• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
dj_lubaka - напреднал
Комфорта е 100% стига да има ток. Но като цяло е и доста икономично. Съседа до мен, който се отказа от ТП и закупи 2 ел конвектори за 1000 лв. плаща с около 100 лв повече ток на месец при положение, че има същата изолация. Даже при мен отоплявам с една стая повече и банята.
radius - майстор
Ама е гъзар с 2 конвектора за 1000лв. :lol:
Zoro5 - специалист
dj_lubaka написа:
... Съседа до мен, който се отказа от ТП... .
В смисъл "имал и я изхвърлил" или се е отказал да си купува?
grants - специалист
Колега би ли споделил как вървят сметките от както си пуснал инсталацията в експлоатация до края на Януари примерно. Малко справка да направя с моята инсталация. Гледам и по-малко кв имаш, но все пак ми е интересно :)
И в големите студове дали успяваш да поддържаш 23-4гр с тази Т на водата.

Поздрави !
Вичи - специалист
dj_lubaka написа:
Минаха 30 дни от новата придобивка, резултата е 300 kW ток.
dj_lubaka написа:
Вече сме 1 Декември, за 30 дни машината изразходи 451 киловат часа.
dj_lubaka написа:
Машината използва 1020kw/h от 01.01 до 01.02.
dj_lubaka написа:
Съседа до мен, който се отказа от ТП и закупи 2 ел конвектори за 1000 лв. плаща с около 100 лв повече ток на месец при положение, че има същата изолация.


Аз пък не съм впечатлен. Ако си спестил 100 лв. в най-студения месец, то за сезона ще спестиш около 300 лв. Така помпата и инсталацията ще се изплатят след 15 - 20 години безаварийна работа. Мисля, че ако всичко е наред трябва да пести доста повече. Или при съседа ти е по-студено.

P.S. Моля, не пиши kw/h, като мериш енергия, че ми се спъва погледа.
Zoro5 - специалист
И на мен 1000kWh ми изглеждат множко ако са само от ТП. Това значи компресора да е работил цял месец нонстоп на номинална мощност. Вярно ,че месеца беше доста студен , но пък квадратите също не са много... Дори и при КОП 2 съседа би трябва ло да е с 200лв нагоре (сиреч 2000кВтч). Да не се окаже ,че топлиш и съседа? Трябва да му искаш такса ТП сградна инсталация - няма само Топлофикация да са тарикати,я. :)

dj_lubaka , засичал ли си през това време режима на ТП - консумация ,температури, КОП , външна и вътрешна ТоЦ и т.н. ? Бойлера как го топлиш?
dj_lubaka - напреднал
Zoro5 написа:
dj_lubaka написа:
... Съседа до мен, който се отказа от ТП... .
В смисъл "имал и я изхвърлил" или се е отказал да си купува?
grants написа:
Колега би ли споделил как вървят сметките от както си пуснал инсталацията в експлоатация до края на Януари примерно. Малко справка да направя с моята инсталация. Гледам и по-малко кв имаш, но все пак ми е интересно :)
И в големите студове дали успяваш да поддържаш 23-4гр с тази Т на водата.

Поздрави ![/quote
]Отказа се. Не му се правело експерименти.
grants написа:
Колега би ли споделил как вървят сметките от както си пуснал инсталацията в експлоатация до края на Януари примерно. Малко справка да направя с моята инсталация. Гледам и по-малко кв имаш, но все пак ми е интересно :)
И в големите студове дали успяваш да поддържаш 23-4гр с тази Т на водата.

Поздрави !
Октомври 73лв.
Ноември 113лв.
Декрмври 167лв.
Януари още нямам.
Това е тока за целия апартамент с всичко консуматори.
Вичи написа:
dj_lubaka написа:
Минаха 30 дни от новата придобивка, резултата е 300 kW ток.
dj_lubaka написа:
Вече сме 1 Декември, за 30 дни машината изразходи 451 киловат часа.
dj_lubaka написа:
Машината използва 1020kw/h от 01.01 до 01.02.
dj_lubaka написа:
Съседа до мен, който се отказа от ТП и закупи 2 ел конвектори за 1000 лв. плаща с около 100 лв повече ток на месец при положение, че има същата изолация.


Аз пък не съм впечатлен. Ако си спестил 100 лв. в най-студения месец, то за сезона ще спестиш около 300 лв. Така помпата и инсталацията ще се изплатят след 15 - 20 години безаварийна работа. Мисля, че ако всичко е наред трябва да пести доста повече. Или при съседа ти е по-студено.

P.S. Моля, не пиши kw/h, като мериш енергия, че ми се спъва погледа.
Колега той топли само 2 от 3 стаи, банята също му е клинч. А аз топля 3 стаи и банята. Ако ги топли и тях дали ще са 100 лв разлика?
Zoro5 - специалист
След като в най-студения месец ТП е устискала ,значи всичко е наред. Всъщност, ако средните температури са били под -5оЦ , 1000кВтч са нормални за такова жилище.
Тези които топлят на ток, обикновено пускат печки само в стаите в които стоят. Така икономисват чрез регулиране... и студ.
dj_lubaka - напреднал
Zoro5 написа:
След като в най-студения месец ТП е устискала ,значи всичко е наред. Всъщност, ако средните температури са били под -5оЦ , 1000кВтч са нормални за такова жилище.
Тези които топлят на ток, обикновено пускат печки само в стаите в които стоят. Така икономисват чрез регулиране... и студ.
Аз съм от русенския край и да ти кажа температурите Януари бяха нощни около -10, дневни -5 -6 С.
Отностно колегата, който ме пита за вътрешната температура. В спалнята и детската се сложиха радиатори, които съответсват на топлинните загуби. Но в хола трябваше да се сложат 2 радиатора по 160см на 60 см, единия е под прозореца но другия къде, нямаше удобно място. Мислехме с майстора и решихме да сложим воден конвектор за висок стенен монтаж. Идеята е да помага на радиатора, когато стане студено, а и е грехота да имам ТП и да не се охлаждам с нея. Прави ми впечатление, че до около 0С външна Т радиатора се справя, но под 0С подържа 21-22С. Когато къпем малкото включвам за 10-15мин. конвектора и вдига до 24-25С и после пада много бавно.
Имах един лек проблем. Филтъра, който е преди помпата се задръсти с нещо като ръждива кал и нямаше достатъчно дебит и от там ТП се лъже, че е достигнала необходимите градуси. Филтъра е за вода с много ситни дупчици, явно за да предпазва пластинчатия топлообменик. Имате ли го този проблем и от какво може да се получава? Системата е затворена под налягане.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 15

Тема "Термопомпа от климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: