• 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 42
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gnt69 - майстор
fill написа:
Е,за мене отоплението на дърва и тази година е най евтино.Не се фукам,просто толкова си мога.Левче на ден много ли е?
Ами много е я виж има една тема за виадрус там андро се топли на черупки по 50 стотинки на ден. Хем автоматизирано. :partyman:
olelemaiko - специалист
gnt69 написа:
fill написа:
Е,за мене отоплението на дърва и тази година е най евтино.Не се фукам,просто толкова си мога.Левче на ден много ли е?
Ами много е я виж има една тема за виадрус там андро се топли на черупки по 50 стотинки на ден. Хем автоматизирано. :partyman:
А ти на тоз Андро , вярваш ли му. При 60 лв. за тон. Аз бях писал някъде , че се топля , за 98 стотинки на ден. И на мен можеш да ми вярваш. Мога да обясня. Хем приятно , хем полезно.
gnt69 - майстор
olelemaiko написа:
gnt69 написа:
fill написа:
Е,за мене отоплението на дърва и тази година е най евтино.Не се фукам,просто толкова си мога.Левче на ден много ли е?
Ами много е я виж има една тема за виадрус там андро се топли на черупки по 50 стотинки на ден. Хем автоматизирано. :partyman:
А ти на тоз Андро , вярваш ли му. При 60 лв. за тон. Аз бях писал някъде , че се топля , за 98 стотинки на ден. И на мен можеш да ми вярваш. Мога да обясня. Хем приятно , хем полезно.
Не мога да ви стигна вас все пак живея в къща не във стая.
doctor Zizi - напреднал
preslav написа:
doctor Zizi написа:
ти от носа си по далече не виждаш- една стая и със свещ можеш да я топлиш. Обясни ми как осем стаи да им монтирам осем климатика и каква ще ми бъде сметката. Сега съм си с парно- не ме интересува дали ТЕЦА пуска или спира, още по- малко ме интересува има ли ток или няма- при мен е топло и като гледам какви цифри спрягаш за една стая на мен ми е за една къща. Разправяй ми дали ми е еФтино или скъпо- на мен ми е ТОПЛО. Със здраве и нищо лично.
Прост въпрос - прост отговор. Щом за една стая ти е достатъчна една свещ, значи за 8 стаи - 8 свещи и си готов.
Също нищо лично, но когато спре тока и парното ти ще баялдиса щото няма да има кой да ти врътка водата из радиаторите.
Пак нищо лично, ама не четеш заглавието на темата в която се изхождаш!
На мен също ми е топло, ама може да е от критическата.
тока да го спират, гравитацията НЕ могат и на мен ще ми е топло и еФтино с ДЪРВА
preslav - майстор
olelemaiko написа:
А ти на тоз Андро , вярваш ли му. При 60 лв. за тон. Аз бях писал някъде , че се топля , за 98 стотинки на ден. И на мен можеш да ми вярваш. Мога да обясня. Хем приятно , хем полезно.
Обясни пак, на мен ми е интересно, устройват ме и левче на ден за стая.
idealist - специалист
Някъде в темата, или където и да е, има ли определение на "най-изгодно" ?
'щото имаме само дърлене и мерене, ама какви са критериите !?
Предлагам да уточним, какво означава "най-изгодно" и после да изказваме мнения.
Започвам с критериите:

1. Цена
2. Труд
3. Комфорт
4. Мързел - При отопление с твърдо гориво (дърва, въглища, пелети) на практика отсъства.

Всеки да изкаже мнение и да допълва критериите.
preslav - майстор
idealist написа:
Някъде в темата, или където и да е, има ли определение на "най-изгодно" ?
'щото имаме само дърлене и мерене, ама какви са критериите !?
Предлагам да уточним, какво означава "най-изгодно" и после да изказваме мнения.
Започвам с критериите:

1. Цена
2. Труд
3. Комфорт
4. Мързел - При отопление с твърдо гориво (дърва, въглища, пелети) на практика отсъства.

Всеки да изкаже мнение и да допълва критериите.
В точка 1 бих добавил подточки, първоначална инвестиция, безпроблемност, дълговечност.
infomar
Аз бих добавил и точка "независимост", но не от външни врагове а от спиране на тока поне от 1 до 3 дена. Може да имам и най-евтиният котел на свръх пелети... но ако нямам ток за 2-3 дена... дали ще ми издържи аварийното захранване. Разбира се в София едва ли ще спре тока за такъв период.... но в отдалечените места се случва.
nelim - специалист
infomar написа:
Аз бих добавил и точка "независимост", но не от външни врагове а от спиране на тока поне от 1 до 3 дена. Може да имам и най-евтиният котел на свръх пелети... но ако нямам ток за 2-3 дена... дали ще ми издържи аварийното захранване. Разбира се в София едва ли ще спре тока за такъв период.... но в отдалечените места се случва.
И аз съм на мнение че особено в отдалечените от големите градове места, основна точка е независимост
Но пък на пелети ще имаш доста по-голям шанс да се оправиш, отколкото ако си на ток примерно :)
Има малки агрегатчета, който не са чак толкова скъпи, на фона на останалата инвестиция, който ще си пърпорят спокойно да захранват камината/котела с необходимия ток, а той от своя страна да отдава 15-20 киловата за да отоплява някоя вила в балкана, дето тока ще дойде след 3 дни :)

Т.е. пелетите, подобно на дървата - имат възможност за автономна работа и независимост, за разлика от ГАЗ/ТЕЦ/ТОК където като спре.. нищо не може да направиш :)
GalinBelos - специалист
nelim написа:
Т.е. пелетите, подобно на дървата - имат възможност за автономна работа и независимост, за разлика от ГАЗ/ТЕЦ/ТОК където като спре.. нищо не може да направиш :)
Значи на пелетите може да им сложиш генератор , а на котела на газ не можеш , така ли ? ТЕЦ пък къде го намеси ? ТЕЦ напрактика в България има само в София , ама не съм чувал там да спира тока . Макар че ако е за идеята, и там може да сложиш един генератор на помпата, и да имаш парно .Истината е че всяко автоматизирано отпление е на 100 % зависимо от тока , и пелетите не правят изключение . Даже бих казал , че пелетите са едно от най-зависимите от тока отопления , защото имаш прекалено много електрокомпоненти - двигател на шнека , вентилатор на горелката , платка за управление , дисплей , помпа за вода , стаен термостат евентуално .... .
Независими от тока са единствено отоплението на дърва и въглища с печка или котел с гравитачна система . Ама при тия системи точката "хамалогия " е огромна . Въпрос на приоритети и финансови възможности . Има хора които са съгласни цяла зима да хамалуват , но да са сигурни че ще могат да се топлят и ако 3 дена няма ток , има и такива които не искат да хамалуват , и избират автоматизиран процес на отопление , и са готови да си платят три нощувки на хотел ако евнтуално няма ток .
  • 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 42

Тема "Отоплението на дърва ще е най-изгодно тази зима - как ги изчислиха?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: