• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 318
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Проблем ли ще е ако водата си я държа на 60 гр , тоест не искам да вдига повече от 60 , и не искам да спада под 50 градуса ,друго искам да седи макс до степен 3 .При такъв случай водата да я настроя на 55 гр с прагове от 5 градуса така дали бива .
nikrum - специалист
Моментната мощност се вижда като се натисне + бутона в менюто за мощност докато гори камината.Има формула която пресмята мощността на камината при известни калоричност на пелетите,време на подаване,време на покой на шнека и дебит на шнека.На тази база е изчислена 8 Кw мощност на 1 степен и мин консумация 1,20 кг сухи пелети.Не съм го пресмятал но и аз виждам че разхода е 20 кг за 24 часа от които 4 часа през нощта е изключена от програмирания стаен термостат. Времето през което работи с по голям разход на по висока мощност и догрява бойлера се компенсира от паузите през които стайният термостат я изключва
nikrum - специалист
filmatoplo написа:
Проблем ли ще е ако водата си я държа на 60 гр , тоест не искам да вдига повече от 60 , и не искам да спада под 50 градуса ,друго искам да седи макс до степен 3 .При такъв случай водата да я настроя на 55 гр с прагове от 5 градуса така дали бива .
Пробвай ако не ти изключва поради подминаване на 60 градуса значи работи.В меню за мощност я остави на 3 степен щом искаш да я ограничиш да не вдига по голяма.Така ще модулира по 3 степени
Искам да не останеш с грешно впечатление че е задължително ограничителните температури да са симетрични-не те са два отделни пар 95 и 96 които може да се зададат различни в този смисъл това което описваш може да стане по няколко начина пример/ пар 52, пар 95, пар 96/
а)51,9, 1;
б)53,7,3;
в)58,2,8;
Разликата е в това че модулация ще започва при доближаване до зададения пар 52 с 1 градус на степен:
за а) до 49 гр степен 3,50 гр степен 2, 51 гр степен 1;
за б) до 51 гр степен 3, 52 гр степен 2, 53 гр степен 1;
за в) до 56 гр степен 3 ,57 гр степен 2, 58 гр степен 1;
Кой е правилния -зависи от конкретната система , и имот. Пример в) изглежда най икономичен но от сега ти казвам че е нереален.

За да си отговориш на въпроса направи тест -работа само на 1 степен на мощност и виж колко градуса ти поддържа системата максимално. Ако не ти вдига до 50 гр може малко да повдигнеш подаването и вентилатора за 1 степен защото със сигурност щом си решил че ти трябва 50 гр вода е добре да ги постигнеш с леко тунинговане на 1 степен отколкото със скок от 3 Кв на 2 степен...Ако ти вдига 48-49 градуса и температурата на димните газове е 78 и те устройва стабилността на горенето не ги вдигай/пар 10 и пар 24/.След това си мисля че за да е по прецизна модулацията е по добре да оставиш режим авто /т.е. 5 степенна модулация/ но да свалиш максималната мощност чрез намаляне на подаване / пар 18/ и вентилатор/пар 28/до степен която в студено време би ти осигурила максимум зададените 60 гр. Примерно тя ще 19 Кw. и резултата ще е:

5 степенна регулация в диапазон/ако си вдигнал мин мощност/ 8.5Кw-19Кw/ако си намалил максим.мощност/ започваща 5 градуса преди достигане на зададената температура и поддържаща желаните от теб параметри от макс 60 гр на водата и минимум 50 гр.на водата без да се налага изключване и рестарт поради подминаване на граничните делта т.Праг на модулация по димни газове между 95-100 градуса за да не издухваш топло през комина.Контрол по стаен термостат на температурата.Контролера сам пресмята новите стойности на подаване и вентилатор за междинните степени 2,3,4 на база на зададените мин и макс стойности от теб.
Аз така го разбирам , дано да съм се изразил разбираемо
nikrum - специалист
"какви са тези режими които споменават в инструкцията - отворен кръг и там други :?"
Фабрично са в режим отворен кръг- контролера задава напрежение на вентилатора пропорционално на оборотите на обдухване и не се интересува какво става в камерата или комина и дали са изобщо свързани или какво се случва в помещението където е камината, обратна тяга, течение , атмосферно налягане и т.н./фабричните обороти са 150 за степен 1 до 205 за степен 5/
Затвореният кръг следи налягане или подналягане и чрез динамична промяна на напрежението ,респективно и оборотите на вентилатора се стреми да поддържа константно подналягане за всяка степен на мощност.Пример като си пуснеш абсорбатора в кухнята и вентилатора се усилва за да компенсира пада на налягането в камерата.Този режим изисква инсталиран дебитомер в камината,но не знам по поръчка ли е ...както виждам че има опция за датчици за ниво на пелетите...
SoMeBoDy1 - специалист
nikrum, ти не спиш ли :prayer:
верно е голяма зарибявка това с котлите.

сесдната къща е с като твоя котел. стъклото почернявало за ден/два. ти имаш ли подобен проблем?
Това с пар 55 може би бъркаш. Неговото фабрично е 144. Отговаря на 144 градуса. Ако искаш 95 градуса трябва да въведеш 95.
Поне по инструкциите така пиши.

Помпата на колко градуса се включва? От логиката, която описваш за постепенно падане на мощността, при желана температура на водата 60 градуса може би е добре да се включва на 45, а да изключва на 40. така 2-3 пъти ще се вкл/изкл но поне водата и радиаторите добре ще се загреят преди да стигне 56градуса и да започне да сваля мощност. Разбирам от теб, че веднъж на 1ва степен вече не се връща автоматично на по-висока?
nikrum - специалист
SoMeBoDy1 написа:
nikrum, ти не спиш ли :prayer:
верно е голяма зарибявка това с котлите.

сесдната къща е с като твоя котел. стъклото почернявало за ден/два. ти имаш ли подобен проблем?
Това с пар 55 може би бъркаш. Неговото фабрично е 144. Отговаря на 144 градуса. Ако искаш 95 градуса трябва да въведеш 95.
Поне по инструкциите така пиши.

Помпата на колко градуса се включва? От логиката, която описваш за постепенно падане на мощността, при желана температура на водата 60 градуса може би е добре да се включва на 45, а да изключва на 40. така 2-3 пъти ще се вкл/изкл но поне водата и радиаторите добре ще се загреят преди да стигне 56градуса и да започне да сваля мощност. Разбирам от теб, че веднъж на 1ва степен вече не се връща автоматично на по-висока?
Не бъркам за пар 55 .Фабрично е 144 да ,но то отговаря на 288 реални градуса,недостижим праг за да започне модулация! Същевременно праговата стойност за индициране на аларма за горещи димни газове /пар 57/ е зададен 80 в фумис което е реален праг 2*80 = 160 .Между другото може да пробваш като впишеш за пар 55 стойност 45 /вместо 144/ и когато наблюдаваш горенето и температурата от меню за температура и подпозиция 3 която е т . димни газове ще видиш кога започва модулация. Затова и предупредих че ако заложиш ниска стойност примерно 40 което е 80 реални гр спъваш камината по димни газове и тя не може да вдигне над 1или най много 2 степен на мощност. Инструкцията на бг не е коректна ако пише различно.Това е особеност на контролера и от фумис си го знаят...
Модулацията върви и нагоре ,когато дадена мощност не е достаъчна за да поддържа нужда от топла вода не се спира на най ниската степен.
filmatoplo - майстор
А дали ще работи ако водата е настроена на 55 градуса и прагове да са и двата по 5 градуса . предполагам че така ще държи нещо средна температура около 57-58 гр или 55 гр но не съм сигурен .тази подпозиция 3 за температурата на димните газове къде да я видя .за параметър 55 аз го прочетох както казва nikrum по 2 .



Камината ми е монтирана в къща с малки деца и почти винаги трябва да работи ,тоест няма да е комфортно да гаси , защото няма изолация и е с дървена дограма .Така че ще гледам да модулира по температура на водата ,датчика по въздуха ще го оставя като аварийно решение тоест ще го завиша например до недостижима стойност например 26 гр ,напролет или ако пече слънце ще сработи . Ще регулирам и параметър 55 на някакви пак аварийни граници реално 150-180 гр не съм сигурен за сега колко трябва и колко е заводски.А Ко грешка ме поправете.
nikrum - специалист
На основния дисплей със стрелките отиваш на температурите.първата която виждаш е стайната, с бутон +виждаш втората която е текущата на водата и пак+виждаш третата която е на димни газове текущата.Тя е добре да не надвишава зададения праг за модулация примерно 96 гр.този праг вписваш като 96/2=48 в параметър 55
filmatoplo - майстор
Благодаря с твоите мнения ми се изясняват леко полеко нещата ,много различни камини ,много различни управления .Ако поради замърсен топлообменник камината след време ще извади температура на димните газове до или над 96 градуса , и камината ще намали мощността -нали така .Пише нещо за брояч който в момента отброява на обратно - и някой ден ще светне икона сервиз ,до колкото разбрах май може да се нулира .още веднъж благодаря.
SoMeBoDy1 - специалист
В инструкциите на английски език наистина пар 55 е както го казваш. Преводът на български е УЖАСЕН.

Не мога да разбера защо да започне модулация по температура на димните газове, а не по температура на водата ?!

Каква е разликата между пар 53 и пар 95 ?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 318

Тема "Пелетни камини "EcoSpar"- настройки, мнения." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: