Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ZGabrovski@gmail.com - помощник
Здравейте на всички. Искам да споделя нещо, което оправих в настройките на камината. Симптоматиката беше, че на който и да е режим на работа, много бързо започваше да намява мощността и по този начин не можеше посмъртно да достигне температура в радиаторите повече от 35-40 градуса, при което така и не можеше да се постигне топлина в къщата.
След анализ на параметрите, проблемът се оказа в параметър 55- модулация по димни газове. Зададената стойност беше 55 (110 градуса реални) при което дори в автоматичен режим на работа вдигаше за около минута-две 110 градуса в димните, след което започваше модулация и сваляше на степен 1.
Вдигнах стойността на 100 (200 градуса) и севидяхме в топлина. След темпериране на системата след около час и половина, започна модулация по температура на водата, но най важното беше, че радиаторите вече не се пипат от жега, както и, че потече вряла вода от чешмата.
Друго нещо, което промених беше П24=190 и П28=240, т.е. вентилатора го усилих драстично. Пламъкът стана почти син на цвят, до бяло, спря да опушва стъклото.
Разходът е чувал и половина за 24 часа - слънчоглед. Това сега в студа, около 8 часа работи на степен Auto и през нощта на 2. Загасва към 6 сутринта поради задръстване на горивната камера, тъй като слънчогледът генерира повече отпадък и кошницата се препълва с отпадък.
Остава проблемът с блокажа на шнека, което се получава всеки петък.... Но баща ми се научи и с леко почукване по шнека с дървеният чук за пържоли нещата се оправят.
gnt69 - майстор
пон дек 17, 2018 11:20 amZGabrovski@gmail.com написа:
Остава проблемът с блокажа на шнека, което се получава всеки петък.... Но баща ми се научи и с леко почукване по шнека с дървеният чук за пържоли нещата се оправят.
Браво, ама я разкажи за шнека, в петък преди обяд ли спира или след обяд. А и още нещо само в петък ли. :partyman:
burner - специалист
А ревизиите на тази камина на колко време ги чистиш с тези пелети? Не се ли пълнят бързо, че и димоотвода..., кюнеца, де?
Последна промяна от burner на пон дек 17, 2018 1:08 pm, променено общо 1 път.
пон ное 14, 2016 6:58 pmnikrum написа:
Здравейте, купих Аурига 25 Кw и я инсталирах в еднофамилна къща 120 кв.м.на един етаж. Имам я от месец и я наблюдавам и изучавам . Книжката е неясно преснета и ми се наложи да ползвам инструкцията на контролер fumis, който е универсален и има повече приложения от камина с водна риза.След като ми се изясни логиката на управлението направих леки оптимизации, но си мисля че и авто насторойките са добре направени и се справя добре. Аз се спрях на модела с плътна врата който ползвам като котел в отделно помещения-няма цапане , миризма и шум. Като цяло уреда е много тих така че не би трябвало да е проблем ползването в жилищно помещение. Относно поставяне в помещение с аспирация не мисля че ще е проблем тъй като контролера фумис предполага работа с контрол и поддържане на констатно за дадена мощност подналягане в горивната камера, т.е динамично коригира оборотите на вентилатора .Видях че при желание може да се командва и втори шнек който да захранва от по голям бункер ако някой има нужда...При мен намалих малко мощността на максималната степен- подаване от 65 на 60 и обороти на вентилатора от 205 на 190 защото из цялата камера хвърчаха недоизгорели пелети, а и нямам нужда от тази мощност .Повдигнах малко същите параметри на минимална мощноост-подаване от 21 на 23 и вентилатор от 150 на 155 за да е по стабилно горенето .Понеже я ползвам като котел вдигнах температурата на въздушния датчик пар 51до максимума и в параметър 53 вписах 0 за да не модулира по темп на въздуха. Желана температура на водата на изход от камината 55 гр.След като я пусна след 2 часа започва да модулира и пада на мин мощност при която гори около кг /час.Допълнително има функция да се включи праг на модулация по температура на димните газове-настроих го на 95 гр.и по мое мнение помага за по икономично модулиране. Къщата е добре изолирана и поддържам 22 градуса с 20 кг на денонощие като в периода 24-04 е изключена.Системата подгрява топла вода в бойлер 120 л с темп 55гр.Отначало водата изстиваше и затова монтирах термо задвижка с вентил и бълг.дифер.термостат който да я командва.Когато стане по студено температурата ще я вдигна на 60 гр. Инсталирах български стаен термостат с безжичен датчик и wi-fi свързаност и контрол през интернет и смарт телефон.Голяма екстра! Понеже има функция на програматор който се достъпва през телефона и е много опростен в сравнение с таймерите на фумис ползвам само него. Температурният му хистерезис е 1 градус, но пък прави графика с температуната крива.От нея се светнах че ми изстива бързо къщата и направих допълнителна изолация на тавана по детайл " обърнат плосък покрив" с XPS. Имах гипскартон с вата от долната страна ,но XPS над плочата драстично подобри кривата. За сравнение без XPS от 22 гр. падаше до 15 гр за 4 часа , а сега пада до 19 гр и след това трябват още 8- часа за да стане 15 гр.
Смятам че се получи много добра система на прилична цена.Ако мога да съм полезен с инфо на разположение съм.Отоплявам две бани три спални, голям дневен тракт.
Имаш ли термоглави на радиаторите? При мен безжичния датчик като стигне зададената температура гаси камината напълни и като падне до определена температура пак запалва камината. Как да го накарам да не гаси а да модулира степените на горене?
veesskoo - напреднал
пон дек 17, 2018 11:32 amgnt69 написа:
пон дек 17, 2018 11:20 amZGabrovski@gmail.com написа:
Остава проблемът с блокажа на шнека, което се получава всеки петък.... Но баща ми се научи и с леко почукване по шнека с дървеният чук за пържоли нещата се оправят.
Браво, ама я разкажи за шнека, в петък преди обяд ли спира или след обяд. А и още нещо само в петък ли. :partyman:
Здравейте разместих всички параметри но не мога да наместя P22- 125 ,постоянно хвърчат пелети извън кошницата - цели въглени , когато го намаля пуши ,когато го увелича прави големи заешки уши пламък - това нормално ли е да излизат не до изгорели пелети от кошницата при вас как е :?:
Поздрави :partyman:
вт ное 15, 2016 12:42 pmnikrum написа:
Различните 13 конфигурации са заключени освен първите две които са за камина и камина с водна риза.Изборът на достъпните става от пар 76.Ако имаш PC връзката си заслужава да се задълбава , иначе от контролера е ограничен достъпа.

Параметрите за т. на въздуха са със смесени разряди:
Пар 51 е желана стайна т.в градуси/23 си е 23 гр/;
пар 50 е долна делта т. за рестарт в 0.1 гр./стойност 10 отговаря на 1 гр./;
пар 53 е горна делта т за спиране подаването 0.1 гр/стойност 10 отговаря на1 гр./

условие 1:когато стайната т. стане по висока от пар 51+пар 53 /пример 23+10*0.1=24/камината изключва подаването;
условие 2:когато стайната т. стане по ниска от пар 51-пар 50 / пример 23-10*0.1-22/ камината рестартира;

Параметри за водата са аналогични но мерните единици са в градуси и делта т също са в градуси , а не в 0.1:
пар 52 е желана т на водата в гр /пример 55гр/
пар 95 горно делта т на водата за изключване /пример 10гр/;
пар 96 долно делта т на водата за рестарт /пример 10 гр/;

условие 3: когато т вода стане по висока от пар 52+пар 95 /55+10=65/ изключва подаването;
условие 4: когато т вода падне под пар 52-пар96 /55-10=45/ рестарт;

условия 1 и 2 са приоритетни Ако водата наближи зададените критерии започва модулация с 1 градус за всяка степен на мощност в режим авто.

Според мен изключването на температурния контрол чрез задаване на висока температура на стаята и нула за пар 53 емулира режим на работа като водогреен котел задължително със стаен термостат.

Не съм пробвал какво става ако пуснеш пар 51 примерно 22 гр. и пар 50 и пар 53 примерно 30/което е делта т 3 гр/ тогава при достигане на зададените 22 гр има по голям хистерезис до 25 за изключване и до 21 за рестарт и може да започне модулация по темп на вода или по темп на газове-пробвай и ще разбереш.
При мен пар51 фабрично е 140 и с диапазон 25/255, като го сваля на 25 и степента на горене пада на първа степен което сваля тем. на изгорелите газове под 70° и се получава конденс в кюнците. Дай ми съвет, това 25/255 реални тем. ли са или не?
ZGabrovski@gmail.com - помощник
пон дек 17, 2018 1:05 pmburner написа:
А ревизиите на тази камина на колко време ги чистиш с тези пелети? Не се ли пълнят бързо, че и димоотвода..., кюнеца, де?
Камината се чисти всеки ден с прахосмукачка, веднъж махах кюнеца долу, нямаше нищо, по точно около 1 мм отлагане по тръбите.
За съжаление Бърнит не са предвидили опция за лесно разглабяне и достигане до ревизиите.

Сложил съм турболатори, които ги вадя на всеки две седмици, изпада някакъв прах от димогарните. Напъхвам във всяка димогарна тръбата на прахосмукачката нагоре и изсмуквам. Това пак на две седмици.

Слънчогледът е доста калоричен, единственият недостатък е повечето пепел, но цената компенсира това, 270 лева за пале от 70 чувала :)
genaid_03 - напреднал
пон дек 17, 2018 2:16 pmZGabrovski@gmail.com написа:
пон дек 17, 2018 1:05 pmburner написа:
А ревизиите на тази камина на колко време ги чистиш с тези пелети? Не се ли пълнят бързо, че и димоотвода..., кюнеца, де?
Камината се чисти всеки ден с прахосмукачка, веднъж махах кюнеца долу, нямаше нищо, по точно около 1 мм отлагане по тръбите.
За съжаление Бърнит не са предвидили опция за лесно разглабяне и достигане до ревизиите.

Сложил съм турболатори, които ги вадя на всеки две седмици, изпада някакъв прах от димогарните. Напъхвам във всяка димогарна тръбата на прахосмукачката нагоре и изсмуквам. Това пак на две седмици.

Слънчогледът е доста калоричен, единственият недостатък е повечето пепел, но цената компенсира това, 270 лева за пале от 70 чувала :)
С една дума доволен ли си от слънчогледовите пелети? Не съм купувал от тях, но съм чувал че за камини не е добър вариант. Бързо се задръства всичко и камерата получавала някаква шлака.
ZGabrovski@gmail.com - помощник
пон дек 17, 2018 2:27 pmgenaid_03 написа:
пон дек 17, 2018 2:16 pmZGabrovski@gmail.com написа:
пон дек 17, 2018 1:05 pmburner написа:
А ревизиите на тази камина на колко време ги чистиш с тези пелети? Не се ли пълнят бързо, че и димоотвода..., кюнеца, де?
Камината се чисти всеки ден с прахосмукачка, веднъж махах кюнеца долу, нямаше нищо, по точно около 1 мм отлагане по тръбите.
За съжаление Бърнит не са предвидили опция за лесно разглабяне и достигане до ревизиите.

Сложил съм турболатори, които ги вадя на всеки две седмици, изпада някакъв прах от димогарните. Напъхвам във всяка димогарна тръбата на прахосмукачката нагоре и изсмуквам. Това пак на две седмици.

Слънчогледът е доста калоричен, единственият недостатък е повечето пепел, но цената компенсира това, 270 лева за пале от 70 чувала :)
С една дума доволен ли си от слънчогледовите пелети? Не съм купувал от тях, но съм чувал че за камини не е добър вариант. Бързо се задръства всичко и камерата получавала някаква шлака.
В моята къща, където съм с пелетна горелка "Биотех" и котел "Bosch Junkers" вече съм изгорил 4 тона слънчоглед, но тук горелката е снабдена с т.н. "Прахосмукачка", която на всяко запалване и гасене продухва горелката. Като напблюдение - генерира се 2 пъти повече пепел от дървесните пелети, но очевидно са доста по калорични, по бързо се загрява и държи по топло.

При родителите ми, където е инсталирана камината, взех слънчогледови защото имах такива под ръка от къщи, за да може да я тестват инсталаторите. В последствие закупих 2 палета. В момента е изгорено половината от едното пале - за месец и половина около 40 торбички по 15 кг.
Иска ежедневно почистване на камината, образува се доста отпадък в горивната камера. Калоричността е доста висока, за около 35-40 минути успява да направи "баня", като отопляавме 4 стаи (3 с радиатори и една с камината), бойлер 60 л. и 2 лири в баните.
Иска повече обслужване отколкото с дървесни, но родителите ми са пенсионери и тъкмо им намерих забавление - да чистят и обслужват камината.
Цената е повече от прекрасна - 270 лв за тон. Пелетите са на "Керпи" - производители на ядки.
Ако имаш времето за поне два пъти на ден чистене с прахосмукачка за пепел и изхвърляне на пепелника, то слънчогледа е добро решение, излиза 4-6 лв на ден, в зависимост от това колко е студено навън.
burner - специалист
Отначало останах с впечатление, че камината се чисти веднъж на 24 часа. Два пъти на ден означава, че трябва да се гаси и доста е сложно. Може да стане и нещастен случай при това препълване на кошницата. Купил съм си пелетите през юни на цена 5,37 торбата, това е 360 лева за тон, докарването и разтоварването безплатно и се включвам в тези 4-6 лева за денонощие.

Тема "Пелетни камини "EcoSpar"- настройки, мнения." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: