• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Zoro5 - специалист
dj_lubaka написа:
.. нещо като ръждива кал .. проблем и от какво може да се получава?
Има го този проблем в различна степен - зависи от инсталацията. Ръждата е от железни тръби ,фитинги или радиатори - погледни стара водопроводна тръба отвътре и ще се сетиш. Понякога идват и цели люспи...
didoka - помощник
Здравейте,ще ползвам темата на колегата да кажа и аз.С термопомпа от климатик съм,отоплявам къща около 80 кв. в планински район, с радиатори.подържам 22-23 гр в къщи.за ноември е изгорила 80 лв ток,за декември до сега 90 лв.Климатика е Мидея 24 ка.
filmatoplo - майстор
Сега някой ще раздели 90 лв на киловат часовете ,по ден и нощ .
radius - майстор
Ем тъй, едни си мерят чувалите, други киловатите. Тия дни само за това се пише във форума, всеки мисли само за топлото.
nelim - специалист
didoka написа:
Здравейте,ще ползвам темата на колегата да кажа и аз.С термопомпа от климатик съм,отоплявам къща около 80 кв. в планински район, с радиатори.подържам 22-23 гр в къщи.за ноември е изгорила 80 лв ток,за декември до сега 90 лв.Климатика е Мидея 24 ка.
Каква температура на водата поддържаш, обикновено термопомпите не могат да изкарат висока температура с добро КПД и се ползва подово или конвектори, колко и какви радиатори имаш за тия 80кв ?
didoka - помощник
nelim написа:
didoka написа:
Здравейте,ще ползвам темата на колегата да кажа и аз.С термопомпа от климатик съм,отоплявам къща около 80 кв. в планински район, с радиатори.подържам 22-23 гр в къщи.за ноември е изгорила 80 лв ток,за декември до сега 90 лв.Климатика е Мидея 24 ка.
Каква температура на водата поддържаш, обикновено термопомпите не могат да изкарат висока температура с добро КПД и се ползва подово или конвектори, колко и какви радиатори имаш за тия 80кв ?
Зависи от външната темп,в момента навън е -3 гр,темп на подава щата вода е 40гр ,връща 36,дистанционото на климатика е на 20, моментен разход 1150 вата.Във всекидневната е 22,5 гр.Всекидневната е 30 кв има един 2200х500 и един 1600х500.В двете спални има по един 1800х500,като през едната спалня минава целия сноп тръби в замазката и е доста топло дори вечер спирам радиатора. коридора един 1000х600, в банята лира 1600х400,котелното се топли от колектора и топлообменника.
dilait19 - специалист
Колега дай малко информация за системата, какво ф са тръбите, термогави, помпа, ТО т. н. :?
шоп - майстор
didoka написа:
подава щата вода е 40гр ,връща 36,


през едната спалня минава целия сноп тръби в замазката и е доста топло дори вечер спирам радиатора.
Добри резултати. Ако минеш изцяло на подово ще си още по-доволен. Всеки 1 градус по-малко на подаващата вода увеличава КОПа на ТП с 3%

Големият минус, че за подово си трябва сериозно разбутване и ремонт :razz:
nelim - специалист
Да и вероятно е с добра изолация, аз с 40гр вода в радиаторите няма как да се стопля в момента :D
Точно затова за ТП е по-добре подово или конвектори (при мен ги изключвам защото ме дразни духането)
шоп - майстор
nelim написа:
Да и вероятно е с добра изолация, аз с 40гр вода в радиаторите няма как да се стопля в момента :D
Точно затова за ТП е по-добре подово или конвектори (при мен ги изключвам защото ме дразни духането)
Топлоизолацията е основен фактор. Другият важен фактор за нискотемпературно отопление с радиатори е те да бъдат сериозно преоразмерени.

И аз не исках конвектори, но главата на семейството реши, че не иска да разбивам къщата на този етап за подово и купих 8 бр преоразмерени конвектора. Има и тихи конвектори:-)


Подовото по-натам, когато получа зелен семафор от жената. :-D
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 15

Тема "Термопомпа от климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: