Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пет ное 01, 2019 5:44 pmnelim написа:

 Code E108: Security switch error
 Code E109: Pressure switch error
Според мен пресостата ще даде 109 :)
Опитах да му насоча вниманието конкретно към изведената грешка, но човека иска да търси наоколо, даже го обясни доста интелигентно.
Има някакъв резнон в това, че проблема може да е в комутацията на въпросния изключвател, а не в самия него. Все пак е насока къде да се търси.
Поне още едно почистване на пресостата няма да навреди.
ninorion - напреднал
пет ное 01, 2019 5:44 pmnelim написа:
чет окт 31, 2019 6:32 pmninorion написа:
Здравейте
Имам камина Алба 15kW от вече 4 години и предстои да я ползвам пета зима подред (живот и здраве), но се яви проблем, който трябва да реша и ще се радвам за някой друг съвет. Последните дни, по скоро вечер я пусках, за да тествам дали всичко си работи нормално. 4-5 пъти работеше както си трябва, напаснах настройките където беше необходимо и всичко беше тип-топ до вчера - светна ключа в червено с грешка Е108. Изтрих грешката, изключих от контакта и пробвах пак. Уви, същата грешка пак се появи. Камината се включва, обаче шнека не се чува да завърта. Запалката изключвам като възможна причина, защото я сменях миналата година, а и при изгоряла такава светва лампата за липса на пелети. Остава да тествам пресостата дали не е изгорял и се надявам за насоки в тази връзка. Освен това има ли друга възможна причина за тази грешка и ако има как мога да диагостицирам?
Това не беше ли вратата? Може да не се затваря добре или някъде явно има датчик :)
Имам някакъв блед спомен че веднъж не бях затворил като хората и излезе 108

 Code E108: Security switch error
 Code E109: Pressure switch error
Според мен пресостата ще даде 109 :)
За по голяма полезност, ще почна с малко информация. В края на краищата форумите са за това - да се споделя опит и инфо относно темата.

Грешка Е108 е най-често срещаната грешка за този контролер (Fumis). Причините може да са няколко, а именно - проблем с пресостата (1), задръстена с прах (непочиствана) камина (2), а на някои места, вкл. и в ръководството на производителя се посочва и повреден предпазен термостат за висока температура, т.е. аварийния (security switch) превключвател (3). Във форума се споменава разбира се и не добре затворената врата на горивната камера ;)

Първото, което проверих е вратата. Изключих я като евентуална причина, тъй като беше добре затворена.
В моя случай камината беше почистенa основно (ревизия, димогарни тръби, бункер и шнек) преди сезона с което изключих причина (2).
Грешката излизаше при стартиране на камината, т.е. не е работила, не е горяла пелети и в крайна мсетка не е загрявала, че за да се активира термостата - с това изключих причина (3). След това изчистих маркучето свързано за пресостата, както и щуцера към камерата...но грешката се появи отново след включване на камината.
Остана да проверя дали пресостата работи. По напред в темата колега беше описал, че след проверка на пресостата се оказало, че е изгорял в следствие на токов удар. След смяната му всичко се оправило. Та свалих го и замерих дали релето функционира. Тук трябва да отбележа, че за да се активира релето (вкл/изкл) на пресостата трябва да има съответното налягане/подналягане, което да задвижи мембраната. Това стана с маркуча в устата :) Този тест ми "докара" пепел в устата и вече знам какъв вкус имат изгорелите пелети :? След това монтирах обратно джаджата, пуснах камината и взе, че заработи и си работи и досега...засега!
А като заключение мога да кажа, че явно самия пресостат е бил задръстен/запушен.
pavlin83 - специалист
Здравейте днес си купих и инсталирах bboil
Може ли някой да ми обясни кое за какво значи как да я паля тази печка през bboila предварително благодаря
Bearsm - помощник
Здравейте, имам нужда от помош с натройките на камина EkoSpar - alba 18kw.
Живея в апартеамент 4 стай общо 6 радиятора. подържам темепература от 21 до 23 градуса само вечерно впреме каминатра работи от 17 до 23 и от 6:45 до 7:30, разхода е около 15кг на ден.
Настойките на камината са уш заводцки.
5 - 120; 8 - 10, 10 - 19; 18 - 56; 24 - 145; 28 - 210; -51 - 25; 55 - 160; 56 - 72; 60 - 60; 67 -50; 68 - 45;
до колкот съм разбрал това са основните парамери които влият върху работата на камината.
Параметър 67 и 68 аз съм ги поменил със + 10 от завотските.
Но параметрите който накй много ме притесняват са 55 и 56. При тях виждам няй голямо разминаване написаните тук във форума стойности.
pavlin83 - специалист
пон окт 14, 2019 1:51 amDragalevec написа:
вт юли 09, 2019 12:39 pmgenaid_03 написа:
Привет, ако може колегите които имат Bboil да дадат мнение, дали са доволни и ако може да кажат как се свързва. Благодаря.
Имам и съм страшно доволен, има си приложение за телефона а самото устройство се свързва към нета на къщата и чрез него си реголирахме котето моито е Еко Спар Орион
Здрасти може ли да ме орентираш как да пускам тая камина с bboila че нещо не ви се получават нещата инсталирах го свалих приложението ама греда не пали и не пали
Прикачен файл:
Screenshot_20191110-125820.jpg
Screenshot_20191110-125820.jpg (91.16 KиБ) Видяна 2854 пъти
pojarnikara - специалист
нед ное 10, 2019 5:16 pmpavlin83 написа:
пон окт 14, 2019 1:51 amDragalevec написа:
вт юли 09, 2019 12:39 pmgenaid_03 написа:
Привет, ако може колегите които имат Bboil да дадат мнение, дали са доволни и ако може да кажат как се свързва. Благодаря.
Имам и съм страшно доволен, има си приложение за телефона а самото устройство се свързва към нета на къщата и чрез него си реголирахме котето моито е Еко Спар Орион
Здрасти може ли да ме орентираш как да пускам тая камина с bboila че нещо не ви се получават нещата инсталирах го свалих приложението ама греда не пали и не
Смени ли параметър 76 на 2?
pavlin83 - специалист
нед ное 10, 2019 5:37 pmpojarnikara написа:
нед ное 10, 2019 5:16 pmpavlin83 написа:
пон окт 14, 2019 1:51 amDragalevec написа:


Имам и съм страшно доволен, има си приложение за телефона а самото устройство се свързва към нета на къщата и чрез него си реголирахме котето моито е Еко Спар Орион
Здрасти може ли да ме орентираш как да пускам тая камина с bboila че нещо не ви се получават нещата инсталирах го свалих приложението ама греда не пали и не
Смени ли параметър 76 на 2?
Не не съм :? :? :? Не знаех че трябва да се смени
pavlin83 - специалист
нед ное 10, 2019 5:53 pmpavlin83 написа:
нед ное 10, 2019 5:37 pmpojarnikara написа:
нед ное 10, 2019 5:16 pmpavlin83 написа:

Здрасти може ли да ме орентираш как да пускам тая камина с bboila че нещо не ви се получават нещата инсталирах го свалих приложението ама греда не пали и не
Смени ли параметър 76 на 2?
Същата история други идей

Не не съм :? :? :? Не знаех че трябва да се смени
нед ное 10, 2019 6:30 pmpavlin83 написа:
нед ное 10, 2019 5:53 pmpavlin83 написа:
нед ное 10, 2019 5:37 pmpojarnikara написа:


Смени ли параметър 76 на 2?
Същата история други идей

Не не съм :? :? :? Не знаех че трябва да се смени
След като смениш параметър 76 на 2 - изключваш от контакта, след това включваш в контакта и палиш, BBoila гаси камината и я пали. Той не може да ти запали камината ако я изключиш от копчето,държи я в нещо като стенбай режим. След това трябва да я държиш пусната ако я изключиш от копчето няма да запали.
Дани11 - специалист
Колеги,някой знае ли дали на новите камини запалката е керамична.Дистрибутура ,(г.н Иванов от Шумен)казва че е е,и съм склонен да му вярвам.Ама все пак някой ако знае как да разбера с каква е ,ще съм благодарен.

Тема "Пелетни камини "EcoSpar"- настройки, мнения." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: