• 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 42
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
infomar
С 2 леви написа:
Излезе ми сметката за януари - 50.44лв. за парно и топла вода. 17лв ток. :supz: :supz: :supz: ТЕЦ Лозово са номер 1, за мен! Е, вярно имаха две аварии, за по 48 часа ги оправиха, но цепят мрака с ефективност и цена.
Що не я публикуваш тази сметка за ток 17 лева да я видим :? И аз се съмнявам...
Това означава 17:2=8 лв:0.20лв/кв=40 киловата ток на месец, или киловат и половина на ден :? И това е при един "комфортен" живот :?:
olelemaiko - специалист
Може да има допълнителни , независими енерго-източници.
Намеква за автономност от 8 до 9 дни.
:partyman:
infomar
Че на тази логика моята автономност е няколко месеца и повече - имам си кладенец, имам си камина, дърва за три зими отлежават на сухо, мога да си пека хляб във външна пещ, запасил съм се с боб, леща, фиде, месо.... буркани с патладжан, чушки, домати, праскови, грозде.... и консерви колкото искаш, осветление на газ пропан/бутан, печка на газ... генератор за ток ще работи докато му сипвам бензин....
Тук става въпрос за нормален цивилизован живот с достатъчни удобства понеже не живеем в средновековието....


п.с.
Не е споменал, че има ветрогенератор, термогенератор, или фотоволтаици/централа.
Не знам дали съм прав, но ми се струва киловат и половина прекалено малък дневен разход при цивилизован живот. На село имаше също един дето харчеше много малко ток, докато го хванаха... :partyman:
olelemaiko - специалист
infomar написа:


п.с.
Не е споменал, че има ветрогенератор, термогенератор, или фотоволтаици/централа.
Не знам дали съм прав, но ми се струва киловат и половина прекалено малък дневен разход при цивилизован живот.
Това че споделя , не го задължава да ни се отчита и обяснява.
Спомена , че жилището му е като бункер.
Не знам какво е имал в предвид.Загатва за друго оборудване.
:partyman:
infomar
olelemaiko написа:
...

Това че споделя , не го задължава да ни се отчита и обяснява.
Спомена , че жилището му е като бункер.
Не знам какво е имал в предвид.Загатва за друго оборудване.
:partyman:
Прав си, не го задължава, но като живея на село, да не ми разправя че доматите се ядат с колците.
Да е жив и здрав... не му завиждам....
Hoвoceлckи - майстор
infomar написа:
Това означава 17:2=8 лв:0.20лв/кв=40 киловата
:? Защо предварително делиш на 2? Според мен идва към 3кВт на ден. При положение, че е сам, осветлението, уредите му са икономични ... Отделен е въпросът колко често пребивава изобщо там. Наще сметки за ток (тричленно семейство) са около 35-40 лева. Електроуредите ми съвсем не са от най-икономичните. Осветлението ми е само с ЛНЖ. Колко комфортно живеем. Ми за нас - достатъчно. То "гъз знае и 2, и 200" :)
infomar
Да, сега ще го сметна по-коректно а не на око.
От последната ми сметка от 92 лв. стойност по снабдяване е 56 лв. за 472 кв. или аз ги бях сметнал на око половината, но те са 0.6 или при него стойност по снабдяване ще е 10,2 лв.
При средна цена на киловат е 0.11 лв. (дневна 0.129 и нощна 0.056 с голяма тежест на дневната) то 10,2 лв. са 92 кв./за целият месец, или на ден се падат 92/30 = 3 кв. за 24 часа.


Радвам се, че има хора които живеят с толкова малко разход на киловати дневно зимата и са изкарали Коледа и новогодишните празници. Дай-Боже всички да сме така и да затворим някоя и друга централи.... или фотоволтаици.
Hoвoceлckи - майстор
infomar написа:
Радвам се, че има хора които живеят с толкова малко разход на киловати дневно зимата и са изкарали Коледа и новогодишните празници.
[-X е не точно
С 2 леви написа:
Такааа, сметката за декември ми е 53лв за парно и 25 за ток
И наща специално за декември е 53 лева – приблизително пропорционално по-висока ...
fbr - майстор
Плащам всеки месец тока на майка ми на село. Сама жена под 30 лева ток сметка не е имала.
  • 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 42

Тема "Отоплението на дърва ще е най-изгодно тази зима - как ги изчислиха?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: