Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tomi777 - помощник
Точно този напор ме притеснява. В едната оферта на уж голяма фирма ми предложиха само една помпа 25/120.
Да ми дадеш съвет за диаметъра на вертикалните щрангове и термопомпата дали да е ниско или високотемпературна.
vrangelov - специалист
Само с питане няма да стане, особено за толкова сложна инсталация, като твоята.
Според мен имаш два правилни варианта. Или отделяш време и сядаш да четеш, и после да си прецениш кое е най-добре за теб, или си хващаш добър проектант, който да прецени вместо теб кое би било най-добре за теб. Изборът е голям и е повече въпрос на гледна точка и по-малко на правилно и неправилно. Когато парите са от значение изборът ще стане много по малък.
Иначе, ако не ти се занимава, бъркай в торбата с офертите и която ти е на късмет. Може пък и да е по-удачен вариант.
filmatoplo - майстор
Фирмите ги е страх че няма да мине офертата и намалят малко компонентите .Викат ме на оглед на обект след това давам цена ,съответно избират друг - на 100% са избрали по евтиното със спестените или по евтини компоненти ,случайно клиента идва да се моли - ела че тия не разбират и еди кое не ми работи .

Няма как 1 помпа да се справя с толкова кръгове на различни етажи особено ако са заедно подовото и конвекторите .Всяка зона трябва да си е със собствена помпа,заданието е такова всеки обект си е индивидуален .Клиента трябва предварително да си погледне нещата и да си добие представа на къде отива ценово идеята и да си прави сметката дали има възможност за нея.И така аз дадох насока ,подовото има още много неща за които даже не стана дума ,вид на разпределителите ,температурна регулация.
tomi777 - помощник
Да съгласен съм,че няма да стане само с питане. Изчел съм почти вс.написано .доста сметки съм направил ,но все пак си има хора които с това се занимават и биха ми дали по- добро или поне още едно мнение. За това питам и ходя по фирми които с това се занимават,но никой не иска да ми направи само проект който да си платя, а той да даде гаранция че ще работи. Вс.искат да да си стиснем ръцете за 40 хил.лв и да го направят.
Без да съм видял нещо като сметки ,проект и т.н.
Filmatoplo ако имаш желание готов съм да си платя за проект който ще работи. Пък за изпълнението ще говорим отделно. Аз съм в София асо има значение.
Поздрави и успех на вс.
vrangelov - специалист
На теб ти трябва проектант, на който ще платиш 300 или 500 лева (не зная колко струва), но той да бъде независим от всичките фирми, които ти оферират нещото, от което (само те) ще имат изгода.
Във форума имаше един проектант(Антон ВМ), но той вече май не пише. За други не се сещам. Сигурен съм, че ще си намериш.
Доколкото за работенето, предполагам на всички фирми отоплението ще работи, но целта е да платиш минимума за това което ще получиш. За фирмите, които продават помпи (примерно) е най-добре да те презапасят с мощности и ти да платиш максимума, но не винаги има нужда от толкова скъпи помпи. Понякога може се окаже, че две помпи от 300 лева могат да заменят една от 1300.
шоп - майстор
tomi777 написа:
Изчел съм почти вс.написано .доста сметки съм направил ,
Не съм сигурен колко сте чели, от къде сте черпили информация и как сте я разбрали. Щом питате дали да има буфер или не, ТП дали да е ниско или високотемпературан и какви щрангове да монтирате, май доста от основите на теорията при отопление с ТП не ги знаете.

Преди да започна сглобяването на моята самоделна ТП четох над 6 месеца, като е имало дни когато съм бил на работа времето за четене е било по 6-8 часа на денонощие.

Един жокер от мен. За да имаме икономично отопление с ТП са нужни:

- ниска температура на кондензация ( демек нискотемпературно)
- минимално делта Т (демек преоразмерени топлообменници и дебит)
- редки старт/стопове (демек максимално количество топлоносител)
- високо изпарение (ако имаме вода/вода)

Хитреците, които мислят, че с тънки тръбички и слаби цирк. помпи ще излъжат физиката, ще загубят, защото компресора на ТП ще вдига бързо налягане и температура и ще спира.

50-100 или 200 вата икономия от мошна цирк. помпа ще Ви костват 1-2 киловата разход на компресора.

Демек инвестирайте в буфери, щрангове над 40-50мм, мощни цирк. помпи и в качествени потопяеми такива ако системата е вода/вода.
manovbg - помощник
съб окт 08, 2016 1:23 pmPlamen_Mihov написа:
Здравей,
Не можах да видя плановете защото е минал месец от качването.
Смяташ ли да се охлаждаш с това подово?
Защо трябва да полагаш замаски? Товаще добави още влага, тежест и загуби! Помисли за сухо стрителство. Живея в Германия и това най-предпочитания и използван метод! Грешиш, че не смяташ пода, особенно и ако се охлаждаш.
Не прочетох никъде за вентилация! Една активна вентилация намалява загубите с до 20%! Кислород ще ти е необходим при всички случеи.
Относно изолацията на тавана- скоро си купих къща тук и сега започвам ремонт. Наличната изолация на покива сега е 16см стъклена вата и е наравена през 2008год. според изискванията тогава! Сега ще добавя още 14см ! Външната е също 16см камвнна вата от 2006год. и 2008год. е наравен външен зид от тухли единички като са оставили 10см кухина която ще запълня също с каменна вата! Сега слагат около 25см външна изолаци за ново строителство!
Имай предвид, че аз съм от Варна и съм довре запознат с климата там, тук температурите рядко падат под нулата и лятото са стигали до 42-43 градуса!
Също ми предстои смяната на отоплителната инст. която сега е на нафта. Ще сложа термопомпа въздух-вода плюс газав котел с голям буфер и голям бойлер около 400л, слънчеви колектори и фотоволтаици с батерии! Аз обаче ще използвам конвектори освен подовото отопление което ще е само в коридорите и кухните(къщата е 188м2 ж.пл. и съм я разделил на 3 ап.- 1ет. 2х50м2 и 2ет. 88м2)
Има още неща за които съм готов да говоря но в момента нямам това време! Ако те интересува друго съм насреща !

Прикачен файл

Име1.png
2 етаж
Име1.png (23.17 KиБ) Видяна 3031 пъти

Прикачен файл

Без2.png
1 етаж
Без2.png (30.45 KиБ) Видяна 3031 пъти

Прикачен файл

Haus.png Къщата изглед ю/и
съб окт 08, 2016 1:23 pmPlamen_Mihov написа:
Здравей,
...
Здрасти manovbg, ама ако не бъркам, това е преди повече от две години.
Скоро та четах, в друга тема.
Да не ти домъчня за родината?

Хм, май точно в тази, но по назад.

Тема "Проектиране на водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: