• 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 32
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zaksofon - специалист
ср ное 24, 2021 1:10 pmharley davidson написа:
Привет...!! И с Натурелското става поддържането на стен- бай.То в менюто не го предлага в голям диапазон.За целта се слага едно циклично реле за време със контактор .Единия край се свързва със захранването на котела ,а другият към ел.мотора на шнека. Правиш примерно настройки 2сек. на 40 мин. и си готов.Бачка ,не бачка котела като дойде 40-та минута то си захранва гориво за две секунди. За да работи Натурелското обаче трябва да вземе инфо от коминен датчик или светлинен. Най коректно е от светлинен.. Пробива се един отвор ф-10 пет сантиметра над горелката и там нанизваш десетина см. тръбичка от неръждавейка. В нея идеално влиза датчика. Неръждавейката е лош проводник на топлина и не се нагрява,че да стопи нещо.Работи перфектно..Да не говорим ,че вентилатора със това управление може да се модулира от 0 до 100..
Харли, а освен шнека, има ли как да се включва и вентилатора за да потдържа горенето? Аз се опитвам да горя въглищен прах и проблема (един от проблемите), с който се опитвам да се справя, е че гасне, след да кажем два часа, ако стайния термостат е спрял горелката. Едва ли ще стане само с прибутване на гориво през известно време, което всъщност си мисля, че ще е проблем и при антрацита.
Благодаря!
harley davidson - специалист
Да ..! Знам за проблемът ти..! Ако си със стандартното управление можеш да пуснеш цикличното реле само за вентилатора 1-2 мин. на 40 мин.,защото то си поддържа стен -бая само чрез къртично подаване . Но с Натурелското ще са две релета. Едно за вентилатора и другото за шнека . Ще заприлича на совалка , ама има шанс да сработи подобна схема в твоя случай..Примерно де..!!По този начин ще ти се пали циклично,а не само да държи нивото на жарта пушейки..!
Izhdimov - помощник
ср ное 24, 2021 9:50 amzaksofon написа:
вт ное 23, 2021 10:24 amIzhdimov написа:
Здравейте колеги! Да попитам някой горил ли е фракция антрацитни въглища 6/13мм. И какви са му впечатленията, а също и удачно ли е да се гори в такъв котел понеже поразрових тук там пише че са за чугунени котли благодаря предварително 🙂
Привет! Може да ги гориш с този котел - т.е. няма да му навредиш, проблема с антрацита обаче е, че много трудно се палят. Съответно и загасват след доста кратко време, ако котела е бил спрян от стаен термостат например. Този проблем може да се избегне ако потдържаш постоянно горене, но честно казано, не съм сигурен дали няма да загасват и тогава, след като потдържането е горене с по-малко гориво и с по-малко въздух... Не е невъзможно, но е въпрос на настройки. Аз лично пробвах и не ми се получи, защото смених управлението (контролера) с такова на Натурела, а то работи на така наречения Старт/Стоп принцип (като пелетна горелка). Успех!
Благодаря за изчерпателния отговор колега, притесняваше ме това, че мернах някъде из Интернет, че можели да стопят котела или горелка та. Като цяло мисля да пробвам да ги горя на постоянна работа на котела понеже аз съм с оригиналното управление, с малко подаване на голям интервал и повечко въздух и то през по-големите студове. За загасянето ми се струва, че няма да загасват понеже вентилатора ми е отворен, а и то реално като карам котела на температурата на водата мисля че повече от 10-15 мин. няма да почива, но ще пробвам и ще пиша какво се е случило. Благодаря отново 🙂
Izhdimov - помощник
ср ное 24, 2021 9:26 amDelpi4a написа:
вт ное 23, 2021 10:24 amIzhdimov написа:
Здравейте колеги! Да попитам някой горил ли е фракция антрацитни въглища 6/13мм. И какви са му впечатленията, а също и удачно ли е да се гори в такъв котел понеже поразрових тук там пише че са за чугунени котли благодаря предварително 🙂
За самото горене едва ли ще има проблем, въпросът по-скоро е за стенбая. Аз мисля да опитам със същата фракция ( 6-13мм ), но когато стане по-студено, когато изчакването е по-малко, за да елиминирам до минимум възможността за загасване то и. Иначе сега съм с фракция 6-20мм Донбас и с един чувал карам между 48 и 36 часа при настройки 4 -120 сек. вентилатор на 1 със затворена клапа.
Пробвах с такива и аз но явно вътре имаше повече прах и мизерия и явно са се загасили въглищата и като го запали термостата и избута всичко от бункера добре че беше 1/3 пълен..... ☹️
Izhdimov - помощник
Здравейте колеги!!! Първо да кажа че след доста човъркане и промяна на настройки тази ламя си харчи доста в заводски вид. След като няколко пъти изчетох форума и пробвах какви ли не работи с настройки и горива пак си харчеше доста. Тук дойде момента в, който започнах да гледам клиповете на Харлей за тунинга на котела му, адмирации за човека и това което е измислил ако мога да бъда точен по петобалната система му давам 10 точки. След като и аз направих същите неща с моя котел и няколко разговора с него нещата коренно се промениха. В момента котлето работи 3 на 120 на слънчоглед, разпалва се и гори доста прилично температурата в стаите не пада под 22 градуса и след като се запали стига 24. За разход още нищо не мога да кажа понеже от скоро работи така и все още не мога да изгоря един бункер, но ще споделя след една, две седмици нека и малко да паднат температурите под нула. Големи благодарности на Харлей за съветите и времето което ми отдели по телефона голям пич е и наистина това, което е измислил и при мен сработи доста прилично.
harley davidson - специалист
:supz:
Последна промяна от harley davidson на пон дек 13, 2021 2:45 pm, променено общо 1 път.
harley davidson - специалист
съб дек 11, 2021 8:18 pmIzhdimov написа:
Здравейте колеги!!! Първо да кажа че след доста човъркане и промяна на настройки тази ламя си харчи доста в заводски вид. След като няколко пъти изчетох форума и пробвах какви ли не работи с настройки и горива пак си харчеше доста. Тук дойде момента в, който започнах да гледам клиповете на Харлей за тунинга на котела му, адмирации за човека и това което е измислил ако мога да бъда точен по петобалната система му давам 10 точки. След като и аз направих същите неща с моя котел и няколко разговора с него нещата коренно се промениха. В момента котлето работи 3 на 120 на слънчоглед, разпалва се и гори доста прилично температурата в стаите не пада под 22 градуса и след като се запали стига 24. За разход още нищо не мога да кажа понеже от скоро работи така и все още не мога да изгоря един бункер, но ще споделя след една, две седмици нека и малко да паднат температурите под нула. Големи благодарности на Харлей за съветите и времето което ми отдели по телефона голям пич е и наистина това, което е измислил и при мен сработи доста прилично.
Радвам се ,че съм бил полезен давайки нещо от себе си на напълно непознати хора.. Давайте и вие за да ви се връща..!! Весели празници и тяга в комина ..!



:supz:
Izhdimov - помощник
пон дек 13, 2021 2:43 pmharley davidson написа:
съб дек 11, 2021 8:18 pmIzhdimov написа:
Здравейте колеги!!! Първо да кажа че след доста човъркане и промяна на настройки тази ламя си харчи доста в заводски вид. След като няколко пъти изчетох форума и пробвах какви ли не работи с настройки и горива пак си харчеше доста. Тук дойде момента в, който започнах да гледам клиповете на Харлей за тунинга на котела му, адмирации за човека и това което е измислил ако мога да бъда точен по петобалната система му давам 10 точки. След като и аз направих същите неща с моя котел и няколко разговора с него нещата коренно се промениха. В момента котлето работи 3 на 120 на слънчоглед, разпалва се и гори доста прилично температурата в стаите не пада под 22 градуса и след като се запали стига 24. За разход още нищо не мога да кажа понеже от скоро работи така и все още не мога да изгоря един бункер, но ще споделя след една, две седмици нека и малко да паднат температурите под нула. Големи благодарности на Харлей за съветите и времето което ми отдели по телефона голям пич е и наистина това, което е измислил и при мен сработи доста прилично.
Радвам се ,че съм бил полезен давайки нещо от себе си на напълно непознати хора.. Давайте и вие за да ви се връща..!! Весели празници и тяга в комина ..!



:supz:Весели и на теб Харлей и на хората от форума. И отново благодаря за помоща. :supz:
sun_17 - помощник
Здравейте колеги, от няколко дена съм с въпросния котел и още не съм го разучил добре, но от вчера се появи шум от бункера/шнека при подаване на пелети. Котела работи от няколко дена и не знам дали е съвпадение, но звука започна откакто смених пелетите. В момента съм с тези:[img]https://imageshack.com/i/pmzxhxjQj/img]

Звука се чува като припукване от шнека.



Благодаря предварително и Весели празници!
harley davidson - специалист
Не е нормално такъв шум.Възможно е попадането на чуждо тяло в шнека.Проверката е за половин час работа. Изпразни бункера и горелката от горивото което ползваш.Остави шнека да върти до като спре потокът от пелети,освободи от четирите болта и гайки ел.мотора със редуктора. Към редуктора имаш шпонка зацепена на вала-серпентината.Преди да изкараш лагера пробвай няколко оборота да завъртиш.Ако не се получава,значи имаш проблем вътре или лагер.Ако е наред включи ел.мотора както е зацепен със редуктора за да се убедиш,че не е от него.Едно от тези неща е проблема..!! :supz:
  • 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 32

Тема "Котел Emtas EK3G/S-30, мнения и препоръки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: