• 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пет дек 17, 2021 7:59 pmsun_17 написа:
Здравейте колеги, от няколко дена съм с въпросния котел и още не съм го разучил добре, но от вчера се появи шум от бункера/шнека при подаване на пелети. Котела работи от няколко дена и не знам дали е съвпадение, но звука започна откакто смених пелетите. В момента съм с тези:[img]https://imageshack.com/i/pmzxhxjQj/img]

Звука се чува като припукване от шнека.



Благодаря предварително и Весели празници!
Колега Здравей ЧНГ да те питам и аз съм със същия котел но искам да закупия като твоя мотор редуктор че за 3г както го имам котела тая година подмених управлението и видях защо ми харчи доста гориво :) А и още нещо да питам с тоя двигател дават ли му на въглища да работи котела???
dan4o68 - специалист
ср ное 24, 2021 9:26 amDelpi4a написа:
вт ное 23, 2021 10:24 amIzhdimov написа:
Здравейте колеги! Да попитам някой горил ли е фракция антрацитни въглища 6/13мм. И какви са му впечатленията, а също и удачно ли е да се гори в такъв котел понеже поразрових тук там пише че са за чугунени котли благодаря предварително 🙂
За самото горене едва ли ще има проблем, въпросът по-скоро е за стенбая. Аз мисля да опитам със същата фракция ( 6-13мм ), но когато стане по-студено, когато изчакването е по-малко, за да елиминирам до минимум възможността за загасване то и. Иначе сега съм с фракция 6-20мм Донбас и с един чувал карам между 48 и 36 часа при настройки 4 -120 сек. вентилатор на 1 със затворена клапа.
Въздухът не е ли малко... За въглища съм чувал че трябва по силно да духа вентилатора... 4-120сек. тези настройки не са ли за слънчогледови пелети... :? :? :?
Delpi4a - специалист
вт яну 04, 2022 11:18 amdan4o68 написа:
ср ное 24, 2021 9:26 amDelpi4a написа:
вт ное 23, 2021 10:24 amIzhdimov написа:
Здравейте колеги! Да попитам някой горил ли е фракция антрацитни въглища 6/13мм. И какви са му впечатленията, а също и удачно ли е да се гори в такъв котел понеже поразрових тук там пише че са за чугунени котли благодаря предварително 🙂
За самото горене едва ли ще има проблем, въпросът по-скоро е за стенбая. Аз мисля да опитам със същата фракция ( 6-13мм ), но когато стане по-студено, когато изчакването е по-малко, за да елиминирам до минимум възможността за загасване то и. Иначе сега съм с фракция 6-20мм Донбас и с един чувал карам между 48 и 36 часа при настройки 4 -120 сек. вентилатор на 1 със затворена клапа.
Въздухът не е ли малко... За въглища съм чувал че трябва по силно да духа вентилатора... 4-120сек. тези настройки не са ли за слънчогледови пелети... :? :? :?
Да, трябва да споделя, че в преходния сезон нямаше проблеми, но при застудяване въздуха му е малко. Сега съм с 4 на 100 с вентилатор на 3 с отворена клапа. Водата я държа на 60 градуса. При запалване на котела с вода около 25 градуса вдига до 60 градуса за 14-16 Мин.( в системата има около 140 л. вода - 70 л. е водната риза на котела и още около 70л. в радиаторите и тръбите) или грубо това се получава с около 1.6 - 1.8 кг въглища. Когато температурата е около 0 -та се включва 5-6 пъти дневно. При -8 през ноща и -2 през деня се включи 8-9 пъти за 24 часа.
dan4o68 - специалист
вт яну 04, 2022 10:03 pmDelpi4a написа:
вт яну 04, 2022 11:18 amdan4o68 написа:
ср ное 24, 2021 9:26 amDelpi4a написа:


За самото горене едва ли ще има проблем, въпросът по-скоро е за стенбая. Аз мисля да опитам със същата фракция ( 6-13мм ), но когато стане по-студено, когато изчакването е по-малко, за да елиминирам до минимум възможността за загасване то и. Иначе сега съм с фракция 6-20мм Донбас и с един чувал карам между 48 и 36 часа при настройки 4 -120 сек. вентилатор на 1 със затворена клапа.
Въздухът не е ли малко... За въглища съм чувал че трябва по силно да духа вентилатора... 4-120сек. тези настройки не са ли за слънчогледови пелети... :? :? :?
Да, трябва да споделя, че в преходния сезон нямаше проблеми, но при застудяване въздуха му е малко. Сега съм с 4 на 100 с вентилатор на 3 с отворена клапа. Водата я държа на 60 градуса. При запалване на котела с вода около 25 градуса вдига до 60 градуса за 14-16 Мин.( в системата има около 140 л. вода - 70 л. е водната риза на котела и още около 70л. в радиаторите и тръбите) или грубо това се получава с около 1.6 - 1.8 кг въглища. Когато температурата е около 0 -та се включва 5-6 пъти дневно. При -8 през ноща и -2 през деня се включи 8-9 пъти за 24 часа.
4-100 успява ли да изгори въглищата до следващото подаване :? :? :?
Delpi4a - специалист
ср яну 05, 2022 10:54 amdan4o68 написа:
вт яну 04, 2022 10:03 pmDelpi4a написа:
вт яну 04, 2022 11:18 amdan4o68 написа:


Въздухът не е ли малко... За въглища съм чувал че трябва по силно да духа вентилатора... 4-120сек. тези настройки не са ли за слънчогледови пелети... :? :? :?
Да, трябва да споделя, че в преходния сезон нямаше проблеми, но при застудяване въздуха му е малко. Сега съм с 4 на 100 с вентилатор на 3 с отворена клапа. Водата я държа на 60 градуса. При запалване на котела с вода около 25 градуса вдига до 60 градуса за 14-16 Мин.( в системата има около 140 л. вода - 70 л. е водната риза на котела и още около 70л. в радиаторите и тръбите) или грубо това се получава с около 1.6 - 1.8 кг въглища. Когато температурата е около 0 -та се включва 5-6 пъти дневно. При -8 през ноща и -2 през деня се включи 8-9 пъти за 24 часа.
4-100 успява ли да изгори въглищата до следващото подаване :? :? :?
Моят ( DFA модел ) успява, дори може и нещо от сорта на 90-95. Има някой, май, с по - малки горелки, като на баджанака, за тях не знам. Ако, въздуха е малко, наистина няма да доизгорят, но усили ли се вентилатора си горят спокойно. Явно, според котела, е въпрос на индивидуални настройки. Иначе температура на газовете в кюнеца е над 200 градуса, ако намаля въздуха, температура пада до 150-160 градуса, но котела вътре не развива температура и не може да изгасне или работи по 2 часа.
Delpi4a - специалист
В разгара на сезона започват, типично по нашенски, проблемите с горивата. В Плевен свършиха въглищата марка ДОМ ( или ДО - Донбас фракция 6х20мм ) и трябва да се пренастроят. Намират се слънчогледови пелети на 9лв и иглолистни на 12лв - чували по 15 кг. И двата варианта ми идват скъпи, защото по 3 чувала слънчоглед ми е 27 лв на ден, дървените дори и да ги сваля на 2 - пак ще е 24 лв дневно. Та, с много зор, намерих антрацид 13х25мм и ще мъча с него, защото нямам голям избор.
Ясно, че настройките на горене са индивидуални, но какво е положението със стенбая. Изчетох доста и всеки се оплаква от проблем с гасненето им. Моят контролер пуска по 3 сек. на 30 мин. не знам дали това ще им е достатъчно да ги подържа 2,30 - 3 часа, та се чудя, как да се изразя.... за да им вкарам и въздух, да включа вентилатора към шнека, тост като подава шнека да се включва и вентилатора за 3 сек,за да разпали малко. Другият вариант е някакво циклично реле, което да пуска вентилатора за, да речем, около минута на 30 мин.
Има ли някой, който да е правил нещо подобно, да има наблюдения или да даде съвет.
transportna - специалист
Горенето на антрацит си е трудоемко откъм настройка на контролера. Аз съм с друг котел и контролер, но вентилатора ми се включваше на всеки 7 мин. за около 30-40 сек. Бая време ми отне докато си намерих точните настройки. Ако не е тайна, на каква цена взе антрацита? Успех.
Delpi4a - специалист
пон яну 10, 2022 12:39 pmtransportna написа:
Горенето на антрацит си е трудоемко откъм настройка на контролера. Аз съм с друг котел и контролер, но вентилатора ми се включваше на всеки 7 мин. за около 30-40 сек. Бая време ми отне докато си намерих точните настройки. Ако не е тайна, на каква цена взе антрацита? Успех.
Току-що взех 6-13 мм, другите, 13-25, били свършили. Цената за Плевен - 17.76лв за чувал 25 кг. Май се замислих за иглолистните пелети на 12лв 😃
Delpi4a - специалист
Така, да споделя за моя опит с антрацида. С две думи - никога повече! Първо с голям зор го запалих, а след като се запали се оказа, че вентилатор 200W с отворена клапа на степен 5 (MAX) не е достатъчен, за да поддържа горенето. Така, и за да не изхвърля 6 чувала се принудих да го мешам с другите ( ДОМ ) в пропорция 3 ДОМ към 1 антрацид. Увеличих времето за изчакване с 40 секс, тоест стана 4 на 140. При стенбая за 2-3 часа няма проблем - за сега. Та, до тук с антрацида, ами дано докарат от другите 😃, че иначе не знам 😃
zaksofon - специалист
пон яну 10, 2022 6:49 pmDelpi4a написа:
Така, да споделя за моя опит с антрацида. С две думи - никога повече! Първо с голям зор го запалих, а след като се запали се оказа, че вентилатор 200W с отворена клапа на степен 5 (MAX) не е достатъчен, за да поддържа горенето. Така, и за да не изхвърля 6 чувала се принудих да го мешам с другите ( ДОМ ) в пропорция 3 ДОМ към 1 антрацид. Увеличих времето за изчакване с 40 секс, тоест стана 4 на 140. При стенбая за 2-3 часа няма проблем - за сега. Та, до тук с антрацида, ами дано докарат от другите 😃, че иначе не знам 😃
Привет! Донбаски въглища би трябвало да има в Свищов. Ако съвсем си го закъсал - пълниш багажника и си ти... Сигурен съм, че са по-евтини от въглищата на "Топливо", които разбира се се продават в чували по 25 кг НО МОКРИ!!! Аман от балкански номера - продават ми вода за 600 лв на кубик...
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32

Тема "Котел Emtas EK3G/S-30, мнения и препоръки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: