Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nelim - специалист
нед окт 14, 2018 5:41 pmroland написа:
нед сеп 30, 2018 8:31 pmroland написа:
нед сеп 23, 2018 12:35 pmKemiur_1 написа:


Здравей колага,тези турболатори се правят много лесно и бързо! Вземаш 2 м арматура 6 мм общо 6 бройки. Навиваш ги на тръба С външен диаметър 2см,като в готово положение трабва да станат 80см дълги.
Само имай предвид че във втората дупка от дясно на ляво трябва да е около 65см дълга,защото има тръбичка на дъното.
Аз си ги направих и миналата седмица ги тествах-резултата беше 135гр на изходящите газове на макс мощност
Тепърво ще видим разхода и пепелта как ще е.

Дано съм бил полезен :)
Здравей, колега.
Защо на ф20, а не на ф25? Аз също сам ще ги правя, но мислех да мотая върху ф25 тръба, т.е. 3/4 поцинкована тръба. Колко Ф е отворът вътре в камините, не е ли 38-40 някъде? Ще се наложи да я отварям да го меря, но върху ф20 мисля, че няма да пасне. Да видим.
Вече съм с турболатори в мойта Алба 18. Вътрешните отвори са около ф47-50. Намотах арматурс ф6 около поцинкована тръба 3/4. Дълги са по 75-80 сантиметра в намотано състояние. В резултат ми свали температурата на димни газове от около 180-200 градуса на около 132-136 градуса на 5та степен, което е сериозна разлика и съм доволен. Да видим дали ще се наложи да променям настройките. Някак си промени горенето и вече пламъците не се бият в хоризонталните тръби на ризата. Вероятно ми е силен комина и че се наложи да го скопя по някакъв начин, за да намаля пепелта, която преминава през димогарните тръби и се събира по кюнците та чак в комина ходи. Има ли някакви клапи за ф80 и има ли смисъл от намаляване дебита на комина?
и аз много се чудя за подобна интервенция.. доста пепел имам по димогарните тръби, долу (зад пепелника) също се пълни доста и по тръбите, прекалено голяма тяга има комина ли.

Иначе аз също сложих турболатори и при мен темп на газовете падна
estzvetanov - специалист
нед окт 14, 2018 11:50 pmnelim написа:
нед окт 14, 2018 5:41 pmroland написа:
нед сеп 30, 2018 8:31 pmroland написа:


Здравей, колега.
Защо на ф20, а не на ф25? Аз също сам ще ги правя, но мислех да мотая върху ф25 тръба, т.е. 3/4 поцинкована тръба. Колко Ф е отворът вътре в камините, не е ли 38-40 някъде? Ще се наложи да я отварям да го меря, но върху ф20 мисля, че няма да пасне. Да видим.
Вече съм с турболатори в мойта Алба 18. Вътрешните отвори са около ф47-50. Намотах арматурс ф6 около поцинкована тръба 3/4. Дълги са по 75-80 сантиметра в намотано състояние. В резултат ми свали температурата на димни газове от около 180-200 градуса на около 132-136 градуса на 5та степен, което е сериозна разлика и съм доволен. Да видим дали ще се наложи да променям настройките. Някак си промени горенето и вече пламъците не се бият в хоризонталните тръби на ризата. Вероятно ми е силен комина и че се наложи да го скопя по някакъв начин, за да намаля пепелта, която преминава през димогарните тръби и се събира по кюнците та чак в комина ходи. Има ли някакви клапи за ф80 и има ли смисъл от намаляване дебита на комина?
и аз много се чудя за подобна интервенция.. доста пепел имам по димогарните тръби, долу (зад пепелника) също се пълни доста и по тръбите, прекалено голяма тяга има комина ли.

Иначе аз също сложих турболатори и при мен темп на газовете падна
Според мен това изкуствено намаляване дебита на димоотводните тръби с така наречените турболатори не е редно, защото спъвате дебита на въздуха, който вентилатора създава и това влияе на горенето (все едно задръствате тръбите изкуствено). Ако толкова искате да спънете температурата на изгорелите газове със същия ефект може да намалите оборотите на вентилаторите примерно. Сега ще каже някой че видиш ли газовете се завихряли и така имали по-дълго време контакт с водната риза, ама не смятате ли че най-вероятно има причина тези тръби да са с такъв диаметър от гледна точка на задръстване на камината, ефективност на горенето или честота на чистене примерно. Не искам да засегна ничие его или самочувствие просто изказвам мнение пък всеки както си реши.
burner - специалист
Е, обяснението на действието на турболаторите е, че те променят ламинарния поток в турбулентен. Теоретично при ламинарен поток само външните слоеве на движещите се в димогарните тръби газове, отдават топлина на стените. Затова, турболаторите "разбъркват" флуида и по този начин по-голяма част от топлината на движещите се в тръбите газове се отдава във водната риза. Но при това (според мен) се затруднява движението на тези газове и оттам какво става никой теоретично не може да каже. Само емпиричният (практически) път може да даде някакви обяснения. Защото тук освен отдаване на топлина се търси още и добър горивен процес, както и прочистване на апарата от пепел. Дотук никой не даде отговор, как може да се определи къде отива пепелта - в комина, пепелника, или ревизията. В смисъл, какво количество къде отива. Защото е ясно, че за да се спести честото чистене, хубаво е пепелта да отива в пепелника и в комина навън. Турболаторите могат да задържат не толкова пепел, а да спомагат за натрупването на сажди. Абе пиша това след две ракии. Не ми се рови из тези пелетни устройства, които май са загубена кауза. И в момента съм на климатици.
Не помня точно колко градуса са ми изходните газове на максимална степен, но в никакъв случай не са повече от 130 градуса. Не смятам за необходимо да слагам турболатори, защото при ниските нива, на които работи камината ми, прекаленото понижаване на Т на изходящите газове, едва ли ще е от полза за нея. Колегата да не е имал високи температури като следствие от непочистена камина, а поставянето на турболаторите да е съвпаднало с основното чистене и оттам тези резултати?
ninorion - напреднал
пон окт 15, 2018 5:47 pmburner написа:
Е, обяснението на действието на турболаторите е, че те променят ламинарния поток в турбулентен. Теоретично при ламинарен поток само външните слоеве на движещите се в димогарните тръби газове, отдават топлина на стените. Затова, турболаторите "разбъркват" флуида и по този начин по-голяма част от топлината на движещите се в тръбите газове се отдава във водната риза. Но при това (според мен) се затруднява движението на тези газове и оттам какво става никой теоретично не може да каже. Само емпиричният (практически) път може да даде някакви обяснения. Защото тук освен отдаване на топлина се търси още и добър горивен процес, както и прочистване на апарата от пепел. Дотук никой не даде отговор, как може да се определи къде отива пепелта - в комина, пепелника, или ревизията. В смисъл, какво количество къде отива. Защото е ясно, че за да се спести честото чистене, хубаво е пепелта да отива в пепелника и в комина навън. Турболаторите могат да задържат не толкова пепел, а да спомагат за натрупването на сажди. Абе пиша това след две ракии. Не ми се рови из тези пелетни устройства, които май са загубена кауза. И в момента съм на климатици.
Теоретично е така. Някой може да сподели обаче преди-след ефект. По-скоро след инсталирането какво се случва освен намаляне Т на газовете. Аз си мисля, че с турбулатори почистването трябва да е на по чести интервали предвид "спъването" на газовете, респективно чисто физически пепелта би трябвало да се събира в повече - в тръбите или отдолу под пепелника.
nelim - специалист
Аз проблема с многото пепел го имах миналата година, тази сложих турболаторите и още не знам как ще седят нещата.
Лично при мен имаше МНОГО пепел зад пепелника на албата - капака с 6-те болта дето е за ревизия. 3-4 пъти чистих там миналата година и все беше пълно :)

Като температура на изходящите газове, доста по-видима разлика има след чистене на камината(ревизията + димогарните тръби), отколкото слагането на турболаторите.

При мен даже не са от ф8 арматура, а от шина за зазимяване която е усукана.

Ще поседят сега така, пък ще видя как ще е като почне сезона, винаги може да ги извадя.

Определено забелязвам обаче друго, горе - капака на камината е много по-топъл сега с тях, този над димогарните тръби, не мога да си държа ръцете на него, докато миналата година спокойно се облягах там и си цъках по менютата, сега няма никакъв шанс да ѝ легна отгоре :)
Здравейте инсталирахме камина еко спар 18 кв,но нещо ми се струва че вентилатора е доста силен и издухва парченца пи лети от огнището и като е на афто модулира докато достигне температура на водата след това започва да тлее температурата на водата пада до 35 30 и гасни и повече не запалва ето параметрите апартамента е 80кв вътрешна изолация сменена дограма измазан от вън мансарда Камина със 4 метра димоотвод 3 радиатора и лир
п0-30,п1-10,п3-150,п4-150,п5-130,п6-20,п7-250,п8-10,п10-14,п18-44,п19-230,п20-200,п21-175,п22-200,п23-210,п24-145,п28-205,п50-20,п51-140,п52-60,п53-20,п54-70,п55-160,п56-50,п57-170,п58-100,п59-49,п60-60,п61-40,п62-210,п67-40,п68-35,п70-150,п76-1,п92-1,п94-0,п95-5,п96-5,п101-240, :yawinkle:
estzvetanov - специалист
вт окт 16, 2018 2:02 pmЕмил A Дечев написа:
Здравейте инсталирахме камина еко спар 18 кв,но нещо ми се струва че вентилатора е доста силен и издухва парченца пи лети от огнището и като е на афто модулира докато достигне температура на водата след това започва да тлее температурата на водата пада до 35 30 и гасни и повече не запалва ето параметрите апартамента е 80кв вътрешна изолация сменена дограма измазан от вън мансарда Камина със 4 метра димоотвод 3 радиатора и лир
п0-30,п1-10,п3-150,п4-150,п5-130,п6-20,п7-250,п8-10,п10-14,п18-44,п19-230,п20-200,п21-175,п22-200,п23-210,п24-145,п28-205,п50-20,п51-140,п52-60,п53-20,п54-70,п55-160,п56-50,п57-170,п58-100,п59-49,п60-60,п61-40,п62-210,п67-40,п68-35,п70-150,п76-1,п92-1,п94-0,п95-5,п96-5,п101-240, :yawinkle:
Така като ти гледам настройките бих казал, че първо на камината и е зададена висока температура на въздуха и тя не може да я достига, защото първо достига температурата на водата и започва да модулира по нея. Второ зададена и е темп на гасене и включване на помпата съответно на 35 и 40 градуса, затова помпата гасне тогава (пар. 68 и 67). Зададени са ти и високи температурни диапазони за въздуха +-2 (пар. 50 и 53) градуса и тя като угасне по вода, най- вероятно чака темп на въздуха да падне, че да запали.
Предлагам да направиш следните корекции:
Първо намали температурата на въздуха на 23 градуса примерно и температурата на водата на 55 градуса (това може да направиш и от самия панел) все пак още е топло.
Промени следните параметри, както съм ги написал.
П67 - 53
П68 - 47
П50 - 10
П53 - 10
П95 - 7
П96 - 7
Не забравяй да си запишеш сегашните, че ако не се получи да можеш да си ги върнеш.
Пиши после дали се е получило за да има обратна връзка и за други с подобни проблеми.
Късмет.
pojarnikara - специалист
При мен с минима 12

темп. на вкл. на помпата - 60 гр. , 3-та степен на помпата, нормално ли е да стига Т на водата до 65-66 гр. на водата и след това за няколко минути да пада до 45 гр. Това само в началото го прави при паленето, след това си загрява всичко както трябва. Дали няма да е по добре да се намали скоростта на водната помпа ?
ср окт 17, 2018 6:44 pmpojarnikara написа:
При мен с минима 12

темп. на вкл. на помпата - 60 гр. , 3-та степен на помпата, нормално ли е да стига Т на водата до 65-66 гр. на водата и след това за няколко минути да пада до 45 гр. Това само в началото го прави при паленето, след това си загрява всичко както трябва. Дали няма да е по добре да се намали скоростта на водната помпа ?
Нормално е, като вкл. помпата, влиза студена вода в ризата и докато почне да връща по топла вода....
Намали помпата! За твоята камина, дебита трябва да е ок 7 литра в минута- 430 л. за час.
Виж каква ти е помпата, намери и характеристиките и нагласяй.

Тема "Пелетни камини "EcoSpar"- настройки, мнения." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: