Най - вълнуващия въпрос зимно време.
estzvetanov - специалист
marin_ks написа:
estzvetanov написа:
marin_ks написа:
Колеги, споделете настройки за Аурига 25В. Уж ми е настроена добре. Гори нормално. Няма бумтене при палене или пр. Не цапа прозорчето (чистя го веднъж в седмицата,иначе само прашинки се натрупват на него и се чистят с прахосмукачката). Чистя я всеки ден. За месец ноември до сега ми е глътнала 32 чувала по 15кг. и ми се струва че са много. Топля 4 стаи средно по 15 кв .м и баня с три алум. глидера.
Пра 10-18;
18-55;
24-135;
28-180;
55-52.
Темп на водата е 65 но никога не я достига.
В стаите 21,5 с два градуса хистерзис пар 50 и 53 са 10.



Общо в четирите стаи има 6 радиатора 1600 х 500. Н е знам защо но камината не успява да ги сгрее. На трета мощност, показва че е на 16 киловата и повече от 120 градуса на димните газове не покачва.(пар 55-100) Странното е че пелетите като количество си вървят. За месец ноемрви ( като се има в предвид че имаше доста топли дни) са изгорени 35 чувала по 15 кг. И това не знам дали е в норма или не. Факт е,че темп в стаята където е датчика е на 21,4 и хистерзис + - един градус, а навън е нула. Притеснява ме когато навън стане -10. Искам да разбера как точно да е настроена за да ми върши работа и да нямам огромни загуби....
При 55=100 ли не вдига повече от 120 градуса?
Този модел имАше ли опция да задаваш стайна температура, защото май го водят тип котел, ако има кажи колко си му задал, ако няма виж пар 51 ако е отключен колко е и го кажи.
marin_ks - специалист
estzvetanov написа:
marin_ks написа:
estzvetanov написа:
При 55=100 ли не вдига повече от 120 градуса?
Този модел имАше ли опция да задаваш стайна температура, защото май го водят тип котел, ако има кажи колко си му задал, ако няма виж пар 51 ако е отключен колко е и го кажи.
Пар 55 е 100. И да темп на димните газове варират 120-130 не повече. И да води се тип котел но има едно кабелче с термодвойка. Удължих го и си работи по него. пар 51 беше заключен но се отключи след като го промених и сега ми разрешава да задавам темп от таблото без да влизам в пар. Зададената темп е 21,4 гр. Загрява стаята до 22,4 и угасва и чака да охлади до 20,4 преди да запали отново.
estzvetanov - специалист
marin_ks написа:
estzvetanov написа:
marin_ks написа:
При 55=100 ли не вдига повече от 120 градуса?
Този модел имАше ли опция да задаваш стайна температура, защото май го водят тип котел, ако има кажи колко си му задал, ако няма виж пар 51 ако е отключен колко е и го кажи.
Пар 55 е 100. И да темп на димните газове варират 120-130 не повече. И да води се тип котел но има едно кабелче с термодвойка. Удължих го и си работи по него. пар 51 беше заключен но се отключи след като го промених и сега ми разрешава да задавам темп от таблото без да влизам в пар. Зададената темп е 21,4 гр. Загрява стаята до 22,4 и угасва и чака да охлади до 20,4 преди да запали отново.
Значи ако искаш да ти гони темп. на водата вдигни стайната темп. на 30 градуса примерно за да не може да я достига и да се управлява от водата като котел, или си я нагласи колкото ти трябва за стаяа и тогава ще ти работи с +- 1градус от зададената, основно като камина с водна риза. Пробвай и двата варианта и виж кой ти е по изгоден. Сега като и е зададена темп. на въздуха 21,4 тя трябва да работи точно както го прави.
Пробвай и кажи какво е станало за инфо и на другите.
nelim - специалист
Изолация имаш ли?

Аз не мисля че разхода ти е много висок.. моя е подобен, за ноевмри месец по около торба на ден са 30 торби,
тъй като имаше няколко по-студени дни.
Сега гледам че аз от 1.11 до 30.11 (днес ) съм изгорил точно 31 торби, като довечера ще сипя 32-рата.

Топля подобна квадратура, един етаж 62кв + 15кв стая на горния - температурата по стаен термостат е 23градуса като варира от 22.7 до 23.3,
само горе в спалнята я държа на 21 градус.

Навсякъде е с термоглави, къща в гр. Пловдив без топлоизолация и калкани, единствено дограмата е сменена, Алба Б 18кв

По груби сметки с цената на която взех пелетите лятото - към 160лв е разхода за месеца - 480кг
Предполагам ако къщата имаше изолация нещата ще изглеждат доста по-добре :)
Тъй като имам графика през цялото време, супер много си личи кога е студено - тогава и разхода се вдига, камината работи по-дълго..
Аз имам вкъщи жена с 2 хлапета на 3.5г и другото на 8 месеца, затова отоплението не се спира и работи нон стоп
По груби сметки тия 480кг за 30 дни, излиза 16кг на ден средно - което е 0.66кг на час (камината не е работила нон стоп де - гаси се, но това е средната консумация на пелетите)

Сега от както застудя - камината работи вече не се гаси и разхода се вдигна, ама на ще броим пилците напролет ;)
Планувал съм а сложа турболатори за да улавят топлината и вероятно това ще намали малко консумацията
marin_ks - специалист
nelim написа:
Изолация имаш ли?

Аз не мисля че разхода ти е много висок.. моя е подобен, за ноевмри месец по около торба на ден са 30 торби,
тъй като имаше няколко по-студени дни.
Сега гледам че аз от 1.11 до 30.11 (днес ) съм изгорил точно 31 торби, като довечера ще сипя 32-рата.

Топля подобна квадратура, един етаж 62кв + 15кв стая на горния - температурата по стаен термостат е 23градуса като варира от 22.7 до 23.3,
само горе в спалнята я държа на 21 градус.

Навсякъде е с термоглави, къща в гр. Пловдив без топлоизолация и калкани, единствено дограмата е сменена, Алба Б 18кв

По груби сметки с цената на която взех пелетите лятото - към 160лв е разхода за месеца - 480кг
Предполагам ако къщата имаше изолация нещата ще изглеждат доста по-добре :)
Тъй като имам графика през цялото време, супер много си личи кога е студено - тогава и разхода се вдига, камината работи по-дълго..
Аз имам вкъщи жена с 2 хлапета на 3.5г и другото на 8 месеца, затова отоплението не се спира и работи нон стоп
По груби сметки тия 480кг за 30 дни, излиза 16кг на ден средно - което е 0.66кг на час (камината не е работила нон стоп де - гаси се, но това е средната консумация на пелетите)

Сега от както застудя - камината работи вече не се гаси и разхода се вдигна, ама на ще броим пилците напролет ;)
Планувал съм а сложа турболатори за да улавят топлината и вероятно това ще намали малко консумацията
Вдигнах пар 55 на 100 което реално е двеста за да не се спъва оттам и да си гони темп на вода и на стаята. Аз се намирам в Стрелча. Студени са си сутрините особено. Днес сложих 36 чувал за месец ноември. Камината се пали в 4,30 сутринта и работи до 23,59. като през деня (от 11,00 до 17,00) е зададена темп един градус надолу и ако е топло не пали. Питането ми е за разхода че ми се струва доста. За съжаление нямам база за сравнение тук. Изолация нямам а дограмата ми е сменена с алум. термомост. Почти през целия месец е на 22,6 и +- един градус (пар 50 и 53 са по 10). От няколко дни след като се захлади е на трета мощност иначе беше на втора. Ако махна времето когато е изключена ми идва по 0,9кг на час което май е доста. Съмненията ми са че нещо не е наред затова и ви занимавам с моите проблеми....
kamina.alba18kw - специалист
Колеги смебих шелетите и голям проблем. Ползвах ЧАМОВИ и съм много доволен. Но по закон в базата свършили. Сега вземах 2 чувала ДЪБ на местен дилър но мн трудно ги пали. Пуши и едвам е на ръба да направи детонация. Незнам мокри ли са. Снощи за 2 часа е качило в нас 2 градуса а вън е толко беше 14гр.. на 4та скорост пар. 10 се наложи да го вдигна на 11 от старото зададвно 7 тъй като гасне и дава грешка че няма пелети. Стария проблем. Сега го вдигам лека полека. Старите пелети работеха на 2ра мощност и топлеха за мин. Кратко време. Дайте съвет за ситуацията. За сравнение стари нови пелети. Новите не правят почти никъква пепел но пък не топлят толкова. :sad:
kamina.alba18kw - специалист
kamina.alba18kw написа:
Колеги смебих шелетите и голям проблем. Ползвах ЧАМОВИ и съм много доволен. Но по закон в базата свършили. Сега вземах 2 чувала ДЪБ на местен дилър но мн трудно ги пали. Пуши и едвам е на ръба да направи детонация. Незнам мокри ли са. Снощи за 2 часа е качило в нас 2 градуса а вън е толко беше 14гр.. на 4та скорост пар. 10 се наложи да го вдигна на 11 от старото зададвно 7 тъй като гасне и дава грешка че няма пелети. Стария проблем. Сега го вдигам лека полека. Старите пелети работеха на 2ра мощност и топлеха за мин. Кратко време. Дайте съвет за ситуацията. За сравнение стари нови пелети. Новите не правят почти никъква пепел но пък не топлят толкова. :sad:

Дайте съвет какво временно да направя пон. Вторник щели да им докарат от тея къде ползвах. 3 дена ще е мъка
estzvetanov - специалист
kamina.alba18kw написа:
Колеги смебих шелетите и голям проблем. Ползвах ЧАМОВИ и съм много доволен. Но по закон в базата свършили. Сега вземах 2 чувала ДЪБ на местен дилър но мн трудно ги пали. Пуши и едвам е на ръба да направи детонация. Незнам мокри ли са. Снощи за 2 часа е качило в нас 2 градуса а вън е толко беше 14гр.. на 4та скорост пар. 10 се наложи да го вдигна на 11 от старото зададвно 7 тъй като гасне и дава грешка че няма пелети. Стария проблем. Сега го вдигам лека полека. Старите пелети работеха на 2ра мощност и топлеха за мин. Кратко време. Дайте съвет за ситуацията. За сравнение стари нови пелети. Новите не правят почти никъква пепел но пък не топлят толкова. :sad:
Върни си 10 на 19 и вдигни 24 и 28 с по 10 единици. Относно паленето вдигни пар 0 с 5 и пар 22 с 10 и виж как ще е. Като си вземеш читавите пелети си върни работещите настройки
kamina.alba18kw - специалист
Стана работата горе долу ама си премина градусите и загасна 10 е 12 вече.беше и много 19
estzvetanov - специалист
kamina.alba18kw написа:
Стана работата горе долу ама си премина градусите и загасна 10 е 12 вече.беше и много 19
Е ти ще си я напаснеш, вече знаеш как, ако има проблем пиши

Тема "Пелетни камини "EcoSpar"- настройки, мнения." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: