Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zlatko64 - специалист
Здравейте,

Нещо става и за това втори път неуспешно отварям тази тема.

Имам проблем с голяма тяга на комина на камината си. Уплътних изцяло камината, изолирах 100 % първичен въздух, разпалих я като огнище, затворих вратата и тя продължи да гори!!! :?

И преди съм имал подозрения, че изпускам много топлина от комина, ама сега е ясно като бял ден. Ето как са разположени нещата. Камината е самоделна. Разположена е в приземен етаж/наполовина в земята/. Димоотвод ф 200 - подозирам, че е трябвало да бъде стандартен. Димоотвода/метална тръба/ пресича първата плоча вертикално, т.е. няма никаква чупка, преминава през втория етаж м/у две спални. Там тръбата е оребрена за да топли спалните. От там пресича втората плоча и се включва в зидан комин. Обща дължина от изхода на камината до билото 6-7 м. напълно прав без никакви завои т.н. А, щях да забравя - клапата на димоотвода е доста плътно направена прибл. 19 см. И при напълно затворена клапа камината продължава да гори, при това пламъците се движат енергично за напълно затворена клапа.

Четох за тест със свещ - на полуотворена вратичка слагаш запалена свещ, ако пламъка се отклони леко значи имаш добра тяга, ако се наклони хоризонтално или изгасне - тягата е прекалено голяма. Не съм го правил, ама съм убеден, че при мен не само ще изгасне, ами и свещта ще тръгне нагоре по комина :shock:

Дали поради това, че комина е напълно вертикален газовете набират голяма скорост и за това да не мога да овладея нещата :?

Четох и тук и в нета ама не намирам решение. Айде давайте акъл за този нетипичен проблем.
VLADO66 - майстор
А уплътнил ли си врaтaтa и стъклото със стъклофибърно въжe?
firediesel - специалист
Всека промяна на посоката на димните газове намаля тягата. Направи си малко завои преди включването в комина

Прикачен файл

new-1.png
new-1.png (8.8 KиБ) Видяна 10348 пъти
marian1 - майстор
Прегледай си отново клапата - нещо не си довидял може би. При плътно затворена клапа има само 2 варианта или почва да пуши в помещението, или спира да гори. При моята камина клапата не уплътняваше целият диаметър и когато пуснех едно парче вестник - запалено то подскачаше - после направих точен диск според вътрешното фи - и всичко си застана както трябва ... някъде нещо пропускаш да знаеш...
fbr - майстор
Голямата тяга е сигурен признак за недобро КПД на камината. Усвояването на повече топлина от димните газове, силно намалява тягата. Димни газове с висока температура, поддържат голяма тяга на комина.
zlatko64 - специалист
VLADO66 написа:
А уплътнил ли си врaтaтa и стъклото със стъклофибърно въжe?
Не, но подложих по-дебело алуминиево фолио и проверявах със запалката от къде тегли. Действително имаше тук-там, но несъществено количество, минимално. :x
zlatko64 - специалист
firediesel написа:
Всека промяна на посоката на димните газове намаля тягата. Направи си малко завои преди включването в комина
Впрочем благодаря на всички които се включват в съветите.

Не мога да направя това поради специфичния градеж на камината.

Прикачен файл

DSC04152.JPG
zlatko64 - специалист
marian1 написа:
Прегледай си отново клапата
Клапата я знам наизуст, аз съм, дето се вика, конструктора на камината и разбира се, сега си патя от това.

Сега да обобщя какви съм ги вършил за този проблем. Качвах се на комина и се опитвах да намалям отвора - аз намалям с една тротоарна плоча, комшията долу гледа как се променя горенето. Оказа се, че интезитета на горенето намаля като почти напълно запуша комина. Но това не е нормално, защото това го правя на запалена камина, а какво би се получило при студена или като падне атм. налягане? Реших, че това не е нормално и се отказах - комина е стандартен и такъв трябва да остане. По склонен съм да мисля, че поради това, че комина е прав, без чупки газовете набират голяма скорост и през малките пролуки в горивната камира скоростно преминава голямо количество въздух...

Не мога да направя модификациите които предлага колегата firediesel, нито мога да отворя ревизия зад камината, ниско долу/уф как се казва - розетка/ защото зад камината има бетонна колона - абе голяма мизерия :cry:

Дали да не пробия отвори с хилти в зидарията на комина в пространството над спалнята в подпокривното простратнство? М? Някъде четох, че това намаля тягата...
zlatko64 - специалист
fbr написа:
Голямата тяга е сигурен признак за недобро КПД на камината. Усвояването на повече топлина от димните газове, силно намалява тягата. Димни газове с висока температура, поддържат голяма тяга на комина.
Напълно съгласен съм с теб. Забележи, че моят комин върви около 3.5 м. като метална тръба, на втория етаж е оребрен и преминава през 2 бетонни плочи 12 см. Демек - има голямо топлоотдаване за тези 3.5 м.
tretre - специалист
Не съм компетентен, относно камините, но мисля че въпросът тук е какъв отвор има камината от долу, от къде взима въздух,и дали се регулира по някакъв начин?

Тема "Прекалено голяма тяга на комин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: