Най - вълнуващия въпрос зимно време.
startx - специалист
marin_ks написа:
Joreto86 написа:
Някой ако е отварял капака зад пепелника да чисти фа сподели как стоят нещата на колко време трябва да се отваря там. Бях чел някъде че е достатъчно веднъж годишно
Здравейте,
когато чистя основно печката на около 700-750 кг. изгорени пелети винаги отварям и въпросния капак под пепелника. Има само въже за уплътнение. Залепнал е от боята с която е боядисана печката или по-точно водната риза. Аз го отворих с кози крак. Акъл не давам - така съм решил така съм го отворил. Изкривих една отвертка и счупих друга и затова прибягнах до по сериозна сила. А там чистенето е задължително. Минавам тръбите с четка и пепелта пада долу и няма как да се изчисти ако не се отвори. Веднъж за проба опитах с тънък маркуч да бъркам отгоре и след това ревизионно отворих да видя какво съм направил. Установих, че трябва да се чисти както си трябва. Ефект от чистенето (поне при мен има и то огромен) е, че на пета степен преди чистене ми държи 130-135 гр на димните, а след чистенето едвам 100-105. Извода ми е, че усвоява доста по добре топлината. Естествено пести и гориво. Най-малко пепел имах при иглолистните румънски пелети. От два тона не се напълни един чувал. Чистя всеки ден. Сега съм с бук от Копривщица. Доволен съм. Грея 5 стай около 80 квм с 6 радиатора, лира и 150 л бойлер. От 01,03 захапах четвъртото пале. Надявам се с него да затворя сезона.
Зависи от пелетите но на около 2.4 тона чуеш гърмеж да знаеш че е за чистене ;)))))))) приготви си чувал ръкавици и необходимите инструменти !
startx - специалист
marin_ks написа:
Joreto86 написа:
Някой ако е отварял капака зад пепелника да чисти фа сподели как стоят нещата на колко време трябва да се отваря там. Бях чел някъде че е достатъчно веднъж годишно
Здравейте,
когато чистя основно печката на около 700-750 кг. изгорени пелети винаги отварям и въпросния капак под пепелника. Има само въже за уплътнение. Залепнал е от боята с която е боядисана печката или по-точно водната риза. Аз го отворих с кози крак. Акъл не давам - така съм решил така съм го отворил. Изкривих една отвертка и счупих друга и затова прибягнах до по сериозна сила. А там чистенето е задължително. Минавам тръбите с четка и пепелта пада долу и няма как да се изчисти ако не се отвори. Веднъж за проба опитах с тънък маркуч да бъркам отгоре и след това ревизионно отворих да видя какво съм направил. Установих, че трябва да се чисти както си трябва. Ефект от чистенето (поне при мен има и то огромен) е, че на пета степен преди чистене ми държи 130-135 гр на димните, а след чистенето едвам 100-105. Извода ми е, че усвоява доста по добре топлината. Естествено пести и гориво. Най-малко пепел имах при иглолистните румънски пелети. От два тона не се напълни един чувал. Чистя всеки ден. Сега съм с бук от Копривщица. Доволен съм. Грея 5 стай около 80 квм с 6 радиатора, лира и 150 л бойлер. От 01,03 захапах четвъртото пале. Надявам се с него да затворя сезона.
С АЛБА ЛИ СИ ? ЗА 80 М2 ? И АКО ДА ИМАШ ЛИ НЯКАКВА МЕХАНИКА ТЕРМОГЛАВИ, ЕЛ ЗАДВИЖКИ , СТАЕН ТЕРМОСТАТ ? ТОВА Е ДОСТА СЕРИОЗЕН РАЗХОД :)
marin_ks - специалист
startx написа:
marin_ks написа:
Joreto86 написа:
Някой ако е отварял капака зад пепелника да чисти фа сподели как стоят нещата на колко време трябва да се отваря там. Бях чел някъде че е достатъчно веднъж годишно
Здравейте,
когато чистя основно печката на около 700-750 кг. изгорени пелети винаги отварям и въпросния капак под пепелника. Има само въже за уплътнение. Залепнал е от боята с която е боядисана печката или по-точно водната риза. Аз го отворих с кози крак. Акъл не давам - така съм решил така съм го отворил. Изкривих една отвертка и счупих друга и затова прибягнах до по сериозна сила. А там чистенето е задължително. Минавам тръбите с четка и пепелта пада долу и няма как да се изчисти ако не се отвори. Веднъж за проба опитах с тънък маркуч да бъркам отгоре и след това ревизионно отворих да видя какво съм направил. Установих, че трябва да се чисти както си трябва. Ефект от чистенето (поне при мен има и то огромен) е, че на пета степен преди чистене ми държи 130-135 гр на димните, а след чистенето едвам 100-105. Извода ми е, че усвоява доста по добре топлината. Естествено пести и гориво. Най-малко пепел имах при иглолистните румънски пелети. От два тона не се напълни един чувал. Чистя всеки ден. Сега съм с бук от Копривщица. Доволен съм. Грея 5 стай около 80 квм с 6 радиатора, лира и 150 л бойлер. От 01,03 захапах четвъртото пале. Надявам се с него да затворя сезона.
С АЛБА ЛИ СИ ? ЗА 80 М2 ? И АКО ДА ИМАШ ЛИ НЯКАКВА МЕХАНИКА ТЕРМОГЛАВИ, ЕЛ ЗАДВИЖКИ , СТАЕН ТЕРМОСТАТ ? ТОВА Е ДОСТА СЕРИОЗЕН РАЗХОД :)
С Аурига 25В съм. Зная че е висок разхода, ама ама няма какво да се направи на този етап. Имам термоглави, а за стаен термостат ползвам датчика на камината. Имам доста сериозен метраж тръби за инсталацията (около 100 метра), и нямам никаква изолация. Камината работи непрекъснато.
nelim - специалист
Всичко е строго индивидуално, на мен разхода не ми се вижда чак толкова голям спрямо моя :)
И аз топля 80кв в Пловдив, при тая мека зима разхода ми ще е предполагам към 3.5т ( в момента съм под 3 )
Къща без изолация и калкани, с термоглави съм - Алба 18
ТиАс - специалист
Joreto86 написа:
Някой ако е отварял капака зад пепелника да чисти фа сподели как стоят нещата на колко време трябва да се отваря там. Бях чел някъде че е достатъчно веднъж годишно
Нищо подобно.Сваляме капака всяка седмица.Чистим и отгоре и отдолу.Пълно е с пепел.Миналата година не знаехме от къде точно се чисти камината и това време спря да гори.Като свалихме кюнците да не ви описвам колко пепел имаше в комина.Тотално задръстен.За това тази година чистиме всяка седмица,за да избегнеме голямото събиране на пепел.
marin_ks - специалист
ТиАс написа:
Joreto86 написа:
Някой ако е отварял капака зад пепелника да чисти фа сподели как стоят нещата на колко време трябва да се отваря там. Бях чел някъде че е достатъчно веднъж годишно
Нищо подобно.Сваляме капака всяка седмица.Чистим и отгоре и отдолу.Пълно е с пепел.Миналата година не знаехме от къде точно се чисти камината и това време спря да гори.Като свалихме кюнците да не ви описвам колко пепел имаше в комина.Тотално задръстен.За това тази година чистиме всяка седмица,за да избегнеме голямото събиране на пепел.
Правилно колега, чистенето има два "++". Единия е,че работи доста по-добре и има доста по-голямо КПД. Другото е, че се чисти много по лесно. Препоръчвам и чистя на най-много 3 седмици.
pavlovip - напреднал
Здравейте на всички. Откакто времето пак застуди наблюдавам следния проблем: пали без проблем,гори нормално но трудно достига до зададена температура на водата и съответно на въздуха. Днес от 16,30 до 21,00 неможе да направи 57 гр. на водата а иначе си гори нормално. Пелетите ги смених още преди месец но такъв проблем ми се появява сега. Прави ми впечатление че и от време на време мирише на изгоряло. Май всъщност доста често ми мирише на изгоряло като да връща от комина.Камината е Алба 18. Ако някои има идея от какво е този проблем моля да сподели.
foca - помощник
Запушени комин или кюнци.?
Kemiur_1 - помощник
nokoniko написа:
Vartasilver написа:
nokoniko написа:
До около 80-85 на 5та степен.
А променял ли си някакви параметри след като сложи турболаторите и можеш ли да на пишеш пар54 56 и 59 на колко са ?
Пар.54-45, 56-53, 59-50, увеличих пар. 6 и 8 с малко, защото палеше по-трудно особено като е изчистена.
Здравей, искам да попитам относно тези турболатори...на колко кг/тон чистиш основно?
nokoniko - специалист
Kemiur_1 написа:
nokoniko написа:
Vartasilver написа:
А променял ли си някакви параметри след като сложи турболаторите и можеш ли да на пишеш пар54 56 и 59 на колко са ?
Пар.54-45, 56-53, 59-50, увеличих пар. 6 и 8 с малко, защото палеше по-трудно особено като е изчистена.
Здравей, искам да попитам относно тези турболатори...на колко кг/тон чистиш основно?
Един тон и чистя. :partyman:

Тема "Пелетни камини "EcoSpar"- настройки, мнения." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: