• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Валери Найденов - напреднал
Просто е временно решение. На никой не му трябва толкова голяма къща. Всичко е трудно и няма край. Чистене, ремонти и т.н.
Дори и да са збъркали в мощността на котела разликата в цената на края не може де е повече от 200лв.
kalin72 - майстор
Хм, дай да се разменим, а :)
Какви са плановете ви, само на първия етаж ли да живеете, кое как е...
Баси, аз мисля как да разширя моята 140 м2 къща, други мислят как да се изнесат от 500 квадрата....живот, ко да се праи :)
Котел - какво искаш да гориш? Имаш ли евтин източник на гориво, или просто си мислиш, че с въглищя ще ти е по-евтино?
LazarGanev - "Велик майстор"
пон яну 14, 2019 9:21 pmkalin72 написа:
Но да, за такава огромна къща, без изолация, си трябва голям котел...ама ми е интересно, защо до 10 години няма да живеете там?
Според мен не трябва 50кВт котел, а 2х20 - единия за делник, другия за празник, като дойдат гостите. Тая 50-ка как ще работи с "малка част от нея" вече е ясно - имам в склада една 50-ка от подобен експеримент, докараха ми я чак от Пловдив!
Валери Найденов - напреднал
За първо време ще горим пелети, защото положението наистина е кофти. Нощем съм огняр и няма наспиване. В последствие ще горим каквото припадне: чипс костилки .... има къде да ги сушим и да ги складираме.
kalin72 - майстор
Ето Лазар даде добра идея - 2 по 20 квт котли. Взимай единия сега, зареди си със слънчогледови пелети на 200 лева тона, и спи спокойно до жена си :)
Валери Найденов - напреднал
пон яну 14, 2019 9:37 pmLazarGanev написа:
пон яну 14, 2019 9:21 pmkalin72 написа:
Но да, за такава огромна къща, без изолация, си трябва голям котел...ама ми е интересно, защо до 10 години няма да живеете там?
Според мен не трябва 50кВт котел, а 2х20 - единия за делник, другия за празник, като дойдат гостите. Тая 50-ка как ще работи с "малка част от нея" вече е ясно - имам в склада една 50-ка от подобен експеримент, докараха ми я чак от Пловдив!
Имам още един източник на топлина (не ефективен) камина с водна риза така че тя ще помага в трудни моменти. Постоянно топля 75кв с подово и две стай едната 25кв и 35кв другата. Кой котел да купя за да гори слънчоглед, че всички се оплакват от тях?
kalin72 - майстор
Виж кво съм писал в темата за разход на пелети - горя слънчоглед за първи сезон, но не мисля да минавам на дървесни пелети.
С Бош 32 квт и Грейко RB20 съм. Ладомат за малкия кръг, трипътен с управление за радиаторите. Без буфер. Ама с голям бойлер.
Валери Найденов - напреднал
3 тона пелети от октомври до онзи ден в Брезник. Ти си факир :prayer: Аз изгорих 6 тона дърва от ноември и живея в Бургас. Температурата тук е +10 на вашата прогноза :lol:
kalin72 - майстор
Ами това ти казвам - правилно оразмерена система, правилно изградена, изолация - тук имам още какво да правя, и резултата е налице. У нас температурата не пада под 21 градуса, и това е нощем, инак през деня е 23-24. Навън от доста време през нощта е под нулата :)
Валери Найденов - напреднал
Нормално да постигнеш резултат с това се занимаваш. На мен обаче ми трябва сглобен краен продукт и някой да го настрой да гори тези пелети. Но определено ще търся начин да се сдобия с твоята с-ма.
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21

Тема "КАКЪВ ПЕЛЕТЕН КОТЕЛ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: