• 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fill - специалист
gnt69 написа:
olelemaiko написа:
gnt69 написа:
Ами много е я виж има една тема за виадрус там андро се топли на черупки по 50 стотинки на ден. Хем автоматизирано. :partyman:
А ти на тоз Андро , вярваш ли му. При 60 лв. за тон. Аз бях писал някъде , че се топля , за 98 стотинки на ден. И на мен можеш да ми вярваш. Мога да обясня. Хем приятно , хем полезно.
Не мога да ви стигна вас все пак живея в къща не във стая.
Приеми че стаята ми е 70 квадрата.Излъгал съм с 2 стотинки.240лв за сички месеци с буква "р".Все пак има още два месеца,но рестото от кубик и половина ме прави оптимист.

Тва са ми цигарите за три седмици.Не мога да разбера хората дето нахейтиха 21 страници на темата.Ми топлете се лятото бе,тогава жегата е в изобилие и е съвсем без пари.Деева и хейтърското поколение.През лятото им - жега,през зимата студ.
Дет вика чичката с гегата,купете си семки за 10 сТИНКИ и плюйте шлюпките в камината.За пеевски най изгодно е да се топли на вестници,ма не го срещам да пише тук.
Вичи - специалист
Да побутна темата.
Почти всяка година ходя на ски в Австрия. Няколко пъти съм бил във Флахау. Село с 2700 жители, бачкат овчари, кравари, лифтаджии и дървосекачи. Имат кръг от Световната купа по ски, от там е Херман Майер и са му направили паметник на центъра. Всички дават стаи под наем, има и десетина неголеми хотела. Селото е с централно парно на дърва. Централата има два котела - 3 мегавата и 5 мегавата. Есента пускат малкия, след това големия и зимата двата в паралел. Тръбната мрежа е 24 км и започва с тръба фи 200. Отоплява около 400 сгради в т.ч. и басейни. Централата и мрежата струват 13 млн. евро - пада се 33 000 на къща. Това, само, за да докарат тръбите до абоната, без вътрешната инсталация. Така се топлят хиляди села и градчета в Австрия - на ТЕЦове с дърва. Явно въпреки сериозната инвестиция им се връзва сметката. Няма климатици, термопомпи и пелетни котли, няма чудещи се как да се разведат с Топлофикация. Тия са маниаци на тема екология, явно и с това нямат проблеми.
А ние, понеже сме по-умни, се чудим как изчислиха, че отоплението на дърва е изгодно!
infomar
Когато инвестираш в едно отопление било то климатици или палетна камина или... камина на дърва, си правиш сметката за поне десет години напред да е ефективно за тебе си. До сега добре, горе долу всеки е взел някакво решение за себе си, но като гледам дали не правим сметки без кръчмар:
https://www.24chasa.bg/novini/article/6105739
Ако поскъпне тока и газта с доста проценти, няма как да не поскъпнат и палетите, дървата на кубик дали ще поскъпнат колкото другите енергоизточници и няма ли да се окажат приемлив вариант? Знам, че има хамалогия и мръсотия, и това няма да засегне онези 5-10% от богатите българи, но основната маса получаващи средната и по-ниска заплата/пенсия ще се озъбят. Ако пък има търсене на дърва, то и цената им ще е висока.... :?

Как виждате бъдещето в следващите десетина години и кое отопление би се наложило като масово за отопляване на 1-2 стаи и отделно от 3 до 6 стаи?
LazarGanev - "Велик майстор"
Да го кажем така - отоплението на дърва в следващите години ще поскъпва с по-големи темпове от останалите горива заради изсечените гори от една страна и затягането на контрола от друга страна. При съседите дървата са в пъти по-скъпи - в Румъния двойно, в Турция - тройно. В Добруджа вече секат поясите на Дядо Вълко Червенков и ги зинасят в Румънско. От къде ще дойдат тези завишени количества за да покрият някакво очаквано (според теб) завишено търсене на дърва, заради поскъпване на останалите енергоизточници?
infomar
LazarGanev написа:
...... От къде ще дойдат тези завишени количества за да покрият някакво очаквано (според теб) завишено търсене на дърва, заради поскъпване на останалите енергоизточници?
Не знам, от къде, и какво правим тогава.... то и пелетите ще поскъпнат, нали са от дървесина :?
gnt69 - майстор
infomar написа:
LazarGanev написа:
...... От къде ще дойдат тези завишени количества за да покрият някакво очаквано (според теб) завишено търсене на дърва, заради поскъпване на останалите енергоизточници?
Не знам, от къде, и какво правим тогава.... то и пелетите ще поскъпнат, нали са от дървесина :?
Има и слънчогледови, от рапица, от лавандула, сламени и др.
LazarGanev - "Велик майстор"
Истината е, че всеки, който има суровина (дървесина, агроотпадъци и всичко подходящо за пелетиране и горене) си купува инсталации за производство на пелети и няма интерес да продава евтина, непреработена суровина. Да не говорим, че е по-лесно за съхранение, транспорт и ползване, да не говорим за КПД, изхвърляне на топлина в атмосферата и т.н. Тоест все повече дървата ще се продават във вид на пелети, което е най-добре за всички - производители, ползватели, околна среда. В непреработен вид цената им ще се доближава до тази на пелетите. В магазина едно реле може да е 2лв, а в сервиза - 20лв (с включен монтаж). Ама ако няма в магазина и поискаш от сервиза - каква ще е цената? :wink:
infomar
Все пак някой може ли да предположи кой метод на отопление ще бъде най-икономичен ако след 10 години токът поскъпне 40-50%, газта респективно 40-50%, нефта няма да остане разбира се на тази цена, но нямам представа колко ще бъде, за пелетите също не мога да прогнозирам, но няма да е по-малко... а цената на тока няма как да не скочи след като няма да строим нови атомни мощности, ще закриваме топлоцентрали, всички говорят че икономиката ще нарасне а това без енергия няма как да стане, значи внос... относно газа също няма как да очакваме евтин газ след като всички големи проекти ни заобиколиха като остър камък и ще купуваме от посредници. Остава слънце и вода...водни централи няма да се строят, а фотоволтаиците нямат конкурентна цена. Където и да погледнеш, все сме прецакани като потребители, а едва ли заплатите и пенсиите ще растат с цената на енергоносителите. :?
olelemaiko - специалист
Истината е , че в близките 10 дори и доста повече години , всеки ще се спасява-отоплява според гайлето си. До тогава , нещата ще търпят окрупняване , на предлагане на услугата отопление-климатизация , в зависимост от най икономичния и екологичен начин , но за предлагащите тази услуга.
А от там и заключението , че и ножа в тях , и хляба също(разбирайте ценообразуването).
koveslav - майстор
Истината е,че пелетите масово се произвеждат от дървесина,мелят всичко наред,само дръ-дрън за отпадъци се говорят.Общо взето не посягат само на тази дървесина,която е подходяща за материал.Та за да се вдигнат дървата,дървесните пелети къде ще са отишли според вас като цена?
  • 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42

Тема "Отоплението на дърва ще е най-изгодно тази зима - как ги изчислиха?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: