Най - вълнуващия въпрос зимно време.
дидкоо - специалист
пет дек 31, 2021 10:05 amremarek написа:
чет дек 30, 2021 10:55 pmдидкоо написа:
чет дек 30, 2021 8:25 pmremarek написа:
Здравейте! Смених пелетите през тази зима, но имам проблем. От 5 степен надолу е добре. Стига до 1 степен и започва да връща - първа, втора, първа, втора и не влиза в модулация. Не знам какво да направя. Да увелича подаването на пелети и оборотите на вентилатора или пък да ги намаля. Опитах и двата варианта и все не влиза в модулация. Ако сваля градусите ръчно, за да влезе в модулация, температурата след време пада и отново минава на първа или втора степен.
Направи я да пуска повече пелети . Сега на колко ти е на 1 степен
Пускането на пелети е на 1.1 и на 1750 оборота на вентилатора
Колко кв е печката ? моята е 15 и е на 1 на пелети и 1450 вентилатор топля 70 кв без да гасне със термиглави на 4 и е 23 24 градуса нон стоп
nasko_nerva - специалист
remarek написа:
Здравейте! Смених пелетите през тази зима, но имам проблем. От 5 степен надолу е добре. Стига до 1 степен и започва да връща - първа, втора, първа, втора и не влиза в модулация. Не знам какво да направя. Да увелича подаването на пелети и оборотите на вентилатора или пък да ги намаля. Опитах и двата варианта и все не влиза в модулация. Ако сваля градусите ръчно, за да влезе в модулация, температурата след време пада и отново минава на първа или втора степен.
Този процес който описваш е модулация. Степените се намалят и увеличават автоматично за да се поддържа зададената температура на водата. Ако искаш да стой само на 1-ва степен, то това е частен случай да ти съвпаднат топлинните загубите с мощността при 1-ва степен. Това обаче е безсмислено и не носи икономия или ползи. Това че работи 1-2-1-2-1..... е идеално. Ако увеличиш пелетите на 1-ва при по топло време ще прегрява водата и ще гасне и пак трябва да намаляваш. Друг недостатък при чести промени в подаваните пелети е, че трябва да се регулира и въздуха( повече пелети- повече въздух и обратно). Това обаче в повечето случай не се прави или е трудно да се направи точно без измерване на СО, поради което се влошава изгарянето - увеличава се разхода на пелети.
Здравейте, предстои ми подмяна на съществуващ котел /пиролизен 43kW/. Насочил съм се към котел AlfaPlam Grande... Въпроса ми е 28kW или 37kW да избера.
Отоплявам около 300-350кв.м., разпределени в четири етажа. Системата се състои от 112 глидера на 350мм, 106 глидера на 500мм, 3бр. лири 400х700мм, бойлер 200л. със серпентина 9kW. Системата е отворена.


До сега водата в котела рядко сме я повишавали над 60-65 градуса, защото просто става не нужно топло. Всички радиатори разполагат с термоглави. Имам монтиран и трипътен вентил Hertz на 55 градуса. Сградата е с изолация.
Сегашния котел е с мощност 43kW и според мен е доста преоразмерен. Разхода на дърва е 20-25куб.м. за отоплителен сезон /5 месеца/ без да се гаси.
По спецификация дават, че разхода му на отоплителен сезон по-скоро би трябвало да е толкова колкото е максималната му мощност. От това и от разхода съдя, че е доста по-мощен от необходимото.

Изчетох доста теми по въпроса, как се пресмята мощността на системата. Направих си табличка за ориентир с мощностите...Серпентината на бойлера не съм я нанесъл в таблицата, зашото не съм наясно с ∆T и.
Може ли някой да ме посъветва на прав път ли съм със сметките?
Т.е. по-скоро към каква мощност на котела да се ориентирам?
Благодаря предварително!
Прикачен файл:
Мощност на отоплителна система.jpg
Мощност на отоплителна система.jpg (58.85 KиБ) Видяна 1173 пъти
чет дек 08, 2016 6:43 pmivendar82 написа:
Здравей колега,от 5 дни и аз съм собственик на пелетна камина Алфа Плам 21. Къде ли не съм търсил настройки за камината и немога да намеря.

Код: Избери всички

[code][code][code][code][code][code][code][code][code][code][code][code][code]
[/code][/code][/code][/code][/code][/code][/code][/code][/code][/code][/code][/code][/code][*]
ivendar82 написа:
[/list]time=1481215416 user_id=79324]
Здравей колега,от 5 дни и аз съм собственик на пелетна камина Алфа Плам 21. Къде ли не съм търсил настройки за камината и немога да намеря.
И аз скоро сложих камината но не съм правил никакви настройки ако може някой да ми каже какви настройки трябва да се правят
nasko_nerva - специалист
ср яну 05, 2022 10:01 pmmsch написа:
Здравейте, предстои ми подмяна на съществуващ котел /пиролизен 43kW/. Насочил съм се към котел AlfaPlam Grande... Въпроса ми е 28kW или 37kW да избера.
Отоплявам около 300-350кв.м., разпределени в четири етажа. Системата се състои от 112 глидера на 350мм, 106 глидера на 500мм, 3бр. лири 400х700мм, бойлер 200л. със серпентина 9kW. Системата е отворена.
28kW ще стигнат на пръв поглед. Но котел се избира не по брой глидери(радиатори) а по топлинни загуби на жилището. Много често радиаторите са преоразмерени, това е запазена марка на тези който монтират отоплителни инсталации. Казват- " Ако ти сложим по малки радиатори, зимата ще дойдеш да плачиш, че ти е студено". Вашите радиатори изглежда да не са завишени много.
Нещата зависят и от това каква е зимата при вас.
Ако гледаме табличка то и 28kW ще са много, защото при 60-65° работиш на dT 40°.
Бойлер се приема 3000W.
nasko_nerva - специалист
пет яну 07, 2022 4:48 pmКрасимир 86 написа:
И аз скоро сложих камината но не съм правил никакви настройки ако може някой да ми каже какви настройки трябва да се правят
Какъв е този цитат от 2016г.
Прочети темата и ще намериш отговори на всичко.
Настройки се правят само ако е необходимо.
Не прави грешката да пробваш настройките на някой друг, защото те са добри само за неговата отоплителна система.
remarek - специалист
пон яну 03, 2022 9:19 pmnasko_nerva написа:
remarek написа:
Здравейте! Смених пелетите през тази зима, но имам проблем. От 5 степен надолу е добре. Стига до 1 степен и започва да връща - първа, втора, първа, втора и не влиза в модулация. Не знам какво да направя. Да увелича подаването на пелети и оборотите на вентилатора или пък да ги намаля. Опитах и двата варианта и все не влиза в модулация. Ако сваля градусите ръчно, за да влезе в модулация, температурата след време пада и отново минава на първа или втора степен.
Този процес който описваш е модулация. Степените се намалят и увеличават автоматично за да се поддържа зададената температура на водата. Ако искаш да стой само на 1-ва степен, то това е частен случай да ти съвпаднат топлинните загубите с мощността при 1-ва степен. Това обаче е безсмислено и не носи икономия или ползи. Това че работи 1-2-1-2-1..... е идеално. Ако увеличиш пелетите на 1-ва при по топло време ще прегрява водата и ще гасне и пак трябва да намаляваш. Друг недостатък при чести промени в подаваните пелети е, че трябва да се регулира и въздуха( повече пелети- повече въздух и обратно). Това обаче в повечето случай не се прави или е трудно да се направи точно без измерване на СО, поради което се влошава изгарянето - увеличава се разхода на пелети.
А трябва ли на 5-та степен да намаля въздухът и подаването на пелети, защото димните газове стигат 170 градуса? Трябва ли да ме притесняват тези високи градуси или са нормални при първоначалното загравяне на системата? Друго, което се чудя дали е нормално - зададената температура на водата е 60 градуса, а температурата на входящата вода, която отчита камината е 39.5 - 40 градуса. Нормална ли е такава голяма разлика?
StefanNikolov - специалист
Здравейте, някой да има управление tiemme elettronica , че не мога да си пусна периодичното почистване с параметър u8? :? На екрана изписва cleaning on, но вентилатора не издухва на степента на която е зададен.
Здравейте,

търся човек който има Алфа Плам Ксила Идро 18kw.Интересуват ме няколко настройки в сервизното меню в подменю Thermostats.
Както и откъде да вдигна степените на водната помпа.

благодаря

Тема "Настройка на пелетна камина Алфа плам 21" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: