с колко и с каква скорост ще се променя нейната температура при определено количесто поета или отдадена топлинна енергия и да си направиш изчисленията динамични :). Все пак ти знаеш промяната на един параметър, който стандартно се приема за константа.

Ако ти е интересно, какво правят другите, които не разполагат с информацията, която ти имаш. Ето линкове с примери за каталози на най-честно срещаните термомостове в строителството: този е на известен производител на тухли , този на сдружение за производство на поробетон, а последния е от федералното бюро по енергия на Швейцария и както може да се види е най-подробен. Само един поглед върху файловете, особено последния дори да не разбираш немски ще ти даде ясна представа за процеса.
ktamen - специалист
mindless написа:

Процеса е същия като при стените. Изчисляваш коефициента U на топлопреминаване на строителния детайл граничещ със земя, ако си педантичен изчисляваш и термомостовете ψ, задаваш изходните условия като вътрешна температура и температура на земята и общо взето си готов или поне на нормалните хора това им е достатъчно.
Първо да си призная, че и аз не съм мерил!
"Процеса" на смятане, наистина може да е както при стените, но трудното е в правилното съставяне на задачката, а не в нейното решаване :!:
Ще дам една задачка.
Имаме стая с перфектно изолирани под, таван и 3 от стените. Четвъртата стена е с размери 4х2,5м и е от медна ламарина с дебелина 1мм. Вътрешната температура е 20 градуса, а външната е минус 20 градуса. Вятър няма, нито вън, нито вътре.
Търси се с каква мощност трябва да е печката за да се поддържа тази температура в стаята?
Предполагам, че задачката едва ли ще затрудни някой, който е запознат с "процеса" на смятане. Решете тази задачка и после ще коментираме.
mindless - специалист
Когато зададеш въпрос и получиш отговор е редно да не отговаряш с нов въпрос :).

Колкото до задачата ти, не знам дали осъзнаваш, но не си дал абсолютно никаква задача, ако искаш по-добре ще да започнем направо с процеса на "коментиране".
ktamen - специалист
Задачата беше за да илюстрирам колко сериозно трябва да се взема "процесът" на смятане описан в разни комерсиални сайтове (за съжаление не знам немски и затова не съм 100% сигурен, но предполагам, че и в швейцарския линк е описана същата опростена методика). Ако медната ламарина не ти се вижда достатъчно реалистична, може да я замениш с 3мм стъкло.
Решаването става за минути. Просто я реши, като ползваш въпросния "процес". Отсега да ти кажа, че отговорът, който ще получиш е толкова далеч от реалността, колкото Калофер от Калифорния. А смисълът от задачката е да се убедиш лично, че въпросният "процес" е пълна глупост, защото пренебрегва куп фактори, които не винаги могат да се пренебрегнат.
ПП Ако това за правенето на пари от измерване на топлопроводимост на почва е сериозно, да знаеш че приемам поръчки. Нямам нищо против да си ми посредник срещу разумен процент. Струва ми се, че цена от 200лв на проба при 20% допустима грешка е разумна. При повече от 10 проби, цената пада наполовина. Ако някой иска по-висока точност, цената е по договаряне.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Термопомпа + подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: