• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Как се нарича този фитинг Изображение
Трябва ми да е за топла вода, 25 мм, два броя. Ъглово коляно ли е, тройник 45 градуса ли е ...

Мога да го направя от обикновен тройник, коляно 90° и парче тръба за снаждането, но заема много място и не ми харесва как трябва да се изкълчат тръбите. Помагайте [-o<
jekasus - майстор
Трипътник или трипътно коляно.
radius - майстор
.
Последна промяна от radius на пон юли 04, 2016 11:12 pm, променено общо 1 път.
radius - майстор
Според БАН, това е ъглов тройник ;)
Фитингите са едни и същи за топла и студена вода, че даже и за стъклонапълнени търби.
andy_forresite - майстор
Купих си. В магазина, откъдето пазарувам такива чаркове и като попитах ми казаха че нямат, все пак се намериха две бройки. Бил съм първият закупил от тях. Били ги доставили като мостра или нещо такова. Ей, голям дефицит били тези на 25 мм ...
LazarGanev - "Велик майстор"
Дефицит?! То за да се зарежда, трябва и да има търсене. През ръцете ми са минали тонове фитинги, но такова нещо не ми е трябвало и не съм вземал никога. Ама някой може с първото хващане на лепачката и да му потрябва :)
andy_forresite - майстор
Не може да ти липсва нещо, което не познаваш :)
filmatoplo - майстор
Мъча си акъла къде бих го ползвал това трипътно коляно ,поне в нормален план го няма ,но фантазията на хората си работи ,и аз съм се изумявал на сътворено от ппр ,няма лошо само фитинги да има .
andy_forresite - майстор
Ще ти кажа къде мисля да го ползвам. Правя двутръбна система за 5 радиатора и 80 л бойлер. Котелът ще е в мазето. Мазето е най-ниската точка. От котела тръбите тръгват с размер ППР Ф32 една под друга високо над пода през половината стена (източна), завиват на 90 градуса по цялата съседна стена (северна) и следва тройник Ф32. Предният, вече хоризонтален участък тръбЪ става ф25 и продължава 16 метра през 4 стени само напред. Захранва алуминиеви 20 глидера Н500, водосъдържател 80 л и 500/2000 панелен радиатор. Него не съм го купил още, защото се колебая дали да не взема конвектор като вътр. тяло на климатик за кухнята трапезария. Горният отвор на този тройник е вертикална част също с Ф25. Изкачването е към 60-70 см. след което става хоризонтална с денивелация спрямо другия хоризонтален участък двойка тръби от около 1,20 м.
Хоризонталният захранва два радиатора и бойлера, а вертикалният е за три радиатора. Хоризонталният го оставям щото фитингчето не е за него.
Вертикалният влиза в северозападния ъгъл на спалнята през пода (спалнята е над мазето). Там слагам въпросният фитинг. Единият му извод 90° тръгва по западната стена на спалнята с редукция Ф20, завива към южната 20-30 см и стига до радиатора 600/1800. Подавща и връщаща на Ф20. Предният край на фитинга е свързан по тръба Ф25 и върви по северната стена на спалнята 4 м, след това през съседна стаичка 4 м, прави чупка 90 градуса и тръгва само напред 7 метра към два радиатора в две съседни стаи. Тези два радиатора съм ги свързал с тройници съответно топла и връщаща вода по тръби Ф20. До последния радиатор съм пуснал Ф20, като тръбата си влиза в аксиалния данфос радиаторен вентил и излиза от другия му край пак по Ф20 (всичко "на кръст").
Та, това фитингче ми трябваше за 90-градусовия ъгъл, образуван от щранга за радиатора в спалнята и щранга за другите два радиатора в съседните стаи. Нямам никаква идея дали ще циркулира водата навсякъде и какви усложнения и проблеми ме очакват. След месец и половина като дойде котела и го свържа, ще разбера.
  • 1
  • 2

Тема "Трябва ми такъв фитинг ППР" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: