Най - вълнуващия въпрос зимно време.
galivar - специалист
Здравейте,отоплявам се с пелетна горелка 30 киловата(правена)с котел дакон дор 24.Строя на 20 метра от основната къща друга къща,която ще вържа към парното.Къщата е около 40 кв.м,състои се от баня 8 кв.м.хол 15 кв.м.и спалня 12 кв.м.Пуснах полипропиленови тръби ф25,но имам 2 въпроса.С ф25 ли да продължа до радиаторите,или да намялям на ф20,и ако да от къде да започна с намалянето?И другия ми въпрос е:Ще слагам панелни радиатори,мисля че т22 ги водят,колко да са мощни,понеже къщата ще е с изолация от всякъде,и таваните ще са 220 см.?
Прикачен файл:
20240322_200554 (1).jpg
pipilica - майстор
Тия 25-ци са тънки за такова разстояние, но щом си ги сложил вече. Намалянето го правиш от тетката след 25 слагаш още една на 25 и редукция на 20, караш към всеки радиатор с 20.
galivar - специалист
пет мар 22, 2024 11:11 pmpipilica написа:
Тия 25-ци са тънки за такова разстояние, но щом си ги сложил вече. Намалянето го правиш от тетката след 25 слагаш още една на 25 и редукция на 20, караш към всеки радиатор с 20.
Благодаря,и аз така мислих,а мисля радиаторите да са 120/60 от панелните,дали няма да са малки, мощността на единия е около 3000 вата?
По скоро малко под 2000.
1979 вата, ако трябва да съм точен, е максималното което може да отдаде при 80/60-20.
pipilica - майстор
Имаше някъде таблица колко мощност минава през даден диаметър тръба, ама ся не ми се търси. То има много фактори които оказват влияние на мощността отдавана от радиатора, та тия каталожни данни са малко да има нещо написано. Тва ти казвам от опит щото имам доста радиатори и повечето система сам съм си я правил и преправял. На твоята схема трябва да регулираш с крановете всеки радиатор така че изходящата вода да е с почти еднаква температура.
Малко да те улесня
viewtopic.php?f=10&t=13755

Форумът е Библиотека, която много малко "колеги" ползват.
Имаше и професионалисти.........остават все по малко.

Пипи, многото фактори съм ги споделил- входяща, изходяща- в и от радиатора, и Т в стаята- Нищо друго.
Имам ли основания да вярвам повече на Корадо, от колкото на .......други производители, на по евтина стока, с по добри характеристики?

пп. Да не се мъчите';
В лошият случай, но по хубавата тръба, може да разчита само на 16.6мм светъл отвор на тръбата.
..........
Би могло и да е достатъчно, вече при определени условия, но аз препоръчвам да подмени веднага с ф32!
galivar - специалист
съб мар 23, 2024 11:46 pmТрифон П.Трифонов написа:
Малко да те улесня
viewtopic.php?f=10&t=13755

Форумът е Библиотека, която много малко "колеги" ползват.
Имаше и професионалисти.........остават все по малко.

Пипи, многото фактори съм ги споделил- входяща, изходяща- в и от радиатора, и Т в стаята- Нищо друго.
Имам ли основания да вярвам повече на Корадо, от колкото на .......други производители, на по евтина стока, с по добри характеристики?

пп. Да не се мъчите';
В лошият случай, но по хубавата тръба, може да разчита само на 16.6мм светъл отвор на тръбата.
..........
Би могло и да е достатъчно, вече при определени условия, но аз препоръчвам да подмени веднага с ф32!
Да,забравих да спомена,че от другата къща където е котела ще тръгна с ф32(тези тръби не са пуснати още),и ще намаля на ф25 точно преди да влезе в другата къща(тези са пуснати).
pipilica - майстор
съб мар 23, 2024 11:46 pmТрифон П.Трифонов написа:

Пипи, многото фактори съм ги споделил- входяща, изходяща- в и от радиатора, и Т в стаята- Нищо друго.
Имам ли основания да вярвам повече на Корадо, от колкото на .......други производители, на по евтина стока, с по добри характеристики?
Само дебита забрави.
Имам 8 автомобилни радиатора по оранжериите и бяха на една помпа и ППР25 и грееха слабо, след първата зима с тая система турих 3 помпи и смених на две от линиите тръбите от 25 на 32 и 40, и само едната остана 25 е идея си нямаш какво подобрение на отдаваната топлина се получи.
нед мар 24, 2024 2:50 ampipilica написа:
съб мар 23, 2024 11:46 pmТрифон П.Трифонов написа:

Пипи, многото фактори съм ги споделил- входяща, изходяща- в и от радиатора, и Т в стаята- Нищо друго.
Имам ли основания да вярвам повече на Корадо, от колкото на .......други производители, на по евтина стока, с по добри характеристики?
Само дебита забрави.
Имам 8 автомобилни радиатора по оранжериите и бяха на една помпа и ППР25 и грееха слабо, след първата зима с тая система турих 3 помпи и смених на две от линиите тръбите от 25 на 32 и 40, и само едната остана 25 е идея си нямаш какво подобрение на отдаваната топлина се получи.
Как ще наглася 80/60?
Естествено, чрез дебита.
Наистина, може да се случи да забравя, но друг път ще е.
PIP - майстор
Аз правих подобно нещо преди няколко години, свързах работилницата към парното на къщата, като разстоянието при мен е 15м. Ползвах pex 28mm в двойна изолация в тръби 110 закопани на 60-80см в земята и по няколко метра ф32 преди и след пекса. Помещението е 50м2 с 3м височина и се топли с един конвектор.

Тема "Цолаж на тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: