• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 17
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Petko kiryakov написа:
Riko написа:
Petko kiryakov написа:
колко отоплявате , колко радиатора имате , от колко време я ползвате и какви проблеми сте имали с нея ? до тук само лоши мнения за тази камина вие сте изключение изглежда
Ние отопляме 90кв.и бойлер 100л.имаме 3радиатора и 2лири нямаме проблеми само задръстваше 1дозатор но го предотвратихме важни са настройките на самата камина
А разхода на пелети какъв е ?
Зависи от температурата вън в най студените дни стигаме до 3чувала на ден
diana_ganeva - помощник
0888032038 да обадете ми се
straga - специалист
Здравейте,
в момента ползвам камина с водна риза Прити 18+5.В къща съм на три етажа (на третия етаж, който се явява нещо като подпокривен килер с малка стая, имам един радиатор който е намален колкото да не изстива втория етаж ), къщата не е изолирана.Мощностите на радиаторите сумарно излизат към 30 кВт.С тази камина поддържам 60 - 65 градуса температура на водата, в студените дни и нощи е около 21-24 градуса.
По принцип знам че трябва да се направи първо изолацията, но е назрял момента за нова пелетна камина.
На камина съм понеже нямам мазе и камината се намира в всекидневната.
Виждам различни варианти, и се насочвам към 24 кВт-вите варианти.
По-вещите в занаята могат ли да ми дадат жокер, дали би ми стигнала мощността на такава камина.
Не откривам как се изчислява мощността на пелетна камина,
знам че е по различно от тази с водна риза.
шоп - майстор
straga написа:
Не откривам как се изчислява мощността на пелетна камина,
знам че е по различно от тази с водна риза.

Тя мощността си е изчислена от производителят.
andy_forresite - майстор
...и е много по-близка до истината в сравнение с моделите на дърва.
Принципно 24-киловатова камина може да отоплява 450-500 куб. м. С други думи близо 200 кв.м. без изолация.
straga - специалист
Да така е, мощността е изчислена от производителя, но от гледна точка на отоплявана площ бих се спрял даже на Alfa Plam 21, за нея като характеристики дават до 210 кв.м да покрива или 525 куб.м.обем.
andy_forresite - майстор
Според мен Ecospar Auriga Hydro 25 kw (с голямото стъкло) е по-добра. Цената им е сходна, но ауригата е по-нов модел и с по-добро управление от на алфа плам. Като минус може да се спомене по-малкият бункер в сравнение с commo 21 kw - 30 за екоспар срещу 45 кг. за комо.
Ще ти трябват термоглави на радиаторите със съответните радиаторни вентили за тях.
Пак да напиша че тези два модела камини са доста мощни, съответно харчат доста при подгряване и не са за жилища под 120 кв.м. Хайде, без топлоизолация иди-дойди, но със, ще има доста спри/тръгни.
straga - специалист
В интерс на истината се колебая между македонската и сръбската камини.Аурига-та като технически данни е по добра от алфа-та, с изключение на бункера.
От Варна съм, и бихте ли ми казали дали и двете имат подходящ сервиз и обслужване там.
Това, че македонската е малко по евтина, да не излезе нож с две остриета.
Казвате, че и ще трябват термоглави на вентилите на радиаторите?
Това задължително ли е?
andy_forresite - майстор
Ако искаш определена температура в стаите и контрол над разхода на пелети, отговорът е да. Иначе не е задължително - ще гори и без термоглави. Например пускаш я по стайния ѝ термостат на 24°. Водата си я сложил на 60°. Ще гори докато постигне 24 градуса и ще започне да се гаси. След това ще чака да спадне температурата в стаята спрямо зададената температурна разлика. До тук е окей, но какво става в другите стаи с радиатори?
Първи вариант - радиаторите са малки за стаите. Резултатът ще е студени стаи.
Втори вариант - радиаторите са подбрани точно за всяка стая, да кажем предвидил си секретни вентили на всеки, ти с времето си регулирал дебитите през всеки и температурата някак е заковала на около 24°. Идеално.
Трети вариант - радиаторите са големи за стаите. Резултат - в стаите е 26-28°, прегрял си стаите и си изгорил на халос пелети.

Нещо трябва да "каже" на камината докога да гори. Най-лесният контрол е по температура на водата и с термоглави. Температурата се постига и камината гори на минимум. Ако и той много за момента, ще се загаси. В този вариант ако радиаторите нямат термоглави, те няма да спрат да отдават температурата си на стаята, ще стане горещо (освен ако радиаторите не са много малки за стаите), а камината ще продължава да изгаря пелети. Ще спре чак като я изключиш ти или по таймер.
idealist - специалист
Ако си вярваш на думите и ги приложиш, отново ще се набуташ.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 17

Тема "Отопление на пелети първи стъпки...." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: