• 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 32
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
чет яну 07, 2021 8:19 pmzaksofon написа:
чет яну 07, 2021 8:05 pmТинко написа:
чет яну 07, 2021 6:41 amyanush написа:
Моят термостат като го вързах не тръгна (котела е същият).Мостчето между двете клеми беше много тънко оприличих го на телче от телбод,само че с тъмен цвят.Не го забелязах.вързах термостата и нищо.Така че провери внимателно за такова мостче.
Трябва да го махнеш.
Здравей, махнах мосчето и точно там вързах термостата. Но проблема май е в електрониката. Ако може някой да ми помогне с ная, ще съм много благодарен.
Привет, аз имах същия проблем, породен от това, че си мислех, че е много елементарно и мога да си свържа термостата сам. Свързах го като теб и надписа "ROOM THERM", не изчезваше от дисплея каквото и да правех. Занесох платката на контролера на специалист по електроника и познай - бях изгорил 4-5 кондензатора по веригата на управлението на термостата. Това, което ти изписва е грешка. Не е заминал контролера тотално, но трябва да го ремонтира специалист.
Ако питаш мен, това ти е идеална възможност да му смениш тъпото управление с Натурела. В общи линии, ако е станало това, което си мисля - т. е. оженил си го, си си направил дори услуга и идеален повод да я махнеш тази глупост от котела. Заслужава си, повярвай ми!
Привет, от къде мога да си взема Натурела, какъв модел и кой може да ми я върже, за да работи коректно. Аз съм от Бургас, а чак такива специалисти тук май няма!!! Или поне аз не съм попадал. Дали ще мога да се справя сам??
zaksofon - специалист
Контролер можеш да си купиш от сайта www.naturela-bg. Гледам, че сега имат нов модел със сензорен дисплей и повече екстри. Моя е по-стария модел V4C-2 и съм изключително доволен от работата му. Може да ти го свърже всеки с познания по електроника. Аз си извиках човек, който се занимава с инсталация на котли и слънчеви панели. Платката на Натурела, сложих в кутията на оригиналния контролер, на горния капак с 4 видии. Имаш да свържеш буквално 4 кабела, а останалото са настройки, които можеш да препишеш от настоящата тема.
Взех го високотемпературен датчик за кюнеца, чрез който се разпознава дали има горене или не. Според мен, това е оптимален, евтин и прост вариант за контролиране на работата на котела. Парите за V4C-2, едва ли ще са повече от 200 лв, но както вече казах - това е задължително подобрение, ако искаш да постигнеш някакво КПД от този котел. Оригиналния контролер е пълна смешка в сравнение с Натурелата.
Има и полски вариант на управление, прочети темата - TIMEL SKZP 2.
harley davidson - специалист
ср дек 30, 2020 8:13 pmТинко написа:
Здравейте, моля за помощ! Имам котел EK3G и реших да сложа стаен термостат. Взех си salus и го вързах към котела. Когато температурата падна да зададената от мен и котелът тръгна да се включва да работи започна пълненето и веднага след това изписа: "стаен термостат" и започна отново да пълни. И така докато не изхвърли всичката жар от короната. Пробвах още един, два пъти и си помислих, че има проблем с термостат. Върнах го и взех Computherm Q7. Но и с него положението е същото. Ако някой има идея какво се случва, моля да помага!
Привет и от мен..!!
Според мен проблемът ти е от управлението на котела.Причината да си мисля това е,че когато имаш стаен термостат той може единствено да спира и пуска котела по зададената от теб температура. В твоя случай при достигнала стайна температура котела се изключва и изписва на дисплея стаен термостат. Когато това е изписано котела не трябва да включва нищо освен ако е дошъл цикъла му за поддръжка примерно 2 секунди на 40 минути. Има и нещо друго.. Когато има настройки на котела в работен режим примерно 20 сек храни и 2 минути изчаква той естествено на второто хранене ще изхвърли и малкото жар която му е останала дори и вентилатора да работи..Ама пишете ги тези неща за да не гадаем. На каква температура си му задал стайния,какви са настройките на котела,хранене,изчакване,вентилатор,гориво ,киловати,стен- бай. температура на водата,на помпата и тн. Ето ти пример..Един колега се обажда и споделя ,че има проблем с отоплението..Казва- абе сложих стаен термостат и не мога да стопля тая къща и това е.Котел 35 киловата за 300 квадрата къща.. :? И да не влизам в подробности се оказа ,че е с 25 градуса настройки на термостата ,а водата на котела при 50 градуса да се изключва...Е...кога ще я стоплиш с тези настройки и 22 радиатора...? На лято..!! Според мен за да разбереш дали е от термостата вземи и го спри. Мини на ръчен режим да работи по температура на вода. Ако потръгне нормално ,значи е от начина ти на свързване на термостата с котела.Ако и тогава не е наред проблема е ясен.
Та споделяйте с повече подробности за да има яснота..!
Последна промяна от harley davidson на пон яну 11, 2021 4:04 pm, променено общо 1 път.
harley davidson - специалист
Привет, от къде мога да си взема Натурела, какъв модел и кой може да ми я върже, за да работи коректно. Аз съм от Бургас, а чак такива специалисти тук май няма!!! Или поне аз не съм попадал. Дали ще мога да се справя сам??
[/quote]

Аз лично си сложих Натурела със тъч touch screen и забравих за старите драми.. Има две важни неща
Първото е ,че работи прекрасно със светлинен сензор.По- бързо и коректно отчита огъня и процеса на горене. Монтирал съм го малко преди горния край на фланеца при горелката от външната страна на котела . Пробива се един отвор за да влезе плътно тръбичка с външен ф-10 .Тръбичката е около15 см. и от неръждавейка. Тя е с ниска топлопроводимост..Датчика вкаран в нея дори не се затопля.. Отчита ми 175 до 190.
Второ...При Натурела няма как да имаш стен- бай режим,защото управлението не го предлага в нужния за теб диапазон.За целта взимаш едно циклично реле за време и го подвързваш към захранването на котела.Целта е да може да работи независимо от управлението на Натурела. Бачка или не то да ти храни 2 секунди на 40 минути ,ако си на слънчогледови примерно.. И един ел. техник,ако не си в час..!
harley davidson - специалист
Прегледай страница 20 на темата ( Пелетни котли Хидро терм мнения и препоръки..!!) в този форум- там се вижда добре..
Lkuzev - напреднал
Здравейте, искам мнение за подмяна на щатната реторна горелка с подходяща окачваема горелка?
Някой правил ли е нещо такова или мнения или предположения на хора с опит?
speka_rs - майстор
ср фев 24, 2021 11:03 amLkuzev написа:
Здравейте, искам мнение за подмяна на щатната реторна горелка с подходяща окачваема горелка?
Някой правил ли е нещо такова или мнения или предположения на хора с опит?
Ако кажеш и от къде си ?
Lkuzev - напреднал
ср фев 24, 2021 12:09 pmspeka_rs написа:
ср фев 24, 2021 11:03 amLkuzev написа:
Здравейте, искам мнение за подмяна на щатната реторна горелка с подходяща окачваема горелка?
Някой правил ли е нещо такова или мнения или предположения на хора с опит?
Ако кажеш и от къде си ?
Козлодуй, това от значение ли е😊
Delpi4a - специалист
Преди няколко седмици,към края на отоплителния сезон ми свършиха слънчогледовите пелети. Изгориха 6 тона. Котела ги гореше,споделял съм, но явно с не достатъчна ефективност или не знам. Та не ми се купуваха нови, или по-точно, прецених, че ми идва твърде скъпо, та чудех се да взема дървени няколко чувала да видя,как ще горят те. Гледам цените в Плевен са между 7 и 11 лв на чувал 15 килограма ( слънчогледовите са между 4 и 5 лв на чувал 15 кг или между 250 и 280 лв за тон. Дневния ми разход от тях е 2 чувала при дневни температури 10-17 градуса и нощни 0-7 градуса. ), та видяха ми се скъпи дървените и се загледах в чувал въглища марка ДО ( каквото и да значи това ) с калоричност над 6000 ( до колкото и на този надпис може да се вярва) с цена между 9 - 9.50 лв на чувал 25 кг. Сирма фракция 6-20мм. Купих 3 чувала за проба. Наистина при изсипването се вдига пепел, но след това - пффф разкош. Настройките на котела 4 сек. подава 140 чака ( при слънчогледовите пелети последно бях на 8 на 120) при вентилатор на 1 с напълно отворена клапа ( на око при вентилатор 1 с отворена клапа и степен 2 със затворена - няма разлика) разхода - 1 чувал за, няма да кажа 3 дни, но два дни и половина преспокойно. Температура на водата 55 градуса. От комина при слънчогледа се виждаше пушек особено при запалването, с въглищата въобще не се забелязва дим освен няколко секунди или минути след Гасненето или спирането на турбината де. Стенбая е 3 сек. подава 30 мин.чака -аз няма как да го направя по-защото контролера Не ми го позволява. Та, моя извод, е че този модел си е направен за въглища, гори слънчоглед, но няма ефективността и при тези цени на слънчогледовите пелети просто излиза не рентабилно, поне за мен де. Всеки си преценява за него, но за мен дори и 11 лв да дойде чувал от въпросните въглища ми излиза по-рентабилно да съм на тях. Е имат недостатък, че при слънчогледа пепелта беше много по-малко,но... Само мога да съжалявам, че опита с въглищата не го направих октомври-ноември.
Lkuzev - напреднал
Имам снета от експлоатация горелка за 35 кв. Ако някой проявява интерес от рез части може да ми звънне, контролера също е с свободен 0888 579402
  • 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 32

Тема "Котел Emtas EK3G/S-30, мнения и препоръки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: