Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gnt69 - майстор
simeon_86 написа:
Та питам за 3ти път може би. ЛИГНИНА, Смолата или там както се нарича.. вреди ли на горелката и на пелетната печка?
Какъв лигнин кви 5 лева. Лигнина не вреди на горелката. На горелката вредят корите на дърветата ако не са почистени, вредят всички ла...а които слагат в пелетите. Пелетите се делят на хубави и лоши. Няма категоричен отговор кои са по добри иглолистните или широколистните. Различните партиди са различни. :partyman:
simeon_86 - напреднал
gnt69 написа:
simeon_86 написа:
Та питам за 3ти път може би. ЛИГНИНА, Смолата или там както се нарича.. вреди ли на горелката и на пелетната печка?
Какъв лигнин кви 5 лева. Лигнина не вреди на горелката. На горелката вредят корите на дърветата ако не са почистени, вредят всички ла...а които слагат в пелетите. Пелетите се делят на хубави и лоши. Няма категоричен отговор кои са по добри иглолистните или широколистните. Различните партиди са различни. :partyman:

Значи отговора го разбирам така. Когато кората се маха от иглолистното дърво го няма боклука(пепелта), смолата и темб подобни вредни вещества за пелетната печка. Благодаря за отговора.
judas - специалист
simeon_86 написа:
Значи отговора го разбирам така. Когато кората се маха от иглолистното дърво, го няма боклука (пепелта), смолата и темб подобни вредни вещества за пелетната печка. Благодаря за отговора.
Според мен по-добри са иглолистните, защото в тях има СМОЛА, която отделя повече топлина!
andy_forresite - майстор
Хайде и аз да хвърля едно мнение и все някой ще се окаже прав. Лигнинът е свързващото вещество на целулозата хемицелулозата. Един вид те се плацикат в лигнин. Гори предимно целулозата доколкото знам. Характерно за широколистната дървесина е да съдържа повече лигнин от иглолистната - 27% срещу 23%. Питайте момчетата от хартиената промишленост как се отделя лигнина от целулозата, защото на тях им трябва целулозата. Еми доста се ядосват на тоя лигнин т.к.
Според мен най-добре е керкеле от 90/10 до 70/30 широколистни към иглолистни... от хубави качествени плътни добре изсъхнали и компресирани (на бял чаршаф :wink:) дървесни стърготини.
Ако ни чете някой специалист по Ботаника ще припадне :rolleyes: Ще има описания на едни вещества, на други ... до строежа на клетката може да стигне и да ни изгради една научно издържана теория за това кои гранулки са по-готини.
6osi6 - майстор
Най-калорични, с най-малко пепел са пелетите от дъб.
17470 KJ/kg за дъбовите пелети, или 4173 kcai горна работна топлина на изгаряне.

Прикачен файл

457б.png
457б.png (38.48 KиБ) Видяна 8127 пъти

Прикачен файл

456a.png
456a.png (72.85 KиБ) Видяна 8127 пъти
шоп - майстор
6osi6, от къде са тези таблични данни? Имам сериозни съмнения относно достоверността им.

въпросите са ми:
-какво означава термина" външна влага" ?!
-пелети и дървесина с 0% влага ?! Това сериозно ли е?
- да разгледаме произволна графа...например бук и пелети бук при 10% влажност ( реален параметър и за дървесина и за пелети) Та откъде идва разликата между 16165 и 16732KJ/kg? По презумция в пелетите не се слага НИЩО ДОБАВЪЧНО. Та при еднакво тегло и влажност логично е да имаме и еднакта топлинна мощност при изгарянето им. :?
stoy@n - специалист
Най-калорични, с най-малко пепел са пелетите от дъб.
Тези таблици пък друго казват :?

Прикачен файл

Capture1.PNG
Capture1.PNG (51.81 KиБ) Видяна 8109 пъти

Прикачен файл

Capture.PNG
Capture.PNG (8.97 KиБ) Видяна 8109 пъти
6osi6 - майстор
шоп написа:
-какво означава термина" външна влага" ?!
-пелети и дървесина с 0% влага ?! Това сериозно ли е?
Колега Шоп от ГД ПБЗН, там не ви ли учат, че "външна" е абсорбираната от въздуха влага?
Пелетите се сушат до 0% влага при лабораторно изследване. С 0% влага са били и въглищата за които пишеш, че са 7200 kcal. Като работно гориво горната им топлина на изгаряне е Qr 6100 kcal, при влага - Wr 14%. Пише го в сертификата, ако си взел такъв.
Таблицата е от експериментално изследване на ТУ и Worley Parsons от 2012 година.
6osi6 - майстор
шоп написа:
Та откъде идва разликата между 16165 и 16732KJ/kg?
Виж в таблицата.
Прикачен файл:
478г.png
simeon_86 - напреднал
Специални благодарности на 6osi6 за изнесените данни, които ще са ми много от полза. ДЪБ, БУК и СМЪРЧ ще са моя преоритет за другата година :). Много полезна тема се оформи. Благодаря.

Тема "Широколистни или иглолистни пелети. Предмства и недостатъци." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: