Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Котела 27-32
Горелка 20
tzvtz - напреднал
Привет,
Ако си се насочил към горелка Грейко, защо не я комбинираш и с такъв котел. Ползвам такъв комбиниран и съм доволен от работата му на дърва. С малко ще си надхвърлиш бюджета, но ако си се насочил към пелетите мисля, че той е по-добър от боша. Преди имахме дакон и сравнявайки го с грейкото, сега по-добре се оползотворява топлината. Отоплявахме близо 200 кв. м с дакон 32 кв., а сега ползвам комбинация котел и горелка грейко 20 кв. и върши работа.
vakleto - напреднал
tzvtz написа:
Привет,
Ако си се насочил към горелка Грейко, защо не я комбинираш и с такъв котел. Ползвам такъв комбиниран и съм доволен от работата му на дърва. С малко ще си надхвърлиш бюджета, но ако си се насочил към пелетите мисля, че той е по-добър от боша. Преди имахме дакон и сравнявайки го с грейкото, сега по-добре се оползотворява топлината. Отоплявахме близо 200 кв. м с дакон 32 кв., а сега ползвам комбинация котел и горелка грейко 20 кв. и върши работа.
здравейте доволен ли сте от котела Грейко и горелката.Колко киловата е котела ще отоплявам около 180кв два етажа от къща.
tzvtz - напреднал
vakleto написа:
tzvtz написа:
здравейте доволен ли сте от котела Грейко и горелката.Колко киловата е котела ще отоплявам около 180кв два етажа от къща.
Доволен съм. Работи цялата зима на комбиниран режим - дърва и пелети и не е правил проблеми. Котела е Грейко 20, като сме отоплявали подобна площ. Препоръчвам го, защото ако се търси евтино гориво е удачно решение.
baeto - напреднал
Тези 20KW няма ли да са малко за тези квадратури? На мен ми казват, че трябват поне 27KW, и още се чудя дали да взема 20 или 30 киловатовата комбинация. За съжаление около нас няма дистрибутори, инсталатори или хора които да ми дават еднозначен отговор.
tzvtz - напреднал
Къщата ни е триетажна с площ на етаж 120 кв.м (тук се включват четири тераси, стълбище и голям коридор), като са отоплявани първия и втория етаж, с площ на всеки около 85 кв.м. Допълнително има пристройка с площ 36 кв.м, която се отоплява. Къщата е без изолация, която е от голямо значение. В най-големите студове вътре е било около 18 градуса, като горелката е поддържала около 70 градуса, т.е. не е издувана докрай.
Ако имаш изолация и хубава дограма 20 киловатовата комбинация ще ти е предостатъчна. Ако ги нямаш и искате по-високи температури в големите студове, може би ще ти трябват 30 киловата. Аз също бях пред тази дилема и след дълго чудене избрах по-малката комбинация уж, че ще е по-икономична. Не знам дали 30 киловатовата нямаше да работи по-добре в големите студове, но сегашното положение ме устройва и не съм го мислел повече. Чудех се за комбинация между горелка 20 и котел 30, но ме разубедиха, че нямало да работи добре.
andy_forresite - майстор
Горелка над 15-18 работни kw ще ти е излишно лакома. Котелът може да е 20 kw.
Имаш 2 х 70 кв.м. = 140. Необходимостта от топлина при два етажа от 140 кв.м. е по-малка от тази за същата площ на един етаж при равни други условия. Прати много поздрави от форума "Направи сам" на предлагащите ти 30 киловата горелка.
При теб такава горелка ще пали и гасне по 10 пъти на ден, а точно това не бива да се случва.
Ако беше с цялостна външна грамотно направена изолация както е по норматив към днешна дата, тогава става и с 30 киловатова горелка. Ще ви стопли, ще изгасне и стига да не е някакъв сибирски клинч навън, ще стои в изчакване 3-4-5 часа. Така може да постигнеш добър разход на гориво въпреки голямата горелка, но ти си с вътрешна изолация, а на първия етаж нямаш никаква.
Браво Анди, този път поста ти е верен на 50%.
Ако имаше 15 киловатова горелка, щях да предложа нея, пред 20ката. Такава горелка ще работи на номинал за това жилище в студовете, а за пролет и есен ще има доволно ниска минимална мощност.
30........да пали и гаси през 4-5 часа.......
Ако такава горелка вече е налична, препоръчва се поставянето на буфер. Не е добре да се ползва жилището за буфер. Температурната крива в жилището ще заприлича на графиките от кавазакито ти.
Котел и горелка Грейко 20 са финансово оправдан избор.
andy_forresite - майстор
Не да е 15, а над 15-18 изобщо няма да му трябва. Няма да му хареса как изчезват бонбоните на 25-30 kw.
Моята горелка като е с максимална 20 kw колко пъти мислиш че е стигала до 20? Само един път. Може да работи с миниатюрно пламъче колкото водЪта в казана да не изстине. Може да гори за една лира, може и за 5 големи радиатори и бойлер. Изгарянето е едно и също на минимума, на 1/4 от мощността, на 1/3 ... на 7/8 и на колкото и да гори все е едно и също - падат 1-2 бонбона - слаб огън; пада по една шепа - огъня стига да задника на котела. В единия случай пепелта е малко, а в другия повече. Това е разликата.
baeto - напреднал
А някой има ли представа котела Биотех Аутомат дали е читав? Гледам, че имат и 25 киловата и се чудя дали няма да ми е по-подходящ. Проблема е, че се продава само с горелката а на мен ми се иска да горя и нискокачествени пелети.

Тема "Комбиниран котел, но какъв?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: