• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kozl - майстор
О да комфорта :wink: За нас ШОП-ите 50 квадрата комфорт ли са :?
По-скоро компромис :roll:
LazarGanev - "Велик майстор"
kozl написа:
И това понятие "термопомпа" жаргон ли е в случая? Защото климатиците също са термопомпа.
Жаргон е понятието "климатик", както и "климатроник" :cool: . Термопомпата е подходяща и за големи, и за малки жилища, еле пък в комбинация с подово отопление. :wink:
kozl - майстор
Ако "климатик" е жаргон на термопомпа, то тогава заглавието е "термопомпа от термопомпа" :shock: :?
Е може би трябва да е "Термопомпа въздух-вода от термопомпа въздух-въздух.
Но вече на няколко места срещам, че системата термопомпа въздух-вода я наричат термопомпа.
Е щом е така и аз да се похваля с термопомпи, ма ко да се хваля :? Хиперклиматици има ги на мноо места :lol: Да похваля комшията отдолу, че ми замества подовото, а и себе си за инвестицията в слънцеводогреенето, че е зелена енергия и че заема повече место от това на снимка №3 оти има акумулатор и UPS.
LazarGanev - "Велик майстор"
И по-сериозни твои постове съм чел, ама карай :cool:
p.v.x - майстор
И аз.
Хубаво римира.
kozl - майстор
Автора реши да се похвали, пък аз не го стимулирам ама не за това що е сътворил, а за туй къде го е вградил. В тази тесна маломерка къде и место за радиаторите намери :? Даже и нишата е под размера :shock: Разширитела стърчи, а картона требе да се надгради :? И наместо комфорта в пода да вгради на стената радиатор закачил е да виси.
В крайна сметка важното е на него да му харества. Все пак старал се е за удоволствие.
Аз лично се отоплявам от ТЕЦ, но когато няма топлоподаване от климатици. С климатика получавам топло бързо и за кратко време, когато имам такава нужда и най-важното - охлаждане в жегите.
LazarGanev - "Велик майстор"
kozl написа:
Аз лично се отоплявам от ТЕЦ,
Без радиатори ли? Сития на гладния не вярва, а който се топли на ТЕЦ трудно разбира проблемите на студуващите :) .
Аз също имам термопомпа, правена съвместно с Емо. Вътрешното тяло и водната част са мое дело, а за управлението съм се доверил на Емо. Използвах случая да вградя и буфер 500л в системата. Лятото поработи на охлаждане и това е основното и преназначение. Има капацитета с едно външно тяло да охлажда 3 жилища и офис, вместо да окича къщата като коледна елха с външни тела. Охлажда се буфера и оттам всеки дърпа колкото иска. За отопление не съм я пускал, но ще я пробвам. В момента изчистваме някои софтуерни проблеми. Отоплението не ми е приоритет, тъй като мощността е недостатъчна, пък имам пелетен котел. Използвах кутия, помпа и разширителен съд от стар газов котел. Нямам само снимка с външния капак.

Прикачен файл

IMAG0884.jpg

Прикачен файл

IMAG0882.jpg

Прикачен файл

IMAG0877.jpg

Прикачен файл

IMAG0876.jpg
kozl - майстор
Де да бях на подово :roll: , ама не с алуминиеви радиатори фероли съм.
Големия син се отлъчи в малко жилище с 11 квадрата тераска. Там е панела за топла вода. Имаше радиатори за към газов котел, но сина ги изряза и се топли и хлади с два климатика. Така изводите за котела ги скрих зад гипсокартон. и понеже 120 литра бойлера купих с две серпентини, в банята тръбите удължих и вместо да стоят за лира, водата в бойлера да циркулира кога котела на газта се окаже, че е по-финансово изгоден от отопление със климатици.
Относно сития и гладния.... да спомена, че в сградата ни с ТЕЦ и на 23 градуса, зъбите им тракат на едни, та добавиха и климатици към парното топлина да им добави оти с теца при тех повече не става. А па тия де живеят в-у тех и без парно им е кеф :-D
Е да ний се похвалим с туй що сме постигнали, че тези де имат всичко, се не хвалят, щото трупат още.
Вичи - специалист
Аз също обмислям подгряване само на бойлера с външно тяло от климатик. Някой ще помогне ли със съвет как да го управлявам.
dj_lubaka - напреднал
rovelist написа:
Здравей, dj_lubaka,

Чудесно изглежда термопомпата! И аз се замислям за такова нещо - до края на годината съм в процес на закупуване на боксониера около 45 кв.м.
Би ли споделил ориентировъчно колко излиза такава система с описаните от теб параметри, която вероятно ще ми трябва и на мен.
Благодаря.
Климатик, ТО, кранчета, радиатори, тер. глави, конвектор, бойлер, тръби, помпа, лира и др дребни детайли около 4200лв.
Вече 11 дена работи и консумацията, която показва на таблото е 104kW, като съм я изключвал за 2-3 дена по няколко часа, но и навън температурата е 16-17С, а вечер 6-7С. Мога да кажа добре, че е бойлера за да има някакво натоварване и се надявам зимата в студовете да работи оптимално.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

Тема "Термопомпа от климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: