Най - вълнуващия въпрос зимно време.
boqnkov - специалист
Здравейте, съфорумци! Пускам тази тема с цел да избера най – оптималното енергийно решение за къщата, която съм построил. Предстои да избера отоплението и начина за загряване на битова вода. За отоплението съм се спрял на водно подово с термопомпа въздух – вода (още не знам дали направена от климатик или от ebay, както е направил колегата kuuuuul). В момента имам ето този климатик от който съм много много доволен и се чудя дали ще свърши работа за термопомпа:

Mitsubishi MSZ-J22GR


Марка: Mitsubishi Electric
Година: от 2004 до 2006
Работно напрежение: 100 V
Страна произход: Japan
Хладилен агент: R410A
Работен диапазон:
Охлаждане (-10°С ~ 48°С), Отопление (-20°С ~ 24°С)

Параметри на климатизатора при 35°C външна температура (27°C в помещението)
Охлаждаща мощност:
2.2 kW (0.7 ~ 2.6), 7509 BTU (2389 ~ 8874)
Консумирана електроенергия: 420 W (155 ~ 690)
EER: 5.24 (коефициент на преобразуване – енергийна ефективност)
Energy efficiency class: A

Параметри на климатизатора при 7°С външна температура (20°C в помещението)
Отоплителна мощност: 2.5 kW (0.7 ~ 4.0), 8533 BTU (2389 ~ 13652)
Консумирана електроенергия: 470 W (125 ~ 975)
COP: 5.32 (коефициент на преобразуване – енергийна ефективност)
Energy efficiency class: A

Параметри на климатизатора при 2°С външна температура (20°C в помещението)
Отоплителна мощност: 2.9 kW, 9898 BTU
Консумирана електроенергия: 860 W
COP: 5.28 (средна стойност)

Параметри на климатизатора при -12°С външна температура (20° в помещението):
Отоплителна мощност: 2.3 kW, 7850 BTU

Ще пусна и тръби стаби от колекторната кутия до под прозорците евентуално ако реша да слагам конвектори или радиатори за в бъдеще. Къщата е с двускатен покрив, едноетажна с тавански етаж, който на първо време ще се използва за склад. До него ще се стига посредством падаща таванска стълба, разположена в коридора. Смятам колектора да е в малката тоалетна. За изолация съм предвидил 10 - 12см. каменна вата или стиропор, фибран 5-6см под замазката на подовото, 5-6см фибран над горната плоча, 5см. вата и гипсокартон от долната страна на горната плоча и минерална вата между ребрата на покрива, като ще я задържа с някакви тънки летви например. Таванското няма да е отопляемо, но и не искам да е съвсем студен таван. Дограмата е 5 камерна 72мм профил, троен стъкло пакет (4с/б/к). На първо време, няма да има охлаждане или най – много един конвектор във всекидневната. Идва въпроса и за топлата вода… Ще започна с малко изходни данни: В момента сме двамата с жената и бебе на 2 год. Живеем в апартамент, имаме 80литров бойлер на ток, който работи на нощна тарифа от 4 до 6 сутрин с програматор и за един час следобед и съм сметнал, че към настоящия момент средно ни отиват по 30 - 35 лв на месец енергия за топла вода. Къпем се и тримата всеки ден и нямаме миялна машина. Вярно е, че сме доста пъргави в банята и аз и жената. Аз съм за 10 мин, а тя за 15. Тенденцията предполагам ще е потреблението да се увеличава. Искам да се възползвам от слънчевата енергия и да имам топла вода в къщата. Това искам да стане по рационален начин. Не искам инвестицията ми да се избие след повече от 10 години. Единия скат на къщата е ориентиран на юг. Тъй като термопомпата за подово е доооста нискотемпературна и не мисля, че ще може да вземе участие за топлата вода зимно време. Имам две възможни места за монтаж на бойлер. Обозначил съм ги на картинката в червено. Едното е вертикален бойлер в банята, а другия вариант е стоящ бойлер в таванското над банята. Не знам колко литра ще е добре да сложа. От доста от изчетеното от форума и по – конкретно от мненията на Лазар разбрах, че е добре да е по – голям… около 200л. да речем (таванското позволява и повече). Какви съвети бихте ми дали относно системата. Затворена, отворена, дрейн бек… В началото ми се въртеше в главата термосифонна система като бойлера да е залепен за долната страна на билото, а колектора да е на долната част на ската, но като че ли се разкандардисах. Иска ми се и тази топла вода лятото някак да мога да се възползвам от нея чрез пералнята и миялната машина, но за това предлагам да говорим по – нататък. Идеята ми е да се направи сравнително евтина като инвестиция инсталация, която ще задоволява нуждите на семейството ми. Идеята за отделна термопомпа само за топла вода през зимата не ми допада особено заради възвращаемостта на инвестицията. Ако е необходимо зимата бойлера ще се дозагрява на ток с програматор и контактор, монтирани в таблото. Къщата е 90 кв.м застроена площ и 72кв.м отопляема. Височината на помещенията ще е 2,60м. Горе евентуално може и да станат още две спални по 13 кв, но на първо време не са в уравнението. Като цяло сме по – студено любиви. Температурите, които ни харесват са 21/22 за всекидневна и 18 за спални. И не на последно място искам покрива да запази някаква прилична визия (без огромни ръждиви конструкции).

Прикачен файл

Нещо такова.jpg
Нещо такова.jpg (92.44 KиБ) Видяна 1685 пъти

Прикачен файл

Таван.jpg

Прикачен файл

Разрез.jpg

Прикачен файл

Разпределение.jpg

Прикачен файл

Изглед.jpg
radius - майстор
Според мен заложи на повече изолация към тавана - 10 вата отдолу и поне 10 фибран горе. Следваща стъпка е да си сигурен каква изолация ще имаш и да дадеш едни 150-200лв. за ОВК проект на точните хора. Той ще ти спести много впоследствие. След като знаеш какво ти е нужно като топлина, може да търсиш подходяща машина. Дотогава се оглеждай в ибей за някоя готова ТП. Сега има едно Мицубиши, но ще ти е голямо. ( 8,5кВ е), предполагам ще се вместиш в 5кВ, ако избегнеш термомостовете и сложиш 10-12см.
boqnkov - специалист
Честно казано 5те см вата отдолу ги мислех само за да не е празно между картона и плочата, защото първопричината за картон е скрито осветление, лунички, прав таван и скрити корнизи. Смятах, че изолация само отгоре ще е достатъчна... Тези киловати за които говориш са за отоплителна мощност надявам се. А за слънчевите системи какво мислите? Коя е най оптимална като инвестиция?
kuuuuuul - майстор
Три алуминиеви колектора с 200л бойлер е оптимално за твоя случай.Климатика който имаш си го монтирай в хола като алтернативно отопление и охлаждане,за ТП ще ти трябва по голям.
Привет, от две години ползвам термосифонна сиситема с вакумно тръбен колектор и 240 литра боилер. И аз като теб търсех евтин вариант и си мисля, че не сбърках, че взех китайски защото всичко в него е стъкло и неръждавейка. Имаше само един проблем че налягането на топлата вода беше по слабо от студената и на душа беше малко некомфортно, докато миналата седмица неразбрах за бустер помпите, купих една и сега съм на седмото небе от радост. Няма смисъл от скъпа и сложна техника, колкото по елементарно толкова по трайно
boqnkov - специалист
Здравейте отново, колеги. Слънчевите колектори и големите бойлери ще почакат за сега. Вървя усилено към идеята за подово + термопомпа от климатик. Сега е наред водното подово. Като ми гледате разположението на къщата смятате ли, че ще е добре ако спазя следните условия:
6 кръга:
- спалня - 1 кръг
- детска - 1 кръг
- хол - 2кръга
- коридор и малка тоалетна - 1 кръг
- антре и голяма баня - 1 кръг
- вътрешно тяло на климатик в коридора (за охлаждане) - 1 кръг
Общо 7 кръга:
Смятам стъпката до външни стени да е 10см, а към вътрешността да е 15см. Другото е дължината на тръбите на кръг. Смятам да не надвишавам 80 - 90 м. Ако спазя тези условия се надявам да няма проблеми. Ако може и съвет за тръбите за подовото. Започват от около 1,1лв. за oventrop меката, 1,55 за алум. вложка и 2лв за рехау червена. На колектора смятам да има кранчета и дебитомери и нищо друго. Помпата и топлообменника отвън до термопомпата. Подовото мисля да го редя върху фибран 5 - 6 см, захванат само с дюбели, върху него армираща мрежа 4мм, нея я захващам за фибрана със скоби, върху нея тръбата със свински опашки и върху тръбата тънка мрежа 1мм за подсилване на замазката. Въпроса е колко трябва да е дебела замазката от фибрана нагоре за да е здрава. Настилка: паркет навсякъде освен в баните. За тръбите до колектора мисля , че ППР 32 е добре. Общата отопляема площ на стаите е 75кв.м. Тръбите от колектора до вътрешното тяло на климатика може ли да ги пусна стаби ППР или и те трябва да са като тези за подовото?

P.S. Ако модераторите имат желание лееко да пипнат темата за да изкарат бойлерите и соларите от темата и да я преместят в раздела термопомпи нямам нищо против и да сменят заглавието на "Поредното водно подово с термопомпа за нова къща"
Здравейте кажеге до къде стигнахте с изпълнението на проекта,аз съм в подобна на тази ситуация а в сандански по компетентните хора искат една шапка пари за изпълнението и ще си го правя сам.

Тема "Водно подово, термопомпа и соларни колектори за нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: