• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 318
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nikrum - специалист
Здравейте, купих Аурига 25 Кw и я инсталирах в еднофамилна къща 120 кв.м.на един етаж. Имам я от месец и я наблюдавам и изучавам . Книжката е неясно преснета и ми се наложи да ползвам инструкцията на контролер fumis, който е универсален и има повече приложения от камина с водна риза.След като ми се изясни логиката на управлението направих леки оптимизации, но си мисля че и авто насторойките са добре направени и се справя добре. Аз се спрях на модела с плътна врата който ползвам като котел в отделно помещения-няма цапане , миризма и шум. Като цяло уреда е много тих така че не би трябвало да е проблем ползването в жилищно помещение. Относно поставяне в помещение с аспирация не мисля че ще е проблем тъй като контролера фумис предполага работа с контрол и поддържане на констатно за дадена мощност подналягане в горивната камера, т.е динамично коригира оборотите на вентилатора .Видях че при желание може да се командва и втори шнек който да захранва от по голям бункер ако някой има нужда...При мен намалих малко мощността на максималната степен- подаване от 65 на 60 и обороти на вентилатора от 205 на 190 защото из цялата камера хвърчаха недоизгорели пелети, а и нямам нужда от тази мощност .Повдигнах малко същите параметри на минимална мощноост-подаване от 21 на 23 и вентилатор от 150 на 155 за да е по стабилно горенето .Понеже я ползвам като котел вдигнах температурата на въздушния датчик пар 51до максимума и в параметър 53 вписах 0 за да не модулира по темп на въздуха. Желана температура на водата на изход от камината 55 гр.След като я пусна след 2 часа започва да модулира и пада на мин мощност при която гори около кг /час.Допълнително има функция да се включи праг на модулация по температура на димните газове-настроих го на 95 гр.и по мое мнение помага за по икономично модулиране. Къщата е добре изолирана и поддържам 22 градуса с 20 кг на денонощие като в периода 24-04 е изключена.Системата подгрява топла вода в бойлер 120 л с темп 55гр.Отначало водата изстиваше и затова монтирах термо задвижка с вентил и бълг.дифер.термостат който да я командва.Когато стане по студено температурата ще я вдигна на 60 гр. Инсталирах български стаен термостат с безжичен датчик и wi-fi свързаност и контрол през интернет и смарт телефон.Голяма екстра! Понеже има функция на програматор който се достъпва през телефона и е много опростен в сравнение с таймерите на фумис ползвам само него. Температурният му хистерезис е 1 градус, но пък прави графика с температуната крива.От нея се светнах че ми изстива бързо къщата и направих допълнителна изолация на тавана по детайл " обърнат плосък покрив" с XPS. Имах гипскартон с вата от долната страна ,но XPS над плочата драстично подобри кривата. За сравнение без XPS от 22 гр. падаше до 15 гр за 4 часа , а сега пада до 19 гр и след това трябват още 8- часа за да стане 15 гр.
Смятам че се получи много добра система на прилична цена.Ако мога да съм полезен с инфо на разположение съм.Отоплявам две бани три спални, голям дневен тракт.
filmatoplo - майстор
С кой параметър се прави този праг на модулация по димните газове .
nikrum - специалист
filmatoplo написа:
С кой параметър се прави този праг на модулация по димните газове .
Здравей, използвам случая да изкажа благодарност към теб и Л.Ганев затова че споделяте инфо с другите.Параметъра за който питаш е 55. Фабрично е настроен на 144 гр. Има една особеност че ако го променяш от контролера на камината трябва да впишеш стойност 2 пъти по малка от реалния праг. Например променяш пар 55 на стойност 45 и реания праг така става 90 гр....Аз като експериментирах идях че е добре да започва модулация при реални 95-98 гр или 48 стойност в контролера.Фабричната стойност 144 на практика е равна на реална 288 което е много над прага/ 80 по 2 =160 гр/ дори за аларма при висока температура на димни газове. Ако се сложи по ниска температура например 40*2 =80 реални гр. се спъва камината и не вдига зададената температура на изх вода.При мен комина е 4 м неръждавейка ф 80 т.е. няма проблем с тяга и ветрове, не знам дали това има значение за настройката на този параметър и дали стойността която давам е добра за всеки...
Мисля си че е добре човек да има софта за PC и кабел за връзка с контролера за да може да има достъп до всички менюта и по важното избор на конфигурация за работа. При мен отключените конфигурации са 1 и 2 а фумис поддържа 13 вида работа. Сред заключените са конфигурации с буферен съд, оптимизирана работа като котел и др./контолира водните параметри без въздушните/ и скрити параметри за пелети според влажност и калоричност и т.н.
nokoniko - специалист
nikrum написа:
Здравейте, купих Аурига 25 Кw и я инсталирах в еднофамилна къща 120 кв.м.на един етаж. Имам я от месец и я наблюдавам и изучавам . Книжката е неясно преснета и ми се наложи да ползвам инструкцията на контролер fumis, който е универсален и има повече приложения от камина с водна риза.След като ми се изясни логиката на управлението направих леки оптимизации, но си мисля че и авто насторойките са добре направени и се справя добре. Аз се спрях на модела с плътна врата който ползвам като котел в отделно помещения-няма цапане , миризма и шум. Като цяло уреда е много тих така че не би трябвало да е проблем ползването в жилищно помещение. Относно поставяне в помещение с аспирация не мисля че ще е проблем тъй като контролера фумис предполага работа с контрол и поддържане на констатно за дадена мощност подналягане в горивната камера, т.е динамично коригира оборотите на вентилатора .Видях че при желание може да се командва и втори шнек който да захранва от по голям бункер ако някой има нужда...При мен намалих малко мощността на максималната степен- подаване от 65 на 60 и обороти на вентилатора от 205 на 190 защото из цялата камера хвърчаха недоизгорели пелети, а и нямам нужда от тази мощност .Повдигнах малко същите параметри на минимална мощноост-подаване от 21 на 23 и вентилатор от 150 на 155 за да е по стабилно горенето .Понеже я ползвам като котел вдигнах температурата на въздушния датчик пар 51до максимума и в параметър 53 вписах 0 за да не модулира по темп на въздуха. Желана температура на водата на изход от камината 55 гр.След като я пусна след 2 часа започва да модулира и пада на мин мощност при която гори около кг /час.Допълнително има функция да се включи праг на модулация по температура на димните газове-настроих го на 95 гр.и по мое мнение помага за по икономично модулиране. Къщата е добре изолирана и поддържам 22 градуса с 20 кг на денонощие като в периода 24-04 е изключена.Системата подгрява топла вода в бойлер 120 л с темп 55гр.Отначало водата изстиваше и затова монтирах термо задвижка с вентил и бълг.дифер.термостат който да я командва.Когато стане по студено температурата ще я вдигна на 60 гр. Инсталирах български стаен термостат с безжичен датчик и wi-fi свързаност и контрол през интернет и смарт телефон.Голяма екстра! Понеже има функция на програматор който се достъпва през телефона и е много опростен в сравнение с таймерите на фумис ползвам само него. Температурният му хистерезис е 1 градус, но пък прави графика с температуната крива.От нея се светнах че ми изстива бързо къщата и направих допълнителна изолация на тавана по детайл " обърнат плосък покрив" с XPS. Имах гипскартон с вата от долната страна ,но XPS над плочата драстично подобри кривата. За сравнение без XPS от 22 гр. падаше до 15 гр за 4 часа , а сега пада до 19 гр и след това трябват още 8- часа за да стане 15 гр.
Смятам че се получи много добра система на прилична цена.Ако мога да съм полезен с инфо на разположение съм.Отоплявам две бани три спални, голям дневен тракт.
Супер обяснено. Шапка ти свалям.... :supz: :supz: :supz:
nikrum - специалист
Забравих да спомена че в началото на тестовете не бях включил бойлера към камината и при температура от 10 гр навън след няколко часа на работа на мин мющност камината вдигаше над зададената температура и изключваше. Промених граничните стойности на темп на водата пар 95 и пар 96 на 10 гр и свързах бойлера тъй като на 1 степен камината е 8 Кw и ако нямате инсталирани такива консуматори изключва. При мен понеже двата консуматора са вентил.конвектори и те изключват когато постигнат зададената за помещението температура се случваше това изключване. Конвектора в стаята където е стайният термостат задължително трябва да е настроен с по висока темп тъй като по бързо реагира от стайния термостат.
nokoniko - специалист
nikrum написа:
Забравих да спомена че в началото на тестовете не бях включил бойлера към камината и при температура от 10 гр навън след няколко часа на работа на мин мющност камината вдигаше над зададената температура и изключваше. Промених граничните стойности на темп на водата пар 95 и пар 96 на 10 гр и свързах бойлера тъй като на 1 степен камината е 8 Кw и ако нямате инсталирани такива консуматори изключва. При мен понеже двата консуматора са вентил.конвектори и те изключват когато постигнат зададената за помещението температура се случваше това изключване. Конвектора в стаята където е стайният термостат задължително трябва да е настроен с по висока темп тъй като по бързо реагира от стайния термостат.
След като имаш сериозни наблюдения върху работата на камината мислиш ли, че и 18 кловатовата нямаше да ти свърши работа. Питам те съвсем сериозно, че тук в форума ме убеждават, че 25 кв. ще са ми много. Реално на твойта ползвал ли си и максималната мощност и ако ДА за колко време, след което почва да и пада мошноста/влиза в модулация. Аз също съм с къща ново строителство 120квадрата 300кубика. Изолация и пвц дограма.
nikrum - специалист
Мощностите на Аурига 25 КW са :1степен е 8 Kw, 2 степен е 11 Кw, 3 степен е 16 Kw , 4 степен е 20 Кw, 5 степен е 25 Kw. Имаш опция за безстепенно регулиране на мощността в режим авто който започва от най високата 5 степен и ако си заложил желана температура 55 градуса на водата , на всеки един градус преди достигане на тези 55 гр сваля по една степен надолу. В момента при температури от порядъка на 2-8 гр на вън съм ограничил мощността до 3 степен т.е. започва от 16 Kw и след 2 часа като темперира помещенията и затопли бойлера пада на 1 степен. Понеже аз съм инсталирал два вентилаторни конвектора за мен има смисъл от тази мощност защото когато станат отрицателни температурите и искам бързо да вдигна температурата в сградата ще се ползва 5 степен. Ако ти имаш радиатори само, за теб е резонно да заложиш на по ниската мощност и да имаш по инертна система. На етап проект не знаех за интернет програмируемия стаен термостат който може да ти спести работа на по голяма мощност чрез по рано пускане на системата.От гледна точка на икономия е по добре по дълго време да работи на ниска мощност с темп на димните газове 85-90 гр. отколкото ударно с висока мощност. От опит знам че в подобна къща когато е студено/-10/ и има един който иска да вземе гореща вана и друг да иска да му е топло и 30 Kw на метан са на ръба...
До преди няколко месеца тези камини са били 23 Kw и аз си мисля че това е по вярната им номинална мощност тъй като аз на моята намалих подаването и вентилатора на 5 степен защото хвърчат недогорели пелети в камерата и изтляват извън кошницата.
Другото важно нещо което ме накара да взема този модел е по големия обем на водната риза и по големия бункер за пелети,което е преимущество дори ако работът на една и съща мощност.
nokoniko - специалист
""Другото важно нещо което ме накара да взема този модел е по големия обем на водната риза и по големия бункер за пелети,което е преимущество дори ако работът на една и съща мощност.""


Ако не се лъжа разликата на водната риза между 18кв и 25кв. е 5 литра. Наистина ли е от голямо значение и защо по-голямата водна риза е преимущество според теб. Питам за да ми стане ясно дали наистина да взимам 18 кв. или да не се насоча към 25кв. Имаш ли представа на 18 кв. какви са мощностите на отделните степени. И като може от настройките да променяш подаването на пелети/а от там и мощноста/ дали 25киловатовата на първа степен може да и се намали мощноста от 8 кв. на 5 кв. например, а на пета степен да свалиш мощноста от 25 на 20 кв. например. И един вид да имаш камина с малко по-ниски мощности/при условие че не са ти нужни/, а в същото време водната риза ти е по-голяма/ с 5 литра/, след като е преимущество......Е.АТИ ВЪПРОСИТЕ ЗАДАДОХ..... :? :rolleyes: :shock: :supz:
nikrum - специалист
Понеже контролера е същия и на 18 Кw нещата ще са сходни, но не знам конкретните им стойности.За да съм по ясен :имаш опция в 5 стъпки да променяш модулацията в диапазон от мин 8 Кw до max 25 или на стъпка приблизително по 3 Kw. Max можеш да го свиеш до min или колкото си решиш за пример нека е 13 Kw и тогава 5 стъпки са по 1 Кw.Независимо на колко си настроил max може да ограничиш броя стъпки на 1, 2 , 3 , 4.В зависимост от зададеното подаване на пелети и вентилатор на мин и макс контролера сам пресмята междинните степени.Доста гъвкаво е.
Намаляне под мин мощност не е възможно тъй като има възможност от загасване и нестабилна работа .Пробвах да намаля подаването и вентилатора но понякога се губи пламъка и остава тлеене.Контролера има фабрична възможност да се активира функция стендбай, която позволява с минимално количество пелети и вентилатор да се поддържа тлеене,което при нужда да се разпалва с нова порция пелети и вентилатор.По принцип е заключено и го препоръчват за инсталиране в ретортни горелки или в конфигурация воден котел.Когато често разпалваш със запалка от 450 W икономисаните пелети от режим стендбай ги плащаш като ток и колкото по малка е мощността на уреда толкова повече пада сумарното КПД защото и за 50 КW пак разпалваш с 450 W ток. Ако залагаш на радиатори си мисля че в 90% от времето ще ти е достатъчно 18 Kw.За моите конвектори е добре с 25 KW, и тези 5 л повече са като допълнителен буфер.Ще ти остане неудобството от по малкия резервоар за пелети и необходимостта в студено време да дозареждаш 2 пъти на денонощие.Със сигурност за по топли дни около 10 гр външна ще е по икономична 18Kw тъй като мин мощност ще е по ниска и няма да изключва.
filmatoplo - майстор
:prayer: nikrum Благодаря за съветите ,чудя се лошо ли е да модулира и по въздух, ако съм настроил водата на 60 и въздуха на 24 какво ще стане ,по водата видях че само модулира тоест сваля и вдига с 1 градус ,ама по въздуха не видях какво прави при достигане на зададената температура- гасне ли .Не разбрах какви са тези режими които споменават в инструкцията - отворен кръг и там други :?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 318

Тема "Пелетни камини "EcoSpar"- настройки, мнения." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: