Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Ми като влиза 10С от водопровода, ще помага, де ще иде.
пет окт 19, 2018 9:49 amandy_forresite написа:
Добре де, нещо не си го представям това слоесто загряване с нагревател и долна серпентина. Нагревателя гони 55-60 градуса там на колкото е, а серпентината му "помага" с 34°.
Буфера ми е такъв, даже е с 3 серпентини. Долната не е вързана, но нали в долния край на буфера влиза обратна вода от радиаторите и излиза към котел.
Отоплението го почнах на ток, първите 2 седмици, преди да свържа котела.
В началото се загрява само водата над нагревателя, докато се повиши температурата на връщащата вода- примерно 40 градуса. Ако има вързан колектор или термопомпа, ще ги повиши до 50, да речем, така и топлата ще се вдигне, по бързо ще стопли помещенията и по малко работа на нагревателя, ако изобщо е необходим.
На ръка усещам къде е границата на топлата и студената част от буфера.
andy_forresite - майстор
Не знам колко пъти ще източиш този 120-литров бойлер до 20 градуса че да помага серпентината на нагревателя. Вкъщи имаме само 1 водосъдържател с обем 80 литра. Източван е до "нулата" няколко пъти и то беше когато свързах пералнята с водата от него, защото тръбата за студена вода приключи (зад фаянса). Иначе под 40-45 градуса не съм го виждал. Е, щом го точите до край значи ще помага. Да видим колко.
120 х 20 х 1,16 = 2784W. 20 идва от разликата 35-15, като 35° ти е от ТП, а 15° е от водопровода.
Сам нагревателят в упражнението от 15 до 60 ще се справи с 6264W.
С помощ с ТП ще направи от 35 до 60 с 3480W. Това ще ти струва 83 стотинки. 2784-те вата от ТП ще струват към 20 ст с отчитане на СОР. Сума от двете кръгло 1 лев вместо 1,60 ако е само с нагревател.
За твоя информация си напиши разходите за м-ли (без труд, все пак е от теб) да преправиш серпентината както си намислил с всичките чаркове и направи сметка кога ще си на печалба при обичайното потребление на БГВ. За да е що годе вярна сметката ти, трябва да го точите всеки път до "нулата".
radius - майстор
Бойлера е 200л, бих нарекъл твоята сметка екстремална, т.е. работеща с крайни положения.
Всичко съм описал, но в няколко теми и се губи нишката.
Така или иначе материалите са купени вече, че и подвързани в по-голямата си част. Остава само около трипътния в котелното 2-3 крана, в случай че подгряването е добро.
Да не забравяме, че този режим с ниската температура е само спомагателен. Когато ТП е в режим БГВ ще си го подгрява до 50-55С целия ( ако не дойде малка долната серпентина). Ако е малка, ще врътна 2 крана и ще включа и горната, и така няма да ползвам този междинен режим на слабо подгяване с отклонение от подовото.
Ако на 120 л бойлер долната серпентина е в обема на 50-60л вода, то серпентината започва да работи още с най долната си витка, при черпене на топла вода. Тва ще рече- още при източването на първите десетина литра, в бойлера влиза студена вода и ако има топло в серпентината, то ТП почва да помага. Не е нужно да е източен до нула, а може и да не се наложи включване на нагревателят, дето е в средата.
На мен 50л ми стигат за нормален душ, жената харчи 100 за щавене.
Не ми се смята кога ТП ще се изплати по бързо. Представяйте си нахилен жълт емотикон!
fbr - майстор
Бойлер 120 литра със серпентина, плюс бойлер електрически 80 литра, не струват колкото бойлер 200 литра. Та, така съм го решил, слоя е между двата бойлера.
speka_rs - майстор
И аз си мисля, че офертата със два отделни и последователно закачени бойрера е най-добро като идея. Като последния е чисто електрически и на някой ако му трябва по топла вода може да си го пусне последния и да бъде щаслив.
radius - майстор
Пробвах машината да видим колко ще направи. Лошото е, че беше доста топло навън ( 15С) и това не е особено показателно като стане -5С например. Но все пак 61С са си добро постижение. За пореден път се убеждавам, че тези екодани са направени да ги сложиш и да не мислиш какво и как, а само да бараш градусите за стаята и за водата. Както и прави средностат. англичанин де, за другото си има инсталатор.
Прикачен файл:
bgv.jpg
Направи 57С вода в целия 200л бойлер. КОП-а някъде към 2,5 по груби сметки.
Това е един вид на макс, защото машината може да се ограничи да загрява и до 55С ( което ще направя) . Освен това има и ЕКО режим, за който не бърза много ( и него ще ползвам). Нужно ли е да казвам, че има много богати настройки за приоритет на БГВ пред отоплението, за седмичен график с желани темп. по часове, макс. времена в режим БГВ и време след което да не влиза пак в режим БГВ, настройки на градуси и дати за доподгряване с ел. нагревател против легионели...
Учудващо за мен и с двете серпентини, и само с долната нямаше голяма разлика в работата на машината. Като наближи зададената температура, започва да цикли, тъй като връщащата вода става само с 4-5С разлика от подаваната. Но това го очаквах, даже си мислех, че ще е по-зле.
С 2 думи теста засега е успешен и ще включа и БГВ в системата ( само да приключа временните тестове с буфера в другата тема). На този етап мисля да подгрявам долната част на бойлера до 45С примерно, горните 80л с ел.нагревателя нощем. Защото не виждам смисъл при -5 - 10 да мъча машината до 55С с някакъв мижав КОП ( по таблица при -10 е 2). Но първо ще го видя колко е като захладнее, да не би пък да ме изненада приятно.
Rhnbkr - специалист
Radius колко ти е диаметърът на 3пътният вентил?
Питам понеже аз имам един на 25мм и се чудя да пускам ли тръби от ТП до колекторите сдиаметър 1', има ли смисъл?
radius - майстор
Трипътния е за мед 28мм, но при клапата вътре е значително по-тесен. Не му знам Kvs-a, но ми намаля с литър в минута максималната циркулация при всичко отворено. Т.е. реално с по-малко ще намаля.

Тема "Маркова термопомпа+хубава изолация+подово+страдания= очаквано добър резултат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: