• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
BobyD - напреднал
Полудявам... от няколко седмици чета и колкото повече чета толкова повече въпроси изникват.

Апартамента е 76 кв.м изолиран с 5 см външна и 0.5см вътрешна изолация (вкл. терасата, остъклена с ПВЦ и изолация и с тенденция да се обитава )
Към момента има камина с водна риза 10 kW и общо 70 глидера мисля по 130W – само че водната риза протече А НА МЕН МИ ПИСНААА ДА СЪМ ХАМАЛИН ПАРАДЖИЯ... освен че мъкнеш е и мръсно, а и явно заради неоразмерен комин често пуши – гадна работа... и тука почва още по-гадното... избора на алтернатива.

Знам, че са силно недолюбвани, но на сърце най ми лежи електрическо котле – цък копчето и рахат, обаче много ми се иска да знам орентировъчно какви ще са сметките. Във форумите намирам ограничена информация за ел. котли, и сметки от 80 до 480 лева на месец, което е абсурдно.

Правя си следната груба сметка на чел-недочел лаик:
взимам количеството досега ползвана електроенергия на база изгорени дърва и въглища за предходни сезони: 5 куб. м дърва по 2000 kWh за кубик плюс 1.5 тона домбаски въглища по 6 kWh за кг - за сезонa закръглявам общо на 20 000 kWh. От тук обаче имаме загуби, КПД на камина на твърдо гориво го смятам 70% , а при ел. котле 1 kW влиза 1 kW излиза фактически 100% т.е. при ел. котле 14 000 kWh за отоплителен сезон.

И сега въпрос №1: има ли нещо вярно в сметките ми и от автоматизирания процес на затопляне на водата при ел. котле колко още може да се спечели. С твърдото гориво си почти на On/Off режим изгори стане студено, сложиш хвъкне нагоре температурата, а ти отваряш прозореца... още загуби и още по лошо КПД
Дали е възможно да докараме сметките до около 10 000 kWh - напълно ме урежда като месечни сметки от порядъка на средно 200 лв за 7 месечен отоплителен сезон и казвам чао на хамалогията.

Въпрос №2: при условие че към сега съществуващите глидери трябва да се добавят може би още 25 за хола (52 куб.м), в който сега е камината и може би още 10 за терасата - ел. котле 10 kW достатъчно ли е? Стават 100 глидера или около 13 kW, но това е максимална мощност... Просто Над 10 кW са само трифазни, а не знам как стои въпросът с трифазен ток в апартамент – знам че до таблото на етажа идва трифазен, но дали ЧЕЗ ще благоволи да ми пусне кабел тепърва трябва да проверя...

Въпрос №3: четох че софтуер за симулиране на отоплителни инсталации и проиграване на сценарии и могат да дадат някакви приблизителни стойности за разходите, но не намирам такива фирми – има ли такова нещо специално за за ел. котли и ако да, моля насочете ме към подобни фирми. В случая приемам всякакви препоръки.

И накрая само да спомена другите алтернативи
Термопомпа - брилянтно изглежда, но нямам 15 хил лв за подобна инвестиция
Газ - няма газифициране, не е особено евтино, мъкненето на бутилки не ме кефи, а и съм леко предубеден
Конвектор/Климатик - въздуха е различен и за мен неприятен, а при климатика има и шум и вибраци

Пелетните камини с водни ризи... ами по-скоро не го намирам за особена алтернатива и това.
1во инвестицията е около 4000 лв за камина което не е малко;
2ро ако се върна на горните смети за общите kWh енергия за сезон грубо ги изчислявам на около 15 000 kW за пелети (и то отново надявайки се на автоматизацията на горивния процес), което разделено на 4.8 кW за 1 кг пелети прави над 3 тона хамалщина през ръцете ми – вярно зареждаш и чистиш по-рядко, но излиза близо до ток, а чета и че има доста ядове с горелки, настройки и калпави пелети...

Извинявам се че стана малко дълго, но поне се надявам да е ясно и подробно.
Благодаря на всички търпеливи да го прочетат и най-вече на включилите се с отговори :)
шоп - майстор
Привет и добре дошъл във форума.

Лигично смяташ. Радвам се, че не се заблуждаваш, че с електролитни, електролизни, гланти , руски технологии и т.н ще се отопляваш с по-малко енергия в сравнение с обикновен котел с нагревател. Просто с ел котел не е евтино и ти с право питаш, колко би могло да струва.

5 см външна изолация не е много. Ако апартамента ти е среден с изложение около юг и не обитавате жилището с високи температури в него - 10 киловата ел. мошност ще ти стигнат. Квадратурата не е голяма и следователно топлозагубите - също.

Дано инсталацията ти издържи. Прокарването на трифазен ток е много хубаво нещо, но е свързано с бюрокрация. Знам баща ми с каква мъка преди години прекара трифазен ток у нас.

Аз лично бих заложил средно 300 лв месечна сметка за ток, за да останат пари от планираното, а не да не стигнат.

Термопомпа наистина е много по-добре, но щом нямаш възможност за такава инвестиция и не можеш да си направиш самоделна такава - няма какво да се умува.

Помисли за допълнителни изолации и за акумулиращи ефекти. Преди 1989 на ток пак бе скъпо, но доста хора се отопляваха с акумулиращи печки на нощна ел. енергия.

Успехи!
naskov - майстор
При изолацията, която имаш ти трябват не повече от 25-30W/m3 при -15*С външна температура. За мен парно с ел. котел е безмислие. Вместо да пренасяш енергията по тръби , можеш да си включиш във всяка стая по един маслен радиатор или конвектор. Излиза доста по-евтино като инвестиция, а разходите за ел. енергия са същите. Иначе сметките ти са верни.
andy_forresite - майстор
Климатици :) Не знам колко ще ти трябват като бройка и BTU. Има и невибриращи и небръмчащи, но пък за сметка на това много ефективни и ТИХИ. Включваш ги и не пипаш нищо. Да спират само като изгасне тока и за почистване на филтрите. Електрически котли, конвектори ... няма по-ефектен начин за преобразуване на енергията от принципа на термопомпата. И на мен ми се ще термопомпа, ама докато сложа изолации и докато се оборудвам ще се пенсионирам :) Затова за себе си съм избрал друг вариант, а климатика го ползвам само за охлаждане на две стаи.
Christo - майстор
+1 за naskov.
Трябва да си наясно, че без пари няма да стане. Електричеството има предимство, че лесно се поддава на автоматично регулиране и има 100% КПД. Ако радиаторите ти позволяват, може да потърсиш в интернет, дали се намират още нагреватели за монтаж в радиатор. Например, питай тук: http://nagrevatelibg.com/ Може и на друго място... Тези, които съм виждал, имат и вграден терморегулатор. Отвива се един от долните щепсъли и на негово място се завива нагревателя. Единия кран се спира за да се блокира циркулацията на водата по тръбите. Другият край ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се оставя отворен за да има къде да се разширява водата. Плюсът е, че няма да ти се мотаят нови печки из краката, и все пак водата е и топлоакумулатор. Ако няма такава възможност, бих заложил и аз на маслените радиатори. Безшумни са и не правят вятър по стаите. 10KW мощност допълнително към монофазна инсталация ще напрегнат много и проводниците и електромера. По-добре да се мине на трифазна инсталация.
jabata - специалист
След като си имал камина на с водна риза, и имаш изградена инсталация, за мене най-логичното ще е камина на пелети. Там хамалогията е много по-малко от дървата, няма да ти пуши вътре, и се контролира също толкова лесно колкото тока. Е вярно има носене на чувалчета, и т.н. ама всичко се заплаща.
Климатик става, трябва да е по читав а те не са никак евтини, и като сложиш във всяка стая по един, то ще ти хвръкне една солидна инвестиция. И лошото при тях е че винаги създават течение в стаята.
А камини на пелети, се намират и за по-малко пари.
torbalan - Дървен философ
Или климатици или камина на пелети. За мен по-добрия вариант е камината. И естествено почистване на комина.
При пелетите горенето е по-добро, така че комина ще трупа по-малко сажди.

Котле на ток не става и по още една причина - бушона е 63 ампера. Това са 13 киловата.
Зимно време, когато работи котлето, ако се включи и бойлера - консумацията идва на ръба.
Като излезе някой от банята и хване сешоара - вече бушона ще е паднал.

В студените дни дори с климатици ще трябва да се съобразяваш с тях от към консумация.
BobyD - напреднал
Благодаря ви, не съм много добър в цитирането, така, че ще отговоря на всички дружно :)
Идеята за Ел. котле вместо нещо директно включено в тока идва от това, че така или иначе имам останалата инсталация изградена и в общи линии само сменям топлоизточника. Плюс е и че част тръбите минават под плочките в коридора, така че един вид имам подово отопление е топло и там.

Климатиците определено не ме кефят, по скоро бих сложил конвектори на Адах, но при тях няма никакъв акумулиращ ефект - спираш го и след 3 минути пак е студено

Апартамента май се води с югозападно изложение от към 10 до към 2-3 в хола наднича слънце и особено на остъклената тераса е приятно. Притесняват ме терасите там доста топло се губи, но пък откакто е остъклено и с ПВЦ стаите зад тях са наистина топли. Ама 2 възрасни бабки дето не могат вече сами трябва да ги прибираме и просто няма къде другаде да ги сложа. Иначе блока ни е предвиден за саниране по програмата на кака ви Лилка, но чесно мисля си, че само биха влошили досега направеното. А ако тръгна да добавям външна изолация комшолъка ще скочи щото сега 3те последни етажа сме ги изравнили на по 5 см и няма разни прагове и прагчета.

Това че се чудите дали инсталацията ще издържи никак не е гот, ще трябва да мина покрай ЧЕЗ да ги питам за трифазния какво ще ме изклатят тия мръсници.

А камината на пелети стои като мнооого далечна алтернатива, по груби сметки отоплителен сезон ще ми е към 1200лв на пелети + поне 2000 лева повече като първоначална инвестиция спрямо ел. котле... ако усея да се вместя до 1500 лв на сезон на ток предпочитам него. Проблема е, че работя от вкъщи и че всички сме си в къщи целодневно, няма период в който да го намалиш и то си се трупа...

А нещо за тия фирми със скъпите софтуери дето правели симулации някой да е чувал за тях?
torbalan - Дървен философ
Симулация не ти трябва. Ти необходимата мощност вече си я знаеш. Щом с 10 КВт си се топлил до сега, 10 ще са ти достатъчно... Но ще има поне месец, когато ще работи на максимална мощност...

През това време практически почти нищо друго няма да можеш да включиш на ток.

А 10 киловата да ти работи цял ден е от порядъка на 40 лева. Мисля, че за няколко месеца разхода за камината ще ти се изплати :)

Самата камина се регулира. При нея ги няма проблемите, които имаш в междинните сезони, когато ти е необходима малка мощност.

Друг вариант е с котле на нафта.

Големия син докато беше на квартира - топлех само една стая, а той не обича да е много топло. Имал съм месеци, когато съм плащал по 200 лева за ток. Стаята си беше с отделен електромер и с южно изложение.

Ето една сравнителна таблица. По нея ще се ориентираш горе-долу какви разходи ще имаш с различни видове горива.
Christo - майстор
Имам доста добър котел на пелети и знам за какво става въпрос. Работи добре и рядко се чисти. Добре, че е в мазето, та хигиенните норми не са много строги :-D Работни дрехи, веднага след това в банята и т.н. .. Камина на каквото и да било в стая? Бункерът и е малък и всеки ден трябва да се дозарежда. Така или иначи нещо ще трябва да се носи по стълбите нагоре, после надолу..Зареждане, чистене, цапане... Как се оправяте с прахоляка? Не ме разбирайте погрешно но мисля че това не е добър вариант.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Ел. котле - изчисление за разход" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: