Най - вълнуващия въпрос зимно време.
baeto - напреднал
Здравейте, сред многото изписано по темата, освен отговорите които намерих се породиха и доста въпроси. Живея в къща на два етажа от по 70кв.м. Първият етаж е с ПВЦ дограма с троен стъклопакет и без изолация. Вторият е с ПВЦ дограма с троен стъклопакет и вътрешна изолация от 10см. вата и гипс картон. До сега се отоплявах с камера за вграждане на Прити но за жалост се оказа, че 11 години стигат! Иска ми се и аз като целия божи свят да намаля хамалогията до минимум и да мина на пелети. С дръвца за сега съм се запасил доволно и за това гледам към комбинираните котли. Разбрах, че нискобюджетните не са вариант, но разполагам с около 3500лв. за пълния комплект/котел, горелка и бункер/ и се спрях на няколко марки за котел - Бош, Виадрус, Фероли и Бисолид. Големите въпроси са: какъв и колко киловата да е котела, каква и колко киловата да е горелката и коя е най-подходяща за съответния котел. Понеже нямам котелно или място в къщата където да монтирам котела мисля да го сложа отвън, на гърба на досегашното отопление и през стената да стигна до вече съществуващата инсталация с тръби 1 цол. Проблем ли ще е монтирането на котела навън? В момента съм с отворена система на локалното парно с PE-AL-PE тръби- трябва ли да я правя затворена или няма да е проблем и така? Към системата има вързан бойлер 80л., но имам мисли да подвържа и един 200л. За сега друго не се сещам но със сигурност има още неизвестни. Бих бил благодарен на всяка помощ и съвет.
naskov - майстор
Ако ще минаваш на пелети гледай да не е чугунен.
baeto - напреднал
За сега май съм се насочил към Бош но незнам каква мощност да е и каква да е горелката. Казаха ми да взема Бош 2000В 32 киловата с горелка Биотех но незнам дали ще е добре като мощност и дали горелката е добра както за котела така и за мен.
naskov - майстор
]
Колко киловата горелка ти казаха да вземеш? Магазинера ли ти каза или друг. Ако котела е вън, трябва да направиш нещо да затвориш котелното.
baeto - напреднал
Мисля, че за горелката препоръча Biotech 10-35 kw. За изграждане на котелно е ясно. Препоръките са от фирмата от която ще купувам, за това търся и допълнителни мнения.
naskov - майстор
Като гледам те нямат друг модел.
baeto - напреднал
А като мощност и комбинация как са? Ще трябва ли да преправям системата от отворена на затворена?
naskov - майстор
Ако имаше да речем 20квт горелка и тя щеше да ти свърши работа. Дали системата е отворена или затворена на горелката не и пречи. Разхода няма да се повлияе от това
baeto - напреднал
Виждам, че грейко имат 20 киловатова, тя дали е подходяща за Бош? А котела колко киловата да е?
baeto - напреднал
За сега вървим към комбинация котел Бош 2000В и горелка Грейко. По този начин излизам от бюджетната граница но.... Дилемата сега е с какви мощности да са и котела и горелката.

Тема "Комбиниран котел, но какъв?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: