• 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 42
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
infomar
С 2 леви написа:
Явно трябва да уточня!
През делничните дни сме на работа от 8 до 5. имам слънчеви панели 500 Wp, с нужната карантия, дето покриват голяма част от нуждите на жилището, когато сме на работа. Че живея в "бункер" ми каза приятел архитект, след като видя плановете на жилището. Аз не разбирам от това. Знам само че е железобетон от избата до покрива без панели, заварки и т.н. Стените към терасите са по 30 см дебелина. Проекта е немски ГДР, както и изпълнението. Радиаторите по стълбищата си работят. Топлоизолация отделно правиха.
Предпочитам да оставя 20лв бакшиш в кръчмата, отколкото да ги дам за ток.
Трябваше да почнеш с това, но няма значение. Повече вярвам на фактури от колкото на думи, когато има такива врапиращи разлики от средното, но няма значение. Всеки сам преценява в какъв комфорт да живее, един с малко, друг с много. Още веднъж ще повторя, че ако всички потребители постигнем подобно потребление ще помогнем много за енергонезависимостта на страната ни....
Дървата според мен са помощно, но не и основно средство за отопление по селата. Много от комшиите ми го разбраха след като преминаха на отопление от дърва на климатици, но за това бяха необходими две години обяснения. Много е важно според мен и влажността на дървата. Моите ги оставям поне две-три години за да се изсушат добре, а други ги горят получени още "мокри". Въобще правене на икономия са комплексни мероприятия които заедно дават краен резултат.
sinfon - специалист
infomar написа:
Дървата според мен са помощно, но не и основно средство за отопление по селата.
По селата имат страшно високо заплащане и имат 15 хиляди лева да отделят за термопомпи или по 8 хиляди лева, за да купят 3-4 инверторни климатика, нали? А като си в село и спре токааа..зимата не идва с дни!
sinfon - специалист
С 2 леви написа:
През делничните дни сме на работа от 8 до 5. имам слънчеви панели 500 Wp, с нужната карантия, дето покриват голяма част от нуждите на жилището, когато сме на работа. Че живея в "бункер" ми каза приятел архитект, след като видя плановете на жилището. Аз не разбирам от това. Знам само че е железобетон..
Железобетонът е страшно добър изолатор.. :evil:
А карантията на слънчевите панели с добиване на ток и смяната на акумулатори и инвертори и тя е много икономична. :evil:
Предпочитал да даде парите в кръчмата. ЕЙ, ГОЛЯМ си патрон!
infomar
sinfon написа:
infomar написа:
Дървата според мен са помощно, но не и основно средство за отопление по селата.
По селата имат страшно високо заплащане и имат 15 хиляди лева да отделят за термопомпи или по 8 хиляди лева, за да купят 3-4 инверторни климатика, нали? А като си в село и спре токааа..зимата не идва с дни!
Недей си смучи написаното от пръстите си.
Разбира се, всяко място си е за себе си, но аз съм при ЧЕС и миналата зима тока спря за 36 часа сумарно, а тази зима само 8 часа. Затова съм написал, че дървата за мен ги считам за помощни в точно такива моменти когато спре тока или е много люта зима и климатиците не смогват.... :partyman:

Като чета какви хилядарки хвърчат към "Ало измамниците", ако ги дадат за климатици няма ли да им е по-добре :?

Средно семействата около мен годишно даваха по 500-700 лева за дърва, сега с климатиците им е по-леко (възрастни са и им е проблем да цепят и пренасят дървата) и плащат по-малко, въпреки, че си купиха евтини климатици (по един) 700-800 лева бройката.
kalin72 - майстор
сега с климатиците им е по-леко (възрастни са и им е проблем да цепят и пренасят дървата) и плащат по-малко
Понеже и аз съм пред такъв проблем (отопление на възрастни хора на село), тези твоите съселяни, мислят ли, че са се стоплили след като са минали на климатици? Щото ако къщата няма никаква изолация, само сменена дограма, и се намира около КнежЪ....съмнявам се.
sinfon - специалист
infomar написа:
Като чета какви хилядарки хвърчат към "Ало измамниците", ако ги дадат за климатици няма ли да им е по-добре Средно семействата около мен годишно даваха по 500-700 лева за дърва, сега с климатиците им е по-леко (възрастни са и им е проблем да цепят и пренасят дървата) и плащат по-малко, въпреки, че си купиха евтини климатици (по един) 700-800 лева бройката.
Не смуча от пръстите. Да си чел за населени места в България, където токът е с напрежение 180V и е неизползваем? Или такива, където въобще ток няма. Или вилни зони, където е изградено електрозахраване на доброволни начала и ЕРП-тата не иска да го поддържа?
"Ало измамниците..." Според теб, всеки пенсионер с 200лв пенсия има 10,000лв спестени, така ли?
Плащат ли по-малко с климатиците? Каква им е сметката за тока? А за колко време се избива цената на климатика?
Родителите ми се топлят на дърва и въглища. Сметката им за ток е над 100лв. Представям си каква ще бъде, ако почнат да ползват ток за отопление. Например 350лв, по-голяма от пенсията на баща ми?
Аз примерно може да не искам да топля една стаичка, а цялата къща да ми е топла? К'во правим!? 5 стаи с климатици по 8000-1000лв колко лева прави? Ама това без ремонти, поддръжка, смяна на филтри, доливане на фреон, ремонти на замръзнали перки, на компресори дали фира, на изгоряла електроника по климатиците...
ZMeyGorianin - майстор
sinfon написа:
По селата имат страшно високо заплащане и имат 15 хиляди лева да отделят за термопомпи или по 8 хиляди лева, за да купят 3-4 инверторни климатика, нали? А като си в село и спре токааа..зимата не идва с дни!
Абе разкарайте го ОКОНЧАТЕЛНО този досаден ГЛИСТ най-накрая!!! Писна ми да му срещам тъпите хейтърски опити за разсъждение във всяка тема!! От години осира целия форум. И с говежда упоритост се регистрира наново след всеки шут от него! Спрях да следя куп полезни теми след като му видя присъствието там!
Трябва да има начин да се блокира или да се въведе пробен период и одобрение преди регистриране...
infomar
kalin72 написа:
сега с климатиците им е по-леко (възрастни са и им е проблем да цепят и пренасят дървата) и плащат по-малко
Понеже и аз съм пред такъв проблем (отопление на възрастни хора на село), тези твоите съселяни, мислят ли, че са се стоплили след като са минали на климатици? Щото ако къщата няма никаква изолация, само сменена дограма, и се намира около КнежЪ....съмнявам се.
Прав си - едно е къщата да е на северният полюс, друго в Гърция, трето в Африка. За това се мисли и взимат решения към всеки конкретен случай. Общовалидно решение няма за отопление на къща горе в планината или долу около Дунав.

Наблюдавам две къщи които преминаха на климатици около мен, щото постоянно ме викат да им ги настройвам - имат "възрастови" проблеми с дистанционното - едната е със сам възрастен болен, другата болен и здрава съпруга... всички над 80 години.
Къщите им нямат изолация и стаите които топлят са с три външни стени. Съветвах ги да си купят по-мощни климатици, но на тях не им се даваше много пари и си взеха от евтините, въпреки това нямаха проблеми зимата, като на моменти в големите студове при минус 10 гр. си помагаха с печките на дърва, които не махнаха. Питах ги за сметките - не се оплакват и се чудят що не са ги купили по-рано. Дори ако е на цената на дървата, си спестяват хамалогията.

На sinfon ще кажа, че ако искаш да си топлиш 5 стаи, си намери парички, щото само желание не е достатъчно.
sinfon - специалист
ZMeyGorianin написа:
Писна ми да му срещам тъпите хейтърски опити за разсъждение във всяка тема!!
Ако спреш с детинските изхвърляния, ще видиш че съм написал нещо съществено. Хората на село си купуват дърва, защото ги купуват 1 път и ги ползват цял сезон. Лятото ще работят някъде нещо, но зимата често е другояче. Никой не може да спести 300лв, за да си плати януарската сметка за ток.
Аз като гледам, далеч не съм единствения "хейтър" по темите. Вземи банни и остатъка от форума в такъв случай.
Парите хвърчат, а дървата са един вид инвестиция. Като ги вземеш, не можеш да похарчиш парите другаде.
infomar написа:
На sinfon ще кажа, че ако искаш да си топлиш 5 стаи, си намери парички, щото само желание не е достатъчно.
Да, но печка на дърва струва 100лв и я ползваш 10 години. Пенсионерите не са фактор. Те нямат деца и са семейство от двама, които стоят цяла зима и си прекарват времето в една стаичка. Те друго не топлят. То ако ще е за една стаичка, може да си пускат и електрическа духалка и все тая.
Обаче да сложиш климатик във всяко едно помещение, понеже 1-2 няма да стоплят 4-5 помещения мисля, че ти става ясно колко пари отива, колко къртене отива и какви пари ще хвърляш като годишна поддръжка за климатика.
Всичко е много хубаво, ако живееш в апартамент и отвсякъде те топлят. В къщите не е така и топлозагубите са пъти по-големи.
ZMeyGorianin - майстор
sinfon написа:
ZMeyGorianin написа:
Писна ми да му срещам тъпите хейтърски опити за разсъждение във всяка тема!!
Ако спреш с детинските изхвърляния, ще видиш че съм написал нещо съществено.
Що не вземеш да ме осиновиш, татенцеее... То се е видяло, че пенсия няма да има като на бял човек, поне да си изкарам старините охолно при теб :lol:
Написаното "съществено" от теб е под 1% - другото е талаш...
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 42

Тема "Отоплението на дърва ще е най-изгодно тази зима - как ги изчислиха?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: