• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 25
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
вт дек 15, 2020 10:57 pmmorfei1 написа:
Какъв е котела? Какъв е дебита на шнека?
Бисолид стоманен 30 кв. Мисля че се води три ходов, незнам за дебита на шнека но пробвах на минимална степен като му извадих гофрето и пусках в горелката на ръка дане изгасне, изтеглих пуснатото от шнека за 6 минути около 100-110 грама, или 1 килограм на час ,на максимална работи малко защото можеби заради ламарината която сложих в втори вход вдига градусите много бързо, по няколко градуса за минута.
morfei1 - специалист
ср дек 16, 2020 12:55 amkoldi написа:
.......
Никога не съм измервал по този начин, но има резон в това което пишеш спрямо моите наблюдения и замервания. С 35сек пауза и 2сек зареждане и около 1.4кг дебит на шнека, трябва да подава 1,05 -1,10кг. на минимална мощност, колкото и си измерил реално. На максимална с пауза 30сек и зареждане 7сек, трябва да подава около 2,85 - 2,9кг. на час при работа. По мои сметки.

С тези настройки мощността на горелката трябва да е нещо около 15-5kw.
вт дек 08, 2020 10:43 pmmorfei1 написа:
Ако не може да качи повече от 61C с зареждане 1-4сек примерно след няколко часа работа и температурата по стаите също не е постигната, както казах аз бих вдигнал на 80C. Варианта е нещата да се повторят но на 70C. Ако е така то не сваляй на 1-3сек.

Купи батерии и го замери тоя шнек да не се окаже, накрая, че не може да направи 1.5кг. :-D

Дали ще гориш 4кг на 60C или на 70C е все тая, все са си 4кг., освен че на 70C ще постигнеш по бързо темп по стаите и стайния ще изключи, а на теб ще те топло.

Това е темата за Viadrus

viewtopic.php?t=52217
morfei1 може ли някакъв контакт за връзка?
Здравейте , от 4 месеца сме с котел и горелка Bisolid.Проблемът е , че неможем да уцелим точните настройки !С изолация сме и ни гори два-три чувала за 24 часа!!!!Имаме 3 радиатора,2 лири и бойлер 100л.Радиаторите са сметнати по кубатурата.През ноща работят само лирите,които са съответно в банята и в пералното помещение.3те радиатора са с термо глави.Котелът е 18kw а горелката мисля че е 24 .Искам да поясня ,че съм много бос по тази тема и ако се изразявам за нещо некомпетентно се надявам да ме разберете.Отопляваме 90 кв етаж от къща.Досега настройките ни бяха, 60 градуса ТК намалих ги на 50.Огънят си беше нагласен на 50%и не съм го пипал.Тдг си е 40%.Пълни 1-3сек.Пауза от 13-13 я направих на 15-15.Вент 1 и Вент 2 от 48-100 ги направих на 48-75.Сега ще изчакам да видя дали ще намалее разходът на 24h.Приемам всякакви съвети и мнения .Предварително благодаря!
morfei1 - специалист
пон дек 21, 2020 9:59 pmЙордан Йовчев написа:
.......
Вентилатора ти е силен според мен. Примерно при зареждане 1-3сек (което трябва да е ОК за твоята квадратура) някъде на 35-40%. Пак зависи и колко дава шнека. При мен дебита с различните пелети е варирал през сезоните между от 1.5, 1.4, 1,2 и този сезон 1,15кг. за 6мин.

Горелката трудно работи с по-малко от около 0,80кг на минимална, понеже от време на време шнека (поне моя изпуща зареждане) шнека си включва, но не падат никакви или достатъчно пелети за да поддръжат огъня до следващото зареждане. Примерно миналият сезон работише добре с паузи 14сек, но и пелетите бяха по ситни и падаха повече. Този сезон се наложи да сваля на 13сек. заради по малкия дебит от шнека. Ако прегасва на минимална степен и не може да поддръжа може да се наложи да сваля и на 12сек. Много зависи, иска си наблюдение.

За тая изолирана квадратура на един етаж и радиаторна мощност, която не е много, си сложи стаен термостат. Допълнително регулираш температурата по стаите с главите. Мисля, че ще ти е по-добре откъм разход :roll: .

Замери си колко дава шнека преди да правиш корекции с паузите. Водата на 50C няма да ти помогне за сваляне на разхода.
Котела 18kw, какъв модел е?
Радиаторите какъв размер са?
emskia - специалист
чет дек 10, 2020 1:59 pmmorfei1 написа:
чет дек 10, 2020 1:32 pmemskia написа:
Не съм сигурен ако намаля долните кранове на радиаторите, дали няма да развие по-висока температура.
Ти и сега си с почти недостатъчно радиатори освен ако не ги караш на 80C, които обаче не можеш да постигнеш с зона на регулиране 10C, няма смисъл допълнително да ограничаваш радиаторите. С това можеш само да се убедиш, колко много духа в кумина и че трябва да направиш нещо по въпроса.

Това което можеш да направиш (или поне да опиташ) за да повишиш котелната темп за да се стоплиш е да намалиш зона на регулиране на 5C и да зададеш 80C макс темп на горелката. Може да пробваш и с малко по-нисък вентилатор. 35-40% при зареждане 1-4сек. за да намалиш духането в кумина още малко. Наблюдавай как гори.

Батерии за ел. везната взе ли, че така малко настройваме с вързани очи, без да знаем колко реално сипваме на час или поне оринтировъчно :roll: ?
Малко със закъснение, но замерих най-после колко подава шнека при пълна мощност - за 6 мин, 367гр. Днес сефте го пуснах, че ме нямаше 10 дни. Ще видя по-късно как ще е разхода и може да се наложи фиксриране.
morfei1 - специалист
вт дек 22, 2020 3:06 pmemskia написа:
Малко със закъснение, но замерих най-после колко подава шнека при пълна мощност - за 6 мин, 367гр. Днес сефте го пуснах, че ме нямаше 10 дни. Ще видя по-късно как ще е разхода и може да се наложи фиксриране.
Тъй е дори най-точно, въпреки че аз така никога не съм засичал. На максималната мощност излиза, че шнека подава 3,670кг. на час при работа на 100% с пауза 14-14 и зареждане 1-4сек. Трябва да ти е предостатъчна. Вентилатор на максимална - 45% също би трябвало да работи добре. За минимална можеш да сложиш вентилатор 35% на която предполагам си около 1,1кг.

Взе ли да вдига повече от 60C и да ходи до около максималната зададена 70C, при продължителна работа или си е същата история?

едит:
При теб излиза, че шнека подава за секунда 4,59гр. при работа на 100%. Почти съм сигурен, че ако направиш ръчно зареждане за 6мин, средното количество за 1сек. ще е по-малко. :roll: . Както казах, метода който си избрал е най-точен и дава най-реална представа колко всъщност пелети се подават при работа.
emskia - специалист
вт дек 22, 2020 3:40 pmmorfei1 написа:
вт дек 22, 2020 3:06 pmemskia написа:
Малко със закъснение, но замерих най-после колко подава шнека при пълна мощност - за 6 мин, 367гр. Днес сефте го пуснах, че ме нямаше 10 дни. Ще видя по-късно как ще е разхода и може да се наложи фиксриране.
Тъй е дори най-точно, въпреки че аз така никога не съм засичал. На максималната мощност излиза, че шнека подава 3,670кг. на час при работа на 100% с пауза 14-14 и зареждане 1-4сек. Трябва да ти е предостатъчна. Вентилатор на максимална - 45% също би трябвало да работи добре. За минимална можеш да сложиш вентилатор 35% на която предполагам си около 1,1кг.

Взе ли да вдига повече от 60C и да ходи до около максималната зададена 70C, при продължителна работа или си е същата история?

едит:
При теб излиза, че шнека подава за секунда 4,59гр. при работа на 100%. Почти съм сигурен, че ако направиш ръчно зареждане за 6мин, средното количество за 1сек. ще е по-малко. :roll: . Както казах, метода който си избрал е най-точен и дава най-реална представа колко всъщност пелети се подават при работа.
От 10 сутринта работи, като само един път сис спря за самопочистване. Все още работи на пълна можност и не е качил повече от 60 градуса.
morfei1 - специалист
вт дек 22, 2020 4:24 pmemskia написа:
От 10 сутринта работи, като само един път сис спря за самопочистване. Все още работи на пълна можност и не е качил повече от 60 градуса.
След тая 10-дневна почивка, ще му трябва доста повече да поработи докато стопли с наличните радиатори на 60C.

Направи един експеримент. Зоната на регулиране от стандартните 10C я намали на 5C (под това не можеш да паднеш) и виж дали котела ще качи температурата от 60C (както е в момента) на 65C и дали ще застопори на този градус. Без да променяш нищо друго.

Ако дуеш през "свирката", би трябвало да не успее, ако пък качи.... начи не надуваш чак толкова тромпета, поне да се стоплиш малко по-бързо :wink:
emskia - специалист
Дори и свалянето на 5 градуса, не промени котелната температура. Задържа на 60 градуса за 2 мин и после държи на 58. Свалих вентилатора на 35-40, но без разлика.
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 25

Тема "Пелетни горелки BISOLID Настройки и проблеми." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: