• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
Баланс вентил в случая за мен не е необходим. Слагаш едно ESBE и забравяш. Аз предпочитам да ползвам VTC511 или аналогичен на 50-55С.
Междувременно открих отговора на въпроса за присъствието на баланс вентила. Използва се в случайте, когато антикондензния клапан не затваря байпаса(малкия кръг). При използване на модели, които затварят малкия кръг про достигане на зададената температура, използването ми не е непбходимо. Прилагам кратко видео:

https://m.youtube.com/watch?v=C2GdvFNWJbo
joroY - напреднал
Значи да направя един отчет за разход на пелети и проблеми с Nordika Extraflame HP15
Първо искам да се "оплача" от разхода на пелети ... 1300 кг. пелети от 23.11.2017 - до средата на април 2018. Температура в помещенията хол+кухня около 24-26 градуса , спални 22-24 градуса
Проблема на котела е ... че няма проблеми :-D .... скука голяма , слагаш пелети , чистш ,натискаш копчето тръгва и така цяла зима
А чета тук колеги колко е интересно при тях ... имат и повод да си пишат тук и да се съберат па да ударят по едно винце :partyman:
Тази година съм решил да си направя експеремент със слънчогледови пелети .... а и още няколко други експеримента ... с две думи ровичка ми се нещо по него
И един съвет за всички които обмислят да си сложат пелетни котли или камини ...... Зимата бе топла но имаше 1 - 2 седмици които бяха студени , котелът не е работил на повече от 3 степен в най студените дни , през останалия отоплителен сезон работата му бе основно на 1-ва степен. НЕ ВЗИМАЙТЕ ПРЕОРАЗМЕРЕН КОТЕЛ ИЛИ КАМИНА!!!
Пожелавам на всички безпроблемен и " скучен " отоплителен сезон 2018-2019
andy_forresite - майстор
Не е до котела малкия разход. До други работи е. Моето ... е то не е мое де ... жилище с термокамера ще свети в червено изцяло. Възможно най-лошото разпределение на стаите - 2 една до друга и 4 една след друга. Нямам друг избор освен да си правя киловата по 5 ст.
Да те питам като спестяваш по 500 лева на година за отопление, кога ще се изплати този котел? Ако си го взел за 6000 лева, ще е след 12 години. Една ТП да си беше взел барем да може и да охлажда. Пак цъкаш копчето и то почва работа. Няма пепел и носене на гориво.
joroY - напреднал
andy_forresite имам климатици във всички стаи , така че охлаждането не го мисля :-D
Топлил съм се и с климатиците ... ебати течението , който го устройва да продължава
Климатиците ( ТП ) в моя район много ги морят мъглите съчетани с минусови температури , пред блока сонда немога да бия :-D за вода - вода. Случвало ми се е климатик инвертор който ми е в хола и е 18-ка да неможе да вдигне повече от 23 градуса че пусках и една Елва :-D , е този месец и ударих 300лв. за ток а и бях на студено
andy_forresite защо все питаш кога ще го избия ? Аз не съм го взел за да го избивам. Ток ,газ , въглища , дърва , пелети всичко е с пари , така че за какво избиване ме питаш не те разбирам ... то от тук нататак само даваш :?
По важно за мен е комфорта ..... за момента съм доволен от инвестицията и получения от нея резултат
айде наздраве :drinkers:
syncho - майстор
andy не смяташ и някои много важни фактори при избиването - потрошените нерви и изгубеното време - те цена нямат.

JoroY ако ще пробваш със слънчогледови пелети бъди готов за яко чистене и то не само на пепел, а и на нагар. Поне не се хвърляй с един тон или нещо такова. Вземи си 2-3 чувалчета, че да не се чудиш после какво да ги правиш ;)
andy_forresite - майстор
JoroY, чак пък все да съм те питал. Най-много това да ми е за втори път :)
Не става въпрос за инвестиция, а за влагане на пари в нещо, което в случая ще ви намалява разходите и ще ви е по-уютно. Телевизорът, печката, хладилника, пералнята ... автомобила, не са инвестиция. Употребата им генерира още разходи за сметка на създаването на удобства.
Отоплението с дървесни пелети при тези цени е 2-2,2 пъти по-евтино от на ток. И то на дневна тарифа. Климатиците влизат в графа "ток" средно за отопл. сезон с 33% заради коефициента на преобразуване. Под ТП нямах предвид климатик, какъвто има в почти всяко жилище, а машина с хидробокс, подово и водни конвектори за лятото. Трите висулки по фасадата отпадат и остава само една ниско разположена. Ти сам си тръгнал по пътя на оптимизиране на разходите за отопление като си купил котел. С ел. печката пак е било комфортно и дори още по-лесно. Опираме до цената. Доколкото разбирам ти си на мнение, че причината за ниския разход е в италианския котел. Един котел на екоспар например щеше да има сходни резултати. Може да ти звучи невероятно, но е истина.
Представи си че не искаш да отопляваш стаята с Елва. 300 лева са много, искаш да ги намалиш наполовина поне. Търсиш климатик. Виждаш модел за 999 лева и за 5000 лева за същата квадратура стая. Вторият, освен по-високият СОР, има доста повече функции, някои от които полезни, като например сензор следи къде има човек и насочва струята в друга посока, не се чува, проветрява самичък, топли до -20, по-добри филтри, не пукат пластмаси ... все удобства. Обаче като го разхвърляш в годините експлоатация, той не се изплаща никога като разлика в намалено потребление на ел. енергия на фона на евтиния, която характеристика производителят е дал (СОР). Евтиният има СОР 4.2, а скъпият 5.5. Примерно. Докато спести 4000 лева от сметката за ток, ще се е счупил няколко пъти, ще се е износил и няма да се случи. Пари е ясно че трябва да се дават, само че аз говоря за изплащане под формата на намалени разходи при експлоатация. Никой няма да дойде у нас или у вас и да каже ей, Анди или Жоре, нА ти парите, които даде за отоплителния котел :) понеже го ползваш доволен 10 години.
В темата за сиво-черните пишем 40-50 човека. В страната останалите 10 000 човека, може би и повече, не пишат. Зимата е дълга, важното е лаф да става. Наздраве и заповядай и ти :goodman:
joroY - напреднал
syncho , точно така и смятам да направя 5-6 чувалчета за проба .Да имам и аз повод да си пиша :-D Напълно съм съгласен с теб за " потрошените нерви и изгубеното време " . Манталитета ни е такъв , важното е да е евтино , другото са второстепенни неща :-D

andy_forresite , кой котел колко ще изгори при отопление на едно и също жилище НЕ ЗНАЯ :?
Но при посочените разходи от други колеги почвам да се навеждам на тази мисъл :?
andy , аз целенасочено вдигам темп. на водата и в момента е на 63 за да вдигна темп. на димните газове които преди няколко дни като запалих котела се движиха около 67-75 градуса ... притесненията от конденз в комина ме принудиха ( това е на 1-ва степен)
Ти като по запознат сподели каква е темп. на изходящите газове при различни котли на минималната степен след 2-3 часа работа и при каква темп. на водата.

Ехеее andy_forresite , намери ми работа .. да пиша :-D

Хубав ден
andy_forresite - майстор
Еее, радвам се че има полза от мен днес в тази тема. Повдигна се, ще я видят потенциални клиенти на ... да не казвам кой. Не съм търговски обвързан с нито един продукт и искрено желая успех в продажбите.
Виж, аз неслучайно ти казах за разликата в разхода с друг котел и от какво зависи той. УикендЪТ свалих кюнците че не помня откога не съм ги почиствал и установих, че трудно ще ги разединя без да ги ожуля и изкривя. Слепили са се от ниската температура на пушека. Шомполирах ги набързо с една метална четка за такава цел и си ги сложих обратно. Вътре има полепнали капчици чернилка. Мяза на разтопен асфалт. Знам че не мога да те убедя в липсата на връзка между разхода на пелети и модела котел :) . На пазара действително има несполучливи изделия. Нордиката не е от тях със сигурност. За да продължава безпроблемната и скучна експлоатация най-добре не стъпвай в слънчогледовата нива. Все пак последно. Имам приятел със същото оборудване като моето с разход под 300 лева на сезон. Аз съм с 1000 лева. Сходна площ и градуси и сме от един град. Пълната външна изолация при него може би има значение, както и компактното разположение на помещенията.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10

Тема "Котел на пелети La Nordica Extraflame – настройки, проблеми, мнения и др." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: