Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
Имаме камина Alba 18 kw и я пускаме от 3 дни, но нещо не може да я настроим на желаните градуса.
Отопяваме 2 етажа по 50 кв.м. и бойлер 200 литра.
Когато я сложим на 23 градуса, на вторият етаж в стаите температурата пада до 18 градуса, защото термометъра е долу при камината и тя се запалва при -3 градуса от зададените, а в стаята долу температурата не пада под 21 градуса за да се включи камината. Когато я сложим на 25, горе става баня и не може да се диша. Температурата на водата е настроена на 55-60 градуса.
Моля за помощ!
Стайния термостат да се премести в по студено помещение!
Термоглави има ли на радиаторите?
А секретни вентили, случайно?!

В страни от въпроса- А защо не избрахте Минима?
ср ное 30, 2022 5:22 pmТрифон П.Трифонов написа:
Стайния термостат да се премести в по студено помещение!
Термоглави има ли на радиаторите?
А секретни вентили, случайно?!

В страни от въпроса- А защо не избрахте Минима?
Термометъра е зачен за камината и представлява кабел дълъг около 1,5 метра. Сложен е възможно най далече от камината.
Термо глави има на радиаторите, а ако питате за винтила, който се регулира със шестограм, долу в ляво на радиаторите има. (Не зная какво е секретен винтила).
Нищо не сме избирали, фирмата, която изгражда системата предложи и сложи тази.
Нищо не разбирам от тези неща.
krasi92 - майстор
Логично е фирмата да си направи баланса, на системата
ср ное 30, 2022 9:37 pmsilvenceto написа:
Онова, със шестограмчето, е секретен вентил. Те служат да се балансира системата.
През по близките радиатори, обикновено дебитът е по голям, та те се попритварят и т.н. Не е от най лесните задачи. Както е писал Краси, би трябвало да са го направили специалистите.
На първо време, най лесно е както посъветва колегата- да се зададе 24гр, а и с термоглавите да ограничите радиаторите на 1ви етаж.
Съветът ми е, да монтирате истински СТ- има жични и безжични, в някоя от стаите на 2ри етаж.
Така камината ще се гаси чак когато стопли тази стая, а за да не става прекалено горещо долу, просто намалете температурата от термоглавите.
Здравейте колеги!
Използвам пелетна камина минима 12 за отопление на етажа от къщата в която живеем от 5 сезона, вътре стопля добре на зададените градуси, но бойлера 120 л не се стопля добре...

На какви градуси трябва да се настрои камината за да го стопля и него, свързан е като радиатор от кутията.

В смисъл на колко градуса трябва да се направи да отваря и затваря помпата за да топли и бойлера? Сега е на 65 отваря на 63 затваря.
Дали трябва да вдигна градуса и да увелича диапазона в който помпата върти водата ?

Благодаря на отзовалите се!
Задава се по висока Т на водата, съответно и на помпата.
Предполягам бойлера е макс 120л, та затоплен на 60гр. не ви стига топлата вода.
Как се регулира Т в къщата?
пет дек 02, 2022 8:43 amТрифон П.Трифонов написа:
Задава се по висока Т на водата, съответно и на помпата.
Предполягам бойлера е макс 120л, та затоплен на 60гр. не ви стига топлата вода.
Как се регулира Т в къщата?
Камината се води по стаен термостат който е близо до нея, но вътре се стопля добре, за около час и 30 стопля етажа, после гасне и като изстине пак се пали, като цяло вътре е Ок, но водата в бойлера става просто "марна" не е гореща и не става за къпане...

Познат ми спомена да увелича градуса на около 80 и да оставя помпата да върти от 80 до около 60, а не както сега 65-63 .
Според мен от там идва проблема, но не знам на колко градуса да я наглася и колко време помпата да върти водата.
Погрешен съвет.
Не е ли ясно, че колкото по ниски градуси са зададени на помпата, до толкова, че и надолу ще изстива бойлера.
Т на водата 80!
Т на помпата 75-70!

Вода на 40 градуса, да не става за къпане, само някоя Сиси, може да обяви.

За прецизна регулация на Т в бойлера- термоелектрическа задвижка и отделен термостат за нея, с подходящ хистерезис- регулируем по възможност, че диференциалните са по скъпи.
Не си спомням, мисля, че нямаха контрол на помпа БГВ контролерите на Екоспар. Затова предлагам такъв вариант.

пп. Всъщност, камината ви работи сравнително кратко или поне не постоянно, та бойлерът ви просто се източва?! Вероятно затова се иска по дълго време да работи помпата и до по ниски градуси.
В такъв случай, трябва да се намери някакъв компромис.
Според мен, щом БГВ е с приоритет, камината трябва да се ръководи от Т на водата, а не по стайна.
Изключвате опцията или се задават много висока стойност, а Т у дома се контролира с термоглави.
Така камината ще работи достатъчно за бойлера.
Дано не е монтирана в малко помещение!

Тема "Пелетни камини "EcoSpar"- настройки, мнения." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: