• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Показаният детайл в разрез е над бетоновата плоча - това се отнася за всички разглеждани случаи. Само дебелината на изолацията под тръбите е различна в ззависимост от това, какво има под тази плоча - дали е маза (+8*С), дали е отопляемо помещение (+20*С), дали е неотопляемо помещение, дали е земя или проход/въздух (-20*С). Дори тук при Овентроп двата случая земя и въздух ги разлеждат заедно. Спомням си, че при Рехау ги разглеждаха отделно и когато под отопляемото помещение е въздух беше необходима най-дебела изолация. Овентроп отежняват още повече случая, при който под отопляемото помещение е земя и го приравняват с най-тежкия случай - когато под отопляемото помещение е въздух, околна среда (-20*С). За да нарисуват тези картинки и да ги сложат във фирмените инструкции за монтаж, тези фирми са мерили, изчислявали, мерили, изчислявали десетки години, така че едно мое измерване и изчисление е абсолютно излишно, загуба на време и дори смешно :cool: . Затова аз само чета инструкции, гледам и изпълнявам :wink:
ktamen - специалист
Не ми се връща назад, ама ми се струва, че в началото на темата убеждаваха автора, че е сбъркал, като не е сложил изолация под първата плоча. Точно затова написах, че е безсмислено да се изолираш топлинно от почвата. В крайна сметка тези "по-умни хора" май също не изискват да се изолираш от почвата. Искат да се изолираш от бетона, а това не е едно и също :!:
Или пак нещо не съм разбрал :?
Дали ще се доверяваш на подобни фирмени указания или ще се научиш сам да си правиш нужните изчисления е въпрос на избор.
Аз предпочитам да си смятам сам. Най-малкото, щото различните фирми имат различни изисквания за едно и също нещо. Това подсказва, че поне част от тях не са се престаравали със сметките, а се презапасяват, в много случаи в ущърб на клиента, защото той плаща за излишната изолация, а те само прибират парите.
шоп - майстор
ktamen, спри се. 10 съфорумци ти казаха, че пишеш неверни неща и не седна да прочетеш.

Ето ти картинка ако не ти се чете. Немски не знаеш, но ако не знаеш руски, обяснявам. Отвън е -20, в помещението +22. Цокълът е изолиран с 10 см фибран, под плочата пак 10 см, отмоската ( пътеките около къщата с 10 см фибран на 1,2 метра отстояние.

Прикачен файл

image.jpg
image.jpg (60.67 KиБ) Видяна 1140 пъти
ktamen - специалист
Не виждам изолация върху плочата. Не виждам и странична изолация, опасваща плочата стигаща на разумна дълбочина. Хоризонтална изолация на пътеките е интересна, ама както се вижда от картинката - безполезна.
Иначе картинката е добър пример как не трябва да се прави изолация, особено ако се намираш в Сибир. Щото така като гледам как вървят линиите, ако се отдалечиш на няколко метра от къщата, почвата ще е минус 10градуса и на метър дълбочина. Доколкото знам в крайният север почвата е замръзнала и на 600м дълбочина. През лятото се размразяват горните 50см, надолу ледът си стои. Много подходяща картинка за български форум, където е почти невъзможно да намериш лед на повече от 30см дълбочина и през най-лютата зима.
шоп - майстор
Напротив, това е пример как трябва да се прави УШП ( Утепленная шведская плитя)
под целият фундамент има фибран с дебелина 100мм, цокала също е 100мм. термо мост няма никаде. При този пример няма ивичести основи. Има само дебела 40-50 см двойно армиран фундамент на кота 0. Бетона игра роля на топлоакумулатор. На 100м2 фундамент това са 40-50м3 акумулиращ обем. Даже нещо повече, руснаците заливат тръбите за водното подово в бетона

Вкъщи изолирах под пътеките с фибран 80 мм на ширина 1,2м и съм супер доволен от резултата. Идеята е заимствана от руски форум и исе чудя защо този вид изолация не се практикува в Бг.
kistbam - специалист
Малко да съживя темата с въпрос за подовото.
1. Ще сбъркам ли ако сложа навсякъде стъпка 10см?
2. Проблем ли е тръбите от другите кръгове да минават през коридора и той да няма отделен кръг?
3. Кой от двата варианта би бил по-добър? Спалнята да е на 1 или 2 кръга? Във варианта с 2-та кръга съм сложил тръби дори под гардероба, само и само да уеднаквя кръговете. Варианта с 1 кръг повече ми допада. Стъпката на външните стени е 10см на първите 5 стъпки, след това става 15см.
Няма да усложнявам колектора с дебитомери и затова съм гледал кръговете да са равни дължини.

Прикачен файл

222222.jpg

Прикачен файл

111111.jpg
kistbam - специалист
p.v.x написа:
kistbam написа:
1. 10см вата [-X с гипсокартон на тавана на първия етаж (под втората плоча)
2. 10см(5 -6 СМ. Е ДОСТОТЪЧНО) фибран на пода на таванското помещени (над втората плоча) =D>
Мога да се аргументирам ако а необходимо. :rock:
Опрях вече до действието с тези изолации.
Почти съм сигурен че ще правя вариант 2. Но върпреки това ще ми е интересно аругментирането. :-D
По скоро сега въпроса е вата между ребрата на покрива или фибран на пода на подпокривното.
Или и двете. Ама пари има за едното. :-D Така че ще се започне с фибрана първо.
kistbam написа:
По скоро сега въпроса е вата между ребрата на покрива или фибран на пода на подпокривното.
Или и двете. Ама пари има за едното. :-D Така че ще се започне с фибрана първо.
Не знам кой е писал, цитирал, оцветявал и дописвал, ама тия 5-6 см не са никак достатъчно.
Питаш Мечо Пух, но не повече от 30 см. Сега слагаш колкото парички имаш.
Опааа, сега видях ватата мужду проклетите емотикони. Поправям се 30-ватата=фибрана над плочата.
Вата между ребрата на покрива, само ако е перфектно топлоицолирано външно. Даже и сачака, ако е бетонен. Иначе ще си държиш едни пари на покрива.
шоп - майстор
kistbam написа:
По скоро сега въпроса е вата между ребрата на покрива или фибран на пода на подпокривното.
Или и двете. Ама пари има за едното. :-D Така че ще се започне с фибрана първо.
Умно решение. Започни от фибрана върху плочата. Когато имаш пари и вата между ребрата.

Мога да ти направя снимки как аз съм изолирал плочата с 2 слоя х 5 см фибранна кръст миналата зима, а това лято сложих и 17 см вата над гредите, когато монтирах металните керемиди.
radius - майстор
Слагай 25см вата на плочата и си готов за 3 часа и малко пари. Ако ще ползваш за багажи тавана viewtopic.php?f=2&t=48707&hilit=%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Термопомпа + подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: