Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Добре че водата по принцип завира при 100 градуса. Ако беше при 200, съветите сигурно щяха да бъдат "задавай 180 градуса и помпата на 170 да тръгва". Всеки бойлер, на който по серпентината му влиза 60-градусова вода от топлоизточник, има способност да ти изгори кожата. Още малко и може да се попари пиле.
Върви ли водата по тръбите до и от този бойлер? Провери кранчетата на "кутията" дали са отворени. И входа, и изхода трябва да видиш.
За час и половина би трябвало да имате 50 градуса в бойлера ако тръгне да се загрява от 20. А подгревът не започва от 20 със сигурност с тези припалвания на камината. Ако е тип хоризонтален и има показание за температурата в него, разбирам да не ви стига, ама това не е малко топла вода.
Реално всичко под 2 часа за загряване на 120 литра бойлер от 20 градуса до 60 градуса с камина с водна риза или котел е бавно.
Анди, тази вечер отново съм на свещи. Този път е калинка.
Отбелязах температурата до десета, както и времето, до минута, само зарази теб и за да те зарадвам.
Паля я за втора вечер, че има още много до заплата. Още не се е разгоряла добре.
https://photos.app.goo.gl/pAJo3GG28ZZFRYub7
Странно, не е в алуминиева кутийка. Събирам ги за вторични.

пп. Час по късно, давам отчет.
Горенето е добро, след кратко разгаряне.
Температурата в стаята не се е повишила никак- стои като заварена.
Хрумна ми да проверя логовете на климатиците и......воала- косвено мога да определя мощността на калинката.
Климатикът, в прилежащата стая е консумирал 22 вата по малко, но в детската ватовете са 10 повече.
Разликата е 12 вата надолу. При моментните метео условия и разчитайки на съвестно посочени данни от производителите, изчислявам среден КОП 4.57.
Това прави почти 55 вата приход.
Не зная каква е цената на горивото за да сметна дали е рентабилно да премина изцяло на свещи или не си заслужава.
пет дек 02, 2022 5:38 pmandy_forresite написа:
Добре че водата по принцип завира при 100 градуса. Ако беше при 200, съветите сигурно щяха да бъдат "задавай 180 градуса и помпата на 170 да тръгва"...
Анди, последно време имам повечко време за губене и глупости, но с голямо удоволствие ти споделям, че си на прав път. Дори при лекото неудобство, от този физичен факт, не би могъл да попречи на желаещите да постигнат перфектно изгаряне- висока ефективност.
Начини много.
Вероятно паметта ти е къса, та си забравил клипчетата на каминката ми при 115 градуса.
andy_forresite - майстор
Горе съм писал "всичко под два часа" че е бавно. Всичко НАД два часа е бавно.

Ми не знам за какво перфектно изгаряне говориш, Трифонов. Пепелта си е пепел. Няма смисъл да пробвам да я запаля с идеята да продължа да се грея още малко с нея. Има смисъл да се задават 80 градуса в камина/котел ... каквото е там с водна риза, при които огънят е в прекалено голяма близост до топлообменните повърхности. В минимата си е достатъчно далече, а в експерт си е направо за такси.
Остави две свещи в стая, където не влизаш. Ще видиш някоя мацка по тв реклама, някой розов спомен ще нахлуе, ще ти се вдигне пулса, ще превръщаш повече кислород в СО2 и вместо 70 вата, тялото ти ще отделя 90. Така ще изкривиш резултата.
пет дек 02, 2022 7:43 pmandy_forresite написа:
...
Остави две свещи в стая, където не влизаш. Ще видиш някоя мацка по тв реклама, някой розов спомен ще нахлуе, ще ти се вдигне пулса, ще превръщаш повече кислород в СО2 и вместо 70 вата, тялото ти ще отделя 90. Така ще изкривиш резултата.
Не зная как ще повлияя на измерването, след като не влизам в стаята, та да изкривя резултата, но разбирам идеята ти и напълно я подкрепям.
Няма еФтино горивно съоражение, в което огинят да е далеко от горивната камера.
Пепелта е ясна- коги си е изгоряла, нема що да запалиш в нея.
При 55-60 не е точно така, но.....
Димът. Онова, което виждаме над комина. Защо го виждаме?
При 250 градуса в димохода, зачервен тухлен комин, дали има нещо за гледанье? Ефективността не гледаме, давам само пример.
В някои съоръжения се постига компромисът между двата свята.
Двете, посочени от теб, са приемлив такъв, като се включва и финансова нЮанса.
Здравейте колеги, от 4 години съм с Еко Спар Алба, до сега съм нямал проблем след като си направих настройките от форума. Изчел съм цялата тема и е супер полезно, научава се много.
Миналата зима ми изгоря нагреватела на камината, взех нова по препоръка Керамична...но след като започна отопляването в 90% от случай те когато да запали не се получава. Изписва, че няма Пелети, пускам я пак и от втори път понякога пали, понякога препълва кошницата и пак не запалва.
Налага се да махна пелетите на ръка и пак да я пускам.
Някой с подобен проблем да даде съвет кои параметри да пипна, че вече какво ли не пробвах? :?
Здравейте, отново имам нужда от помощ, съдействие и мнение. Тази буца и пепел в кошницата, дали е от некачествени пелети, недобро изгаряне или пък от..... де да знам!?!?
Прикачен файл:
received_2959737734331827.jpeg
Прикачен файл:
received_898153588015461.jpeg
Прикачен файл:
received_2849059298560876.jpeg
gnt69 - майстор
съб дек 10, 2022 3:03 pmЧочо21 написа:
Здравейте, отново имам нужда от помощ, съдействие и мнение. Тази буца и пепел в кошницата, дали е от некачествени пелети,
110% от калпави пелети. :partyman:
silent - майстор
вт дек 06, 2022 5:05 pmМераджов написа:
Здравейте колеги, от 4 години съм с Еко Спар Алба, до сега съм нямал проблем след като си направих настройките от форума. Изчел съм цялата тема и е супер полезно, научава се много.
Миналата зима ми изгоря нагреватела на камината, взех нова по препоръка Керамична...но след като започна отопляването в 90% от случай те когато да запали не се получава. Изписва, че няма Пелети, пускам я пак и от втори път понякога пали, понякога препълва кошницата и пак не запалва.
Налага се да махна пелетите на ръка и пак да я пускам.
Някой с подобен проблем да даде съвет кои параметри да пипна, че вече какво ли не пробвах? :?
Смени запалката...
съб дек 10, 2022 3:46 pmgnt69 написа:
съб дек 10, 2022 3:03 pmЧочо21 написа:
Здравейте, отново имам нужда от помощ, съдействие и мнение. Тази буца и пепел в кошницата, дали е от некачествени пелети,
110% от калпави пелети. :partyman:
И от топло време.
Като застудее, ама яко, няма да е чак толкова зле.
съб дек 10, 2022 5:20 pmsilent написа:
вт дек 06, 2022 5:05 pmМераджов написа:
Здравейте колеги, от 4 години съм с Еко Спар Алба, до сега съм нямал проблем след като си направих настройките от форума. Изчел съм цялата тема и е супер полезно, научава се много.
Миналата зима ми изгоря нагреватела на камината, взех нова по препоръка Керамична...но след като започна отопляването в 90% от случай те когато да запали не се получава. Изписва, че няма Пелети, пускам я пак и от втори път понякога пали, понякога препълва кошницата и пак не запалва.
Налага се да махна пелетите на ръка и пак да я пускам.
Някой с подобен проблем да даде съвет кои параметри да пипна, че вече какво ли не пробвах? :?
Смени запалката...
Точно това направих. Сложих си като оригиналната (като реотан) и от вчера следобяд е перфектно, пали си без проблем всеки път. Благодаря! 😊

Тема "Пелетни камини "EcoSpar"- настройки, мнения." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: