Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Отопляема площ 2х80кв.м. по външните стени. Къщата е куб, без чупки и красоти. Само подово навсякъде – коридори, стаи, в баните освен подово има и 1 лира и един радиатор. Всичко е собствен труд и мъки, колекторите ми ги осигури и подвърза Лазар Ганев. Оставил съм в пода щрангове за конвектори, но май само за охлаждане ако ми трябва ще ги мисля. Настилките са ламинат, гранитогрес в кухнята и антрето.
Резултатите се доближиха до ОВК проекта, който хора на АнтонБМ ми изготвиха, което много ме радва защото ми се струваше много оптимистичен – при -12С би трябвало с 8кВ да топля къщата 22/24С по стаите. Така и стана , даже и с по-малко.
Отчитането на електроенергията става по електромера на енергото ( който е отделна партида само за ТП), така че каквото се вижда, това се плаща. Ако цял месец е -10-12, което за тук е невероятно, би ми изгорила 240лв. Смях. При +4С 130лв/м. Това е съпоставимо с разходите за апартамент. Да не говорим, че не иска нищо, няма дърва, няма кюмюр, няма пелети и да се чудя от къде на майната си да ги търся и дали ще са некачествени. Котелното ми остана празно, ще го ползвам за склад.
Къщата: Изолация 10см Баумит Стар Терм, 20-25см вата на тавана, 6см XPS под пода на ет.1 и 3см под пода на ет.2. Старателно премахване на всички термомостове – тераса, веранда,цокъл, покрив... Дограма пакет 48мм б-б-к ( запад 4С-б-к), около 30кв.м.
В „котелното”:
Мицубиши Екодан (моноблок) PUHZ-W85… 8.5kW втора ръка от ибей (1700лв) + контролер FTC4 първа ръка от ибей(1500лв). Риска и тръпката при стартиране си бяха за мен, дали ще подкарам системата, при налети толкова пари. Тръгна. Машината е много тиха и незабележима в работата си. Една мидея 9-ка сигурно трака повече.
Прикачен файл:
IMG4676.jpg
Прикачен файл:
IMG4677.jpg
Прикачен файл:
IMG4678.jpg
Помпа Грундфос Алфа 15-60, в студа работи на трета степен(45w), над нулата на втора(22w).
Системата е 50:50 проп.гликол – вода заради моноблока.
Ако се следи ибея има хубави оферти, тия дни имаше едно чисто ново като моето с контролер за 4000лв. Ако сметнете една самоделка с подобна мощност няма да излезе по-евтино, а със сигурност и не толкова икономично. Да не говорим за удобство и възможности за контрол – ваканционен режим, приоритет на БГВ, управление на нагревател на бойлера по часове...
Сега съм на кръстопът дали да ползвам машината да ми топли и водата в бойлера зимата – има много опции за контрол, но ще видим. Не ми се иска да я сдухвам.
Използвах една от многото възможности на контролера – регулиране на водата по външна темп. Настройва се при всяка една външна температура, каква да е темп. на водата. Примерно при -12/37С, при -10/36С...при 0/33С и т.н. От 10 дни работи така и в къщата не мърда температурата. След като съм си балансирал дебита по серпентини ( в спални 21-21,5С, хол 23С.) не виждам смисъл от стайни термостати. А съм окабелил и купил едни на Сименс доволно умни. Ще видим.
Ето и реални данни от Нова година и м.март.
Прикачен файл:
razhod.jpg
Единствения проблем, който е сериозен е, че в преходните сезони, както е видно от таблицата, нуждите на къщата са под минимума на машината и тя прави чести спирания. 2мин. почива, 7 работи. Това хич не е добре за компресора и ще мисля нещо в тази посока. Знам, че ще кажете буфер, но според мен не е необходим , защото цялата къща е един голям буфер. Контролера има страшно много възможности, една от тях е да го настроя да работи само в определени интервали и до желана температура. Така че следващите проби ще са да го пусна 2 часа през нощта и 2х2часа през деня, да видим дали ще топли. Но вчера и днес стана много топло и не мога да си правя изводи. А иначе къщата при минусови температури изстива с 2-3С за 24часа, така че няма да се усети подаването на топлина на порции.
Има и една още по-яка функция, която препоръчват от Мицубиши за преходните сезони, но нямах време да я пробвам. Нарича се autoadapt и се следи как реагира къщата на подадената топлина и оттам се коригира последната. Демек панела на контролера се слага в една стая ( в случая в хола) и вградения му термистор подава обратна връзка към машината как се затопля стаята и оттам се самообучава как реагира къщата и знае занапред какво оптимално да подава. Доколко е оптимално, ще трябва да проверя.
Благодаря че отделихте внимание за това есе ;) аз съм щастлив, че проработиха нещата и станаха както си ги представях.
Zoro5 - специалист
Всичко добре, само защо си без топломер? Да не забравиш това лято да сложиш един. :)
Гледам ,че тялото е на сянка - да не е на северна стена? Щом се ползва за отопление по-добре е да е на юг - слънцето зимата прави чудеса. Как се справя с дефростите, трупа ли лед на дъното? При мъгла бързо ли се задръства със скреж?
Не се разбра топлиш ли с нея и бойлера или само мислиш да го топлиш? Имаш ли схема на термопомпата как е направено отопленето на бойлера? До колко градуса може да вдига в бойлера?
Водната помпа я слагай на макс и въобще не я пипай, по-големия поток гарантира по-добра ефективност на компресора.
За по-малко включвания пробвай да вдигнеш хистерезиса на терморегулатора, ако има възможност.
radius - майстор
Мерси за мнението. Ще отговоря върху твоето, че са доста неща:
Zoro5 написа:
Всичко добре, само защо си без топломер? Да не забравиш това лято да сложиш един. :) Нали плащам по електромер, за какво ми е :wink: ако нещо ще оптимизирам, може да сложа, но още едно стеснение в системата, а помпата е на ръба
Гледам ,че тялото е на сянка - да не е на северна стена? Щом се ползва за отопление по-добре е да е на юг - слънцето зимата прави чудеса. там му се падна, даже е и на вятър.Как се справя с дефростите, трупа ли лед на дъното? При мъгла бързо ли се задръства със скреж?С дефростите се справя отлично. При -10 и над 2-3 няма такива ( или поне не съм забелязал). При критичните около и малко под нулата не е работил с дни, но се справя без никакви натрупвания. Лед трупа на плочата под климатика, на дъното не съм виждал. При мъгла не се задръства със скреж, а се заскрежава нежно (като остава място да минава въздуха. Отделно има корекция за влажен климат, но не съм я ползвал.
Не се разбра топлиш ли с нея и бойлера или само мислиш да го топлиш?пуснал съм тръби, но още няма бойлер. Имаш ли схема на термопомпата как е направено отопленето на бойлера?имам сервизни, не разбирам какво ме питаш. С 3-пътен превключва към бойлер и съответно вдига температурата до зададената До колко градуса може да вдига в бойлера?по спомен до 55С без допълн. подгряване
Водната помпа я слагай на макс и въобще не я пипай, по-големия поток гарантира по-добра ефективност на компресора.тук може да пробвам
За по-малко включвания пробвай да вдигнеш хистерезиса на терморегулатора, ако има възможност.струва ми се че няма опция да го барам, но има едно сервизно меню, ще го доразгледам
Zoro5 - специалист
За бойлера искаш да кажеш ,че просто се превключва водния кръг от подовото към серпентината на бойлера, така ли? Помислих си да не би да има отделен кръг специално за бойлера, ама едва ли. Защото има варианти да се топли бойлера и в режим на охлаждане, но там е по-сложна схемата. Пусни някакъв линк от нет'я с тех.данни за твоя модел или някаква схема на вътрешната карантия, ако имаш.

Електромера далеч не е достатъчен. С него трупаш някаква статистика, но не може да смъкнеш технически данни. Топломера мери получената ТОПЛИННА енергия. Освен това е хубаво да имаш и ватметър (не просто електомер). С тези два уреда ще може да си сметнеш КОП-а и да изчислиш, например, колко ти струва 1kWh топлина. Ще виждаш как се държи ТП при различни условия и режими и то веднага в реално време ,а не да чакаш електромера да натрупа. В крайна сметка тези уредни индиректно ще ти спестят пари, защото ще можеш да си поддържаш оптимален режим и по-лесно ще забелязваш евентуални проблеми. Това компенсира напълно съвсем лекото намаляване на циркулацията, а пък и винаги може да ги махнеш. Но те са най-необходими точно в началото, за да се засекат "еталонните" данни и да се настрои системата, защото с времето е логично нещата постепенно да се влошават в някакви граници, заради стареенето.

Сянка плюс вятър е не особено добра комбинация за въздушен климатик. Не че няма да работи, но ще е по-неефективен, ще работи по-дълго за същата работа, което в крайна сметка ще ти губи пари. Силният вятър може да пречи на дефростите, макар че обикновено, когато духа силно, няма много влага, но все пак...

Като ти правиха ОВК проекта, специалистите не ти ли дадоха коефициента на загубите на твоята къща? Трябва да е някакво число ,примерно 230W/K. И този контролер наистина ли струва 1500лв, баси? Не може ли да се управлява с нещо за 300-500? Пробвай онзи режим автоадапт - там компресора работи по алгоритъм, а не по директни показания на датчиците и може да ти оправи честите включвания.
@mu - напреднал
Колега би ли споделил какъв пластификатор ползва за замаската
radius - майстор
Освен полипроп. фибри, на Изомат Адипласт, но не си залагам главата, че беше такъв.

Зоро,
С трипътен вентил се превключва към бойлер.

Линк за контролера, там има и описания на различните системи, които може да се изградят: http://www.mitsubishi-aircon.com.ua/res ... 300H01.pdf
За цената му цяла тема пуснах, но пък я преглътнах - за 3200 имам работеща конфигурация, пък кое колко струва...

Топломер може и да ми трябва, но с подобен сериозен софтуер, нямам много възможности да бягам от алгоритмите или пък да ги оптимизирам.

ОВК-спецовете естествено ми дадоха всички данни, не си спомням колко беше този коефициент, тъй като за мен са важни загубите общо за къщата. За да избера подходяща машина.

Много стана топло, autoadapt-a остава за догодина.
Zoro5 - специалист
Този коефициент е точно за общите загуби. С него може да се смята нужната мощност при различни температури.
Контролера май има вход за импулс от водомер и се споменава нещо за дебит на водата. Дава ли такива показания - m3/h, l/min? Дали няма и функция топломер? Какъв ти е дебита на водния кръг ?
radius - майстор
Контролера има вход за датчик за поток, но колкото да спре ТП, ако няма циркулация. Няма топломер. Дебита ми е къмто 1-1,2 куб.м./ч. на трета степен.
venstano - специалист
radius написа:
Отопляема площ 2х80кв.м. по външните стени. Къщата е куб, без чупки и красоти. Само подово навсякъде – коридори, стаи, в баните освен подово има и 1 лира и един радиатор. Всичко е собствен труд и мъки, колекторите ми ги осигури и подвърза Лазар Ганев. Оставил съм в пода щрангове за конвектори, но май само за охлаждане ако ми трябва ще ги мисля. Настилките са ламинат, гранитогрес в кухнята и антрето.
Резултатите се доближиха до ОВК проекта, който хора на АнтонБМ ми изготвиха, което много ме радва защото ми се струваше много оптимистичен – при -12С би трябвало с 8кВ да топля къщата 22/24С по стаите. Така и стана , даже и с по-малко.
Отчитането на електроенергията става по електромера на енергото ( който е отделна партида само за ТП), така че каквото се вижда, това се плаща. Ако цял месец е -10-12, което за тук е невероятно, би ми изгорила 240лв. Смях. При +4С 130лв/м. Това е съпоставимо с разходите за апартамент. Да не говорим, че не иска нищо, няма дърва, няма кюмюр, няма пелети и да се чудя от къде на майната си да ги търся и дали ще са некачествени. Котелното ми остана празно, ще го ползвам за склад.
Къщата: Изолация 10см Баумит Стар Терм, 20-25см вата на тавана, 6см XPS под пода на ет.1 и 3см под пода на ет.2. Старателно премахване на всички термомостове – тераса, веранда,цокъл, покрив... Дограма пакет 48мм б-б-к ( запад 4С-б-к), около 30кв.м.
В „котелното”:
Мицубиши Екодан (моноблок) PUHZ-W85… 8.5kW втора ръка от ибей (1700лв) + контролер FTC4 първа ръка от ибей(1500лв). Риска и тръпката при стартиране си бяха за мен, дали ще подкарам системата, при налети толкова пари. Тръгна. Машината е много тиха и незабележима в работата си. Една мидея 9-ка сигурно трака повече.
Прикачен файл:
IMG4676.jpg
Прикачен файл:
IMG4677.jpg
Прикачен файл:
IMG4678.jpg
Помпа Грундфос Алфа 15-60, в студа работи на трета степен(45w), над нулата на втора(22w).
Системата е 50:50 проп.гликол – вода заради моноблока.
Ако се следи ибея има хубави оферти, тия дни имаше едно чисто ново като моето с контролер за 4000лв. Ако сметнете една самоделка с подобна мощност няма да излезе по-евтино, а със сигурност и не толкова икономично. Да не говорим за удобство и възможности за контрол – ваканционен режим, приоритет на БГВ, управление на нагревател на бойлера по часове...
Сега съм на кръстопът дали да ползвам машината да ми топли и водата в бойлера зимата – има много опции за контрол, но ще видим. Не ми се иска да я сдухвам.
Използвах една от многото възможности на контролера – регулиране на водата по външна темп. Настройва се при всяка една външна температура, каква да е темп. на водата. Примерно при -12/37С, при -10/36С...при 0/33С и т.н. От 10 дни работи така и в къщата не мърда температурата. След като съм си балансирал дебита по серпентини ( в спални 21-21,5С, хол 23С.) не виждам смисъл от стайни термостати. А съм окабелил и купил едни на Сименс доволно умни. Ще видим.
Ето и реални данни от Нова година и м.март.
Прикачен файл:
razhod.jpg
Единствения проблем, който е сериозен е, че в преходните сезони, както е видно от таблицата, нуждите на къщата са под минимума на машината и тя прави чести спирания. 2мин. почива, 7 работи. Това хич не е добре за компресора и ще мисля нещо в тази посока. Знам, че ще кажете буфер, но според мен не е необходим , защото цялата къща е един голям буфер. Контролера има страшно много възможности, една от тях е да го настроя да работи само в определени интервали и до желана температура. Така че следващите проби ще са да го пусна 2 часа през нощта и 2х2часа през деня, да видим дали ще топли. Но вчера и днес стана много топло и не мога да си правя изводи. А иначе къщата при минусови температури изстива с 2-3С за 24часа, така че няма да се усети подаването на топлина на порции.
Има и една още по-яка функция, която препоръчват от Мицубиши за преходните сезони, но нямах време да я пробвам. Нарича се autoadapt и се следи как реагира къщата на подадената топлина и оттам се коригира последната. Демек панела на контролера се слага в една стая ( в случая в хола) и вградения му термистор подава обратна връзка към машината как се затопля стаята и оттам се самообучава как реагира къщата и знае занапред какво оптимално да подава. Доколко е оптимално, ще трябва да проверя.
Благодаря че отделихте внимание за това есе ;) аз съм щастлив, че проработиха нещата и станаха както си ги представях.
Здравей колега,
Да те попитам, на каква надморска височина ти е къщата и как се държи Термопомпата тази година.
radius - майстор
Днес си купих още една машина 1:1 с моята и с пробита пита на външното тяло (злосторници са направили 2 дупки в тръбите). Работила много малко, точно колко, ще разбера като дойде. Ще ми излезе към 1500лв с доставките. Взех я за резервни части, мисля си че съм изперкал, но може и да не съм :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Тема "Маркова термопомпа+хубава изолация+подово+страдания= очаквано добър резултат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: