• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
Хехе, не се занимавам с това, прост потребител съм :) Всичко, ама наистина всичко, което знам, и което ми е помогнало в направата и поддържането на отоплителнатам и система съм научил от този форум.
И какво имаш в предвид, че ти трябва сглобен краен продукт?? Те всички котли+горелки са си сглобени, и е нужно малко, за да проработят както трябва :)
3 тона пелети са около 9 кубика дърва. Тъй съм чел.
Според мене не могат да се сравняват, щото дърва фърляш докат си буден, а пелетите вървят и насън.
Валери Найденов - напреднал
Мойте 6тона мокри дърва са точно 10 кубика, но дървата при мен хвърчат и на сън. Вече мога и без да се будя да слагам на каминката. Голяма романтика, ще я помня цял живот! :-D
LazarGanev - "Велик майстор"
пон яну 14, 2019 10:21 pmВалери Найденов написа:
Нормално да постигнеш резултат с това се занимаваш. На мен обаче ми трябва сглобен краен продукт и някой да го настрой да гори тези пелети. Но определено ще търся начин да се сдобия с твоята с-ма.
Твоят човек тук се нарича filmatoplo - обърни се към него и ще има още един доволен от отоплението си :wink:
Валери Найденов - напреднал
Благодаря Ви за съветите. Може би трябваше да питам кой ще свърши работа не за котелът, но важното е че стигнахме до истината. Задължително ще се свържа с препоръчаният техник да свършим работа.
пон яну 14, 2019 10:39 pmВалери Найденов написа:
Мойте 6тона мокри дърва са точно 10 кубика, но дървата при мен хвърчат и на сън. Вече мога и без да се будя да слагам на каминката. Голяма романтика, ще я помня цял живот! :-D
Въх ма Бошкееее, тос филм го играх 91ва-2ра
Нямаше нет, беше весело, бутахме го живота.
И жината беши млада....
filmatoplo - майстор
:) Тази година свикнахме ли какво по топла ми се струва ,тая сутрин включих камината в 8 ч беше 19 гр ,сега е 20 гр -жената е гола а детето по потник :? е аз съм облечен най зиморничев съм аз :lol: Ко викаш Трифоне :wink: .
вт яну 15, 2019 8:47 amfilmatoplo написа:
:) ...Ко викаш Трифоне :wink: .
Ко да викам?
Найденов да ти драсне едно лично, да видиш там ко, навързваш му инсталацията, че лятото идва.
Толкос та препоръчвах, ти затуй ли скри телефона бре?
...ма то не са издържа, а?
И аз съм зиморничав, на жега издържам ( нали съм пожарогасител), ама на повече от 22-23 градуса през деня и 19-20 нощна температура, нещо не ми е добре.
6osi6 - майстор
Вярна ли е информацията на етикетите за енергийна ефективност на котлите на твърдо гориво?
Автоматичните котли на въглища обикновено имат обозначение за енергийна ефективност на клас С или в най-добрия случай на клас В, докато пелетните котли, термопомпите или газовите котли имат енергийна ефективност клас А или А+.
От къде е разликата? Възможно ли е съвременните въглищни котли с клас C или B да са по-малко енергийно ефективни от котлите на дървесина или пелети?

Разликата се дължи на метода за изчисляване на индекса на енергийната ефективност (ИЕЕ) за различните видове горива, в който въглищата като изкопаеми горива са оценени по-ниско от биомасата.
Методът за изчисляване на ИЕЕ е определен в регламент 2015/1187 на Европейската Комисия от 27.04. 2015 г. за етикетирането на енергийната ефективност за котли за твърдо гориво.
Във формулата за изчисляване на енергийната ефективност ИЕЕ = ηson × 100 × КЕБ - F(1) - F(2) × 100 + F(3)× 100 има специфичен коефициент КЕБ, който за котли на биомаса е 1,45 и за котли за въглища 1.

ПРИЛОЖЕНИЕ IX
Метод за изчисляване на индекса на енергийна ефективност
1. Индексът на енергийна ефективност (ИЕЕ) на водогрейните котли на твърдо гориво се изчислява за предпочитаното гориво и се закръгля до най-близкото цяло число:
ИЕЕ = ηson × 100 × КЕБ – F(1) – F(2) × 100 + F(3) × 100
където:
а) ηson е сезонната енергийна ефективност при отопление в режим на работа и се изчислява, както е определено в точка 4, буква б) от приложение VIII;
б) КЕБ е коефициентът в етикета за биомасата, който е 1,45 за водогрейни котли за биомаса и 1 за водогрейни котли за изкопаеми горива;


Този коефициент засяга крайната стойност на ИЕЕ, която го намалява до 45 % в случай на котли на въглища, въпреки че тяхната ефективност и емисиите в някои случаи са по-добри от котлите на биомаса.
По тази логика котел на въглища ще изхарчи с 45% повече гориво от същия зареден със слънчогледови пелети.
Причината за налагането на такъв метод за изчисление е, че друг по справедлив подход няма да съответства на
"насърчаването на развитието на пазара на енергия от възобновяеми източници" от директива 2009/28/ЕО.
Здравейте.
Искам съвет относно избор на Пелетен Котел за къща около 150кв с изолация и хубава дограма. Радиаторите са панелни и до ден днешен къщата се отоплява на дърва. (има изградена стара система).
Доста майстори ми препоръчаха да си вземе комбиниран на дърва и пелети но аз несъм много сигурен понеже искам предимно да ползвам пелети, но ако няма никаква разлика в качеството на котлето или в разхода на пелети бих си взел и комбиниран за всеки случай.
Несъм се спрял на определена марка затова съм отворен за съвети от някой по компетентен. Търся нещо в ценовият диапозон 5-7к.
Благодаря предварително. :yawinkle:
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21

Тема "КАКЪВ ПЕЛЕТЕН КОТЕЛ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: