• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Димитър Димов - специалист
.
Последна промяна от Димитър Димов на ср яну 22, 2020 6:39 pm, променено общо 1 път.
пон яну 20, 2020 4:18 pmVATEO написа:
Здравейте, в процес на избор на пелетна камина с водна риза сме и различни представители на такива камини ни казват, че са ни необходми различни KW 15-18-25.... Някой може ли да даде мнение за новострояща се едноетажна къща (без сутерен) с хубава изолация, хубава дограма, 140кв.м, с височина 2.85м, 15 кW дали биха били достатъчни? Бойлерите няма да се захранват от водната риза, ще бъдат на ток. Изображение
Прикачам и разпределение на къщата. Ще се радвам, ако някой даде компетентно мнение. Поздрави!
Трите предложения са правилни и подходящи.
След като не си упоменал режима на житието и битието си, препоръчвам най мощната.
Ако си домошар, плетеш си плетката или бучиш гоблени, без да мърдаш от дома- 12 киловата. Радвай се, поздрави!

В последното предложение спокойно можеш да захраниш и бойлерите.
speka_rs - майстор
Аз ще препоръчам едно 16 кВт Бижу, а от там нататък. Ще се справиш и сам.
bibobore - специалист
Зравейте.
И на мен ми предстои закупуване на пелетна камина,затова търся малко помощ. Става дума за гр.Видин-панелен апартамент. Печката мисля да я сложа в кухнята която е около 15 квадрата(има и малък бокс към нея) с външна изолация. Следващата стая е детска която е 13 квадрата и е много судена. После хол-24 квадрата с вътрешна изолация на стените с вата и спалня 13 квадрата която е вътрешна и е топла. Във всяка стая има пвц дограма, която е слагана доста отдавна и няма нищо общо с новите. Като цяло апартамента е доста студен и няма отопляващи съседи от никъде. Смятам в детската да сложа фибран 2 см на таван и двете външни стени. В момента отоплението е с камина 12 киловата с водна риза(въглища и дърва),като се гони температура на водата минимум 60 градуса иначе всичко веднага изстива.
Спрял съм се на Грейко, като имам големи колебания дали да е 10 или 16 киловата. Вие какво ще предложите? Ако сложа 10-ка ще успея ли да стопля само с нея кухнята? Като разход предполагам,че около два тона ще ми бъде разхода.
Отворен съм за всякакви предложения и препоръки.
morfei1 - специалист
На 65кв. мисля 10кв Грейко ще е повече от достатъчно. При положение, че в момената се топлиш с 12kw на 60C.

Детката можеш да я стоплиш, с изолация, с по голям радиатор, с по висока температура на водата или като подържа по-висок градус в стаята с термо глава.
bibobore - специалист
ср яну 22, 2020 11:55 ammorfei1 написа:
На 65кв. мисля 10кв Грейко ще е повече от достатъчно. При положение, че вмоменат се топлиш с 12kw на 60C
Приемам, щом ще е повече от достатъчно. Като цяло трябва да я държа постоянно включена, защото иначе всичко изстива много бързо.Предвидения от мен разход от около два тона за отоплителен сезон, реален ли е? Или да очаквам малко повече?
Ще успее ли само камината да стопли кухнята и бокса? Двете помещения са общо към 15 квадрата.
В детската е сложен радиатор(панелен),който бе за друга стая.Дават го 4.3 киловата, но идея си нямам реално колко е.С него нещата са добре в стаята.
Последна промяна от bibobore на ср яну 22, 2020 12:04 pm, променено общо 1 път.
speka_rs - майстор
Още един глас за 10 кВт, 16 ще са много.
morfei1 - специалист
ср яну 22, 2020 12:02 pmbibobore написа:
Приемам, щом ще е повече от достатъчно. Като цяло трябва да я държа постоянно включена, защото иначе всичко изстива много бързо.Предвидения от мен разход от около два тона за отоплителен сезон, реален ли е? Или да очаквам малко повече?
Ще успее ли само камината да стопли кухнята и бокса? Двете помещения са общо към 15 квадрата.
В детската е сложен радиатор(панелен),който бе за друга стая.Дават го 4.3 киловата, но идея си нямам реално колко е.С него нещата са добре в стаята.
1.5 чувала - 22-23кг. са напълно реален разход за камина при 24часа работа Януари месец при температури около 0C, -5C. Ако се кара на 12часа, нещо от сорта на 1 чувал 15кг. Там вече зависи колко бавно изситват помещенията, и каква ви е зоната на комфорт за мин. температури.
10 киловата, постоянно горене близко до номинална мощност, ауспуха чист, сажди и кондензи няма...
Като се има в предвид, че КПД на дървената е ок и под 70%, то 10 клвт. на Бижуто ще се окажат повече от 12те на дърварката.
Айде, една подбрана по мощност, да си честитим у форума!
...и ще чакаме отзиви.
bibobore - специалист
Благодаря за информацията. Ще се гони максимум 23 градуса по стаите. Надявам се след поставяне на изолация да успея да нормализирам нещата.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Тема "Избор на пелетна камина - KW" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: