• 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
preslav - майстор
MoMa написа:
preslav написа:
Svezar написа:
Последната ми засечка е 107 kWh за месец Февруари, за една стая
Абе :-D колега стига с тая ЕДНА стая :cry: Слагаш ли памук в ключалката за да не бяга топлото?
Една стая та една стая :cry: наду ни главите с тази ЕДНА СТАЯ!
Ами аз отоплявам ( ТП ) ПЕТ стаи + два коридора + санитарни възли - с две малки деца съм и ВСИЧКИ врати на стаите са ОТВОРЕНИ постоянно.
За комфорта няма нужда да коментираме :rock:
И к'во толко за най-студения януари през последните 10-15 г. съм платил 215 лв. като това включва готвене, пералня, сушилня.....
В момента във всичките ПЕТ стаи температурата е 25-26 гр. а моментния разход на термопомпата е около 0,800 kv/h

Та има хора който имат нужда да отопляват повече стаи - стига ни тормози с твоя климатик и твойта ЕДНА стая :rolleyes:

Иначе нищо лично - поздрави! :supz:
Ти слушаш ли се какво приказваш или не си се научил да четеш?
"Проглуших" ушите на всички, че отоплението с ТП (Трафо Пост) е не само по-евтино, но и по-комфортно от това на пелети, палети, гофрети и други тинтири минтири. За какво спорим точно с теб?
Ако не си се научил да смяташ ще те светна, умножаваш една стая по 10, после делиш на 2 и получаваш колко би струвало отопленито на Бъкингамския дворец.
Конкретен пример 170 kWh Х 0.22 лв. = 37.40 лв. Х 10 = 374.00 лв. / 2 = 187 лв.
Какво се получава - потвърдил си моите заключения, но си леко одървен, което никак не ме впечатлява.
Въпросът ми беше не към топлещите се на електрони, а към онези дето мъкнат чувалите с твърдо гориво. Един, единствен (изказалият се след теб), чест му прави, е казал колко ТОНА ще минат през ръцете му тази година.
kalin72 - майстор
колко ТОНА ще минат през ръцете му тази година.
Е и? Не е чисто като ТП, вярно. Нямам си дистанционно да щтракам, вярно. Ама вече имам радиатори, имам котел, няма логика да разбутвам всичко, да слагам компресор и конвектори.
preslav - майстор
kalin72 написа:
няма логика да разбутвам всичко, да слагам компресор и конвектори.
И никой не те кара, но ти си единствения, който се е включил в темата с конкретни циВри, за което ти благодаря!
Hoвoceлckи - майстор
Преслав, за теб "работохолизма" е порок. За мен - мързелът. За теб върха на щастието е да блуждаеш, вероятно. За мен истината е: " залудо работи, залудо не стой". И какво от това?! Още по милион критерии вероятно се разминаваме. Но пребибаваме еднакво кратко като хомосапиенс... Кой колко е доволен от пребиваването си, кой обича да заблуждава околните, че е супер доволен, кой се интересува от битието на другите ... си е лично негов проблем. Хубаво е да споделиш постижение с идеята и други да се възползват. Да налагаш обаче собственото си мнение (та било то и гениано), просто е обречено на провал. Ти за гениален ли се намираш?
preslav - майстор
Hoвoceлckи написа:
Преслав, за теб "работохолизма" е порок. За мен - мързелът. За теб върха на щастието е да блуждаеш, вероятно. За мен истината е: " залудо работи, залудо не стой". И какво от това?! Още по милион критерии вероятно се разминаваме. Но пребибаваме еднакво кратко като хомосапиенс... Кой колко е доволен от пребиваването си, кой обича да заблуждава околните, че е супер доволен, кой се интересува от битието на другите ... си е лично негов проблем. Хубаво е да споделиш постижение с идеята и други да се възползват. Да налагаш обаче собственото си мнение (та било то и гениано), просто е обречено на провал. Ти за гениален ли се намираш?
Да, гениален съм! Говоря в цифри, казвам МОЯТА истина, коректен съм, не крия как дебело съм се набутал - от тук нататък всеки може да си направи изводите.
Между другото ти си един от тези, които така и не каза колко "изгодно" им е на дърва - ПРОСТО е, не приказваш за пребиваване, не говориш за провали, просто казваш "за момента изгорих 5-10-15-20 кубика дърва"!
Не споря личо с теб, нито с който и да е било, придържам се просто към темата "как ги изчислиха". Темата е вече 20 страници, но така и не стана ясно кой какво е изчислявал.
Подобна беше и темата за Хитрино, която в последствие се изроди в това, кой къде си хвърлил чашката от кафе при условие, че всеки един в такава ситуация би се насрал от страх - хайде да не се насираме!
koveslav - майстор
Какви повече факти от изложеното искате? Аз Ви дадох средногодишен разход от 700лв пари за напълно отоплени(заедно с коридорите,със двата санитарни възела и т.н.) 130 квадрата неизолирано жилище(хайде махам и горницата на квадратите,с няколко повече са от 130-писал съм ги по-рано),като подчертах защо умишлено надувам цифрите.Нека да са така,макар че първите години дървата бяха по 50лв,после по 60 и чак последните няколко по около 70...
В математиката няма нищо разтегливо-раздели 700лв за сезон на 130кв.м. и ще получиш цената за отопление на 1кв.м. за целия зимен сезон.Получава се по около 5.40лв на квадрат .Сега ако делнем тази сума и на 6(от началото на октомври до началото на април) ,ще получим колко е отоплението на квадратен метър за месец-0.90лв. Вие сметнете колко струва на месец отоплението на дневната ми примерно,която е 20кв.м.........май се получава около 18лв на месец и то само ако си изгоря всичките дърва да края на сезона-т.е. ако зимата е тежка...
А колко дърва ми е глътнало парното само през януари въобще не ме интересува и никога не съм си правил труда да меря..Важното е,че за целия сезон разхода на цялото жилище никога не превишава 10 кубика,дори и през най-тежките зими-това е истинската равносметка.
Толкова е дал до тук "оня с дълготрайните инвестиции" и не знам защо не трябва да се чувствам със спестени от това средства?! "Магарето ми е живо и здраво,макар че съм го научил малко да яде" :D :yawinkle:
Дървата за следващия сезон вече съм ги капарирал,май месец идват и аз отсега знам колко ще е максималния ми финансов разход за следващата зима,независимо колко тежка ще е тя.Ако пък се окаже мека-ще имам няколко кубика напред за по-следващата...и цената за отопляван кв.м. ще се окаже още надолу....
LazarGanev - "Велик майстор"
koveslav написа:
Какви повече факти от изложеното искате? Аз Ви дадох средногодишен разход от 700лв пари за напълно отоплени(заедно с коридорите,със двата санитарни възела и т.н.) 130 квадрата неизолирано жилище(хайде махам и горницата на квадратите,с няколко повече са от 130-писал съм ги по-рано),като подчертах защо умишлено надувам цифрите.Нека да са така,макар че първите години дървата бяха по 50лв,после по 60 и чак последните няколко по около 70...
В математиката няма нищо разтегливо-раздели 700лв за сезон на 130кв.м. и ще получиш цената за отопление на 1кв.м. за целия зимен сезон.Получава се по около 5.40лв на квадрат .Сега ако делнем тази сума и на 6(от началото на октомври до началото на април) ,ще получим колко е отоплението на квадратен метър за месец-0.90лв. Вие сметнете колко струва на месец отоплението на дневната ми примерно,която е 20кв.м.........май се получава около 18лв на месец и то само ако си изгоря всичките дърва да края на сезона-т.е. ако зимата е тежка...
А колко дърва ми е глътнало парното само през януари въобще не ме интересува и никога не съм си правил труда да меря..Важното е,че за целия сезон разхода на цялото жилище никога не превишава 10 кубика,дори и през най-тежките зими-това е истинската равносметка.
Толкова е дал до тук "оня с дълготрайните инвестиции" и не знам защо не трябва да се чувствам със спестени от това средства?! "Магарето ми е живо и здраво,макар че съм го научил малко да яде" :D :yawinkle:
Дървата за следващия сезон вече съм ги капарирал,май месец идват и аз отсега знам колко ще е максималния ми финансов разход за следващата зима,независимо колко тежка ще е тя.Ако пък се окаже мека-ще имам няколко кубика напред за по-следващата...и цената за отопляван кв.м. ще се окаже още надолу....
Да де, така е, съгласен съм с твоите сметки, но аз също съм споделил моите в други теми - миналата година отоплението ми е струвало 1350лв за 6.5 тона слънчогледови пелети барабар с транспорта, свалени с кран върху палети до вратата на котелното, дори в мое отсъствие. Камиончето ми кара по 3 биг бега на ден. Като се върна от работа ги вкарвам 3-4 метра навътре с палетната количка, няма никакво мъкнене. После баща ми (79 годишен) с кофата гребе от големия чувал и слага в бункера (на няколко крачки) по 4-5 кофи на ден и смята това за приятно задължение. Чистенето на котела и всичко друго е от мен. Отопляваме 3 жилища - 2х100м2 + 50м2
1350 : 250 = 5.4лв/м2 или точно колкото тебе - по 0.9лв/м2 на месец. Къщата има пиклива изолация от 5см лепена на топки директно върху тухлата - не ми харесва, но такива бяха тогава възможностите, а трябваше да се бърза. Всъщност това е кооперация, в която се отоплява под 50%, т.е. няма помощ от съседи. Аз съм доволен от това.
Благородно завиждам на повечето си клиенти, които имат много по-добри резултати, но с по-добра изолация. Подобни са сумите за отопление на глиенти на газ, котли слънчогледови пелети, камини на дървесни пелети, термопомпи. Някои имат много добри резултати и с котли на дървесни пелети - явно доста добре изолирани жилища. Та кое му е по-евтиното на дървата? Ама ще кажеш, че ти нямаш изолация. Ами сложи си - това е много по-лесно, отколкото 10 години да хамалуваш на дърва. :cool:
А, забравих да спомена, че тая година се очертават едни 2 тона повече, т.е към 350лв или по 150лв за 100м2, за цяла зима, което пак е супер
preslav - майстор
koveslav написа:
Важното е,че за целия сезон разхода на цялото жилище никога не превишава 10 кубика,дори и през най-тежките зими-това е истинската равносметка.
Ами горе-долу това е отговорът (+уточнението за квадратурата) - останалите сметки всеки може да си ги направи.
След купчина приказки за какво ли не (визирам не само теб, а 20 те страници на темата), се оказа, че отоплението на дърва И тази зима няма да е най-изгодно т.е. правилно е зададен въпросът в заглавието "как ги изчислиха".
Останах с впечатлението, че си мислиш, че оспорвам правото ти на избор или се заяждам с теб - неееее, на много места вече го казах, безпристрастни циВри, а после всеки да си прави сметката.
Темата не е само за нас да си почешем езиците (ясно е че сме +/- набори и скоро ще започнем да даваме фира), темата е за тези, на които им предстои да направят своя избор защото избора на отопление е една сериозна и дългосрочна инвестиция, не е да си купиш баничка от кварталната фурна и като не ти хареса да я хвърлиш в коша.
kalin72 - майстор
но така и не стана ясно кой какво е изчислявал.
Ами не споделят само в тази тема.
Вичи - специалист
preslav написа:
koveslav написа:
Важното е,че за целия сезон разхода на цялото жилище никога не превишава 10 кубика,дори и през най-тежките зими-това е истинската равносметка.
Ами горе-долу това е отговорът (+уточнението за квадратурата) - останалите сметки всеки може да си ги направи.
След купчина приказки за какво ли не (визирам не само теб, а 20 те страници на темата), се оказа, че отоплението на дърва И тази зима няма да е най-изгодно т.е. правилно е зададен въпросът в заглавието "как ги изчислиха".
Напротив в цитираното мнение се оказа, че отоплението на дърва е най-евтино. Защото след уточнението на квадратурата излезе, че koveslav топли стая аналогична по размери на твоята с максимум 18 лв. средно за отоплителен месец.

Аз разбирам, че някои хора нямат алтернатива - ако живееш в апартамент без централно газоснабдяване и топлоснабдяване, тока и климатиците са единствената приемлива възможност. Просто трябва да се приеме положението с всичките му предимства и недостатъци, а не да се изкривяват фактите.

Всеки работен ден прекарвам 10 -12 часа в къща с парно и 8 -9 в офис с климатик(по липса на избор). Правя ежедневна съпоставка. В момента с изключен климатик на работата е 15 гр. и предпочитам да стоя с якето, отколкото да ми духа и бръмчи, вкъщи парното работи вечер и през месец май, защото на 22-23 гр. ми е по-уютно отколкото на 20.
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42

Тема "Отоплението на дърва ще е най-изгодно тази зима - как ги изчислиха?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: