• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 32
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gmilev - помощник
Здравейте,
наскоро си направихме парно на вилата с горепосочения котел и в тази връзка имам няколко въпроса:
1. Има ли някой колега във форума с такъв котел?
2. Задължителен или препоръчителен е трипътният вентил и какъв да е той(доколкото прочетох тук е по-добре да има.... Системата се състои от въпросният котел(35 квт.) 11 радиатора и 3 лири, разширителен съд 80 л. и бойлер 200 л., помпата е една(wilo yonos - утре ще мога да дам повече характеристики), а прочетох отново тук, че е по-добре да са 2)? Фирмата, която ни инсталира цялата система и котела казаха, че е добре да работи на 60 градуса, а помпата се включва на 30. Пропуснах да спомена, че горим и ще горим само пелети.
3. Как е по-разумно да гори котела - на 1 или 2 интервала от по няколко часа?

Благодаря предварително на всички отзовали се!

Прикачен файл

WP_20161128_12_27_52_Pro_LI.jpg

Прикачен файл

20161218_200510.jpg
naskov - майстор
Само съм слушал, че този котел няма добра защита за обратен огън. Ще ми е интересно да имам информация от първо лице как се държи при работата на пелети.
шоп - майстор
Недей да спестяваш 100 ина лв. Сложи си трипътен термосмесителен антикондензен вентил. Фирмата, която ти инсталира цялата система, защо не ти сложи? Сега тепърва ще режеш-преправяш и нарязваш резби!

Имаш един кран между котела и предпазният клапан. Или го махни или го заключи за да не се взривиш.

Успехи.
filmatoplo - майстор
Колко струва котела да сравня с Грейко и Даконера Лонг Тайм .
gmilev - помощник
naskov написа:
Само съм слушал, че този котел няма добра защита за обратен огън. Ще ми е интересно да имам информация от първо лице как се държи при работата на пелети.
Капакът на шнека е с уплътнение и прилепва много плътно, като на това разчитат, ако върне пламък да го задуши. Като цяло още тествам и си играя с видовете пелети и времената на пълнене, пауза и работа. Прост котел, трябва му малко тунинг за да работи на пелети, смисъл да се намали отвора за отвеждане на газовете към комина(който е в самия котел), да се "скопи" вентилатора, тъй като е много силен(понеже трябва да може да гори всичко - чипс, въглища, костилки) и имахме проблем - издухваше пелетите преди да са изгорели.
gmilev - помощник
шоп написа:
Недей да спестяваш 100 ина лв. Сложи си трипътен термосмесителен антикондензен вентил. Фирмата, която ти инсталира цялата система, защо не ти сложи? Сега тепърва ще режеш-преправяш и нарязваш резби!

Имаш един кран между котела и предпазният клапан. Или го махни или го заключи за да не се взривиш.

Успехи.
Не съм имал намерение да спестявам, попитах изрично фирмаджията, той ми заяви, че няма нужда в моя случай. Къде точно трябва да се сложи този трипътен вентил(питам защото имам съмнения, че "майсторът" не е наясно)? Кой кран визираш, този до помпата ли?
шоп - майстор
Визирам крана между колектора и предпазният клапак. С прости думи Никога не трябва да се слага спирателен кран между котела и предпазният клапан. Ти имаш такъв монтиран и някое дете или стар човек ( те обичат да връткат крановете) ако го затворят може да ти гръмне системата. 1/10000 чанс но става.

За трипътният термостатичен антикондензен вентил има много писано. Като си изнереш Херц, термовар или Есбе ще видиш схемите в сайтовете им.

А фирмаджията ти каза, че няма нужда от такъв вентил и същевременно ти каза, че връщащата вода трябва да е 60 градуса!!! И как да стане това евтино и автоматично?

За пореден път се убеждавам, че има много хубави турски всегоривни котли, но няма инсталатори.
gmilev - помощник
шоп написа:
В
А фирмаджията ти каза, че няма нужда от такъв вентил и същевременно ти каза, че връщащата вода трябва да е 60 градуса!!! И как да стане това евтино и автоматично?

За пореден път се убеждавам, че има много хубави турски всегоривни котли, но няма инсталатори.
Дам, ще ти бъда признателен, ако ми посочиш с прости стрелки къде са грешките... С "инсталатора" още не сме приключили взаимоотношенията си и за това ще се въздържа от коментари, току виж ни изненадал в послендния момент.
ktch_1964 - специалист
Здравей , мой приятел вече трети сезон е с същия котел и е много доволен. Отоплява 2 етажа по 150 кв.+300л. бойлер, за гориво
исползва костилки от праскови като основно, но е горял и пелети, не е доволен от цената им. Котела без проблем гори дървестни
и слънчогледови пелети,но не може да гори сламени вече е пробвано. Първата година около месец гореше руски въглища от
топливо и котела направо пееше , пълни бункера и 4 денонощия не го поглеждаше. Според мен котела се справя отлично с въглища но при тях се налага раздробяване зда да минават през мрежата на бункера. За да нямаш изненади винаги дръж бункера
затворен с оптяжките, уплатнението му е същото като на багажниците на лада.
gmilev - помощник
Качвам още малко снимки/подробности от системата, като се надявам да ми кажете помпата достатъчна ли е и има ли други "кусури" системата.

Прикачен файл

WP_20170105_11_16_56_Pro.jpg

Прикачен файл

WP_20170105_11_07_37_Pro.jpg

Прикачен файл

WP_20170105_10_53_24_Pro.jpg

Прикачен файл

WP_20170105_10_52_39_Pro.jpg

Прикачен файл

WP_20170105_10_52_09_Pro.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 32

Тема "Котел Emtas EK3G/S-30, мнения и препоръки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: