• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
вт яну 04, 2022 12:45 pmivan_ti написа:
Какво ви е м ението за ТП преправена от климатик.
Много положително, но ако не сложиш подово или водни конвектори-не очаквай чудаеса с Т на топлоносителя 45-50 градуса.
speka_rs - майстор
вт яну 04, 2022 12:45 pmivan_ti написа:
ТП или с още няколко климатика. Какво ви е мнението за ТП преправена от климатик.
Моето мнение като ползващ ТП от климатик + пелетен котел Грейко е:
- първо да помислиш за хубава изолация: външна, вътрешна, тавани, стени, подове помисли какво и къде може да се сложи;
- ефтин вариант е няколко климатика ( духат и на мен не ми харесва) и имаш и охлаждане по-стайте.
- комфортен вариант е ТП и да си ползваш радиаторите, губиш охлаждането.

Като при двата варианта остава котела и като ти стане студено палиш него. Но едно е да се горят 1-2 т пелети друго е 5-6 т на година.
ivan_ti - напреднал
вт яну 04, 2022 3:25 pmspeka_rs написа:
вт яну 04, 2022 12:45 pmivan_ti написа:
ТП или с още няколко климатика. Какво ви е мнението за ТП преправена от климатик.
Моето мнение като ползващ ТП от климатик + пелетен котел Грейко е:
- първо да помислиш за хубава изолация: външна, вътрешна, тавани, стени, подове помисли какво и къде може да се сложи;
- ефтин вариант е няколко климатика ( духат и на мен не ми харесва) и имаш и охлаждане по-стайте.
- комфортен вариант е ТП и да си ползваш радиаторите, губиш охлаждането.

Като при двата варианта остава котела и като ти стане студено палиш него. Но едно е да се горят 1-2 т пелети друго е 5-6 т на година.
Няма как вече да правя ремонти по вътрешна изолация, ще се наложи да топля тавана за съжаление. В момента искарвам сезона с около 3 3,5 тона пелети. По стари цени около 1300 лв, с новите по 600 лв на тон ще трябва да давам 2000 лв, ако се топля на климатици ще е наполовина, за сметка на комфорта, но пък ще има хладно и лятото. Мога да преправя едно Фуджицу 24 и да видя дали ще има ефект. Ако не ще го подаря на някой. В момента навън е 8 гр, парното е с температура 45 гр а във стаята със СТ е 22.5 гр.
speka_rs - майстор
вт яну 04, 2022 7:25 pmivan_ti написа:
Няма как вече да правя ремонти по вътрешна изолация, ще се наложи да топля тавана за съжаление. В момента искарвам сезона с около 3 3,5 тона пелети. По стари цени около 1300 лв, с новите по 600 лв на тон ще трябва да давам 2000 лв, ако се топля на климатици ще е наполовина, за сметка на комфорта, но пък ще има хладно и лятото. Мога да преправя едно Фуджицу 24 и да видя дали ще има ефект. Ако не ще го подаря на някой. В момента навън е 8 гр, парното е с температура 45 гр а във стаята със СТ е 22.5 гр.
Ако ти се експериментира, помисли засамо за филтрирането на водата.
andy_forresite - майстор
Ако стигнеш до подаряване да знаеш че съм първият желаещ. Ще дойда да го взема и ще ти дам и пари.
ivan_ti - напреднал
вт яну 04, 2022 9:19 pmandy_forresite написа:
Ако стигнеш до подаряване да знаеш че съм първият желаещ. Ще дойда да го взема и ще ти дам и пари.
До седмица трябва да го почна с един приятел, не знам само, дали да вземам пластинчат ТО и някакъв филтър или нещо със серпентина, с кое КПД то е по добро. Това със серпентина ще да е нещо като малък буфер предполагам.
resistbody - майстор
С тея цени на газта рязко ще трябва да преработя климатик за ТП.. лошото е че нямам трифазен ток и само една монофазна мапина 8кВ профиктивна мощност имам... дано успее да ни стопли.. утре я подхващам още..
ivan_ti - напреднал
вт яну 04, 2022 11:30 pmresistbody написа:
С тея цени на газта рязко ще трябва да преработя климатик за ТП.. лошото е че нямам трифазен ток и само една монофазна мапина 8кВ профиктивна мощност имам... дано успее да ни стопли.. утре я подхващам още..
Какви са ползите от трифазен ток, предполагам, че може да инсталираш по мощна машина.
resistbody - майстор
вт яну 04, 2022 11:54 pmivan_ti написа:
Какви са ползите от трифазен ток, предполагам, че може да инсталираш по мощна машина.
Имам налични 30 000бту и 60 000бту климатици, но по-голямата е трифазна.. но и без това не мога да я кача до тавана където са ми котела и колекторите... Евентуално топлата вода и бабата ще останат на газта, а другите 2 етажа на ТП..
Имам сума хладилни машини но до сега газта ме устройваше..
ivan_ti - напреднал
ср яну 05, 2022 12:03 amresistbody написа:
вт яну 04, 2022 11:54 pmivan_ti написа:
Какви са ползите от трифазен ток, предполагам, че може да инсталираш по мощна машина.
Имам налични 30 000бту и 60 000бту климатици, но по-голямата е трифазна.. но и без това не мога да я кача до тавана където са ми котела и колекторите... Евентуално топлата вода и бабата ще останат на газта, а другите 2 етажа на ТП..
Имам сума хладилни машини но до сега газта ме устройваше..
30 ката каква отоплителна мощност може да искара като квт. Съмнявам се, че тази която ще правим ще може да загрее системата ми.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 15

Тема "Термопомпа от климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: