• 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sun_17 - помощник
съб яну 01, 2022 10:36 pmНиколай_sp написа:
пет дек 17, 2021 7:59 pmsun_17 написа:
Здравейте колеги, от няколко дена съм с въпросния котел и още не съм го разучил добре, но от вчера се появи шум от бункера/шнека при подаване на пелети. Котела работи от няколко дена и не знам дали е съвпадение, но звука започна откакто смених пелетите. В момента съм с тези:[img]https://imageshack.com/i/pmzxhxjQj/img]

Звука се чува като припукване от шнека.



Благодаря предварително и Весели празници!
Колега Здравей ЧНГ да те питам и аз съм със същия котел но искам да закупия като твоя мотор редуктор че за 3г както го имам котела тая година подмених управлението и видях защо ми харчи доста гориво :) А и още нещо да питам с тоя двигател дават ли му на въглища да работи котела???
Здравей, за много години!
Котела го закупих тази есен по препоръка на познат (той взе два) от с. Войводиново, Пловдив. Не съм запознат с разликите от предишните модели, но майстора, който го пуска, каза че вентилатора бил по-тих в сравнение с предходния. Работа е там, че от фирмата не ми дадоха книжка с инструкции и каквото ми обясни майстора като настройки, това ползвам (например има една настройка на която пише Oto, ако някой знае тя за какво е), не мога да намеря онлайн инструкция да прочета по подробно кое за какво е.
Иначе от фирмата ми казаха, че котела се води все горивен, би трябвало да става и за въглища, но аз лично не съм пробвал.
Ти с какво управление смени оригиналното, че и при мен разхода в оригиналния му вид ми идва повече.
Здравей, за много години!
Аз съм с котел EK3G/S - 40. В скритото меню където се регулира стенбай режима има още една функция FAN OUT променя се на FAN OUT CONTACTOR и на FAN OUT FAN. Тази функция за какво е
Delpi4a - специалист
Да продължа темата с антрацидните въглища. В момента горя смес: Донбас 3 части - антрацид 1. Увеличих времето за изчакване на 181 секунди с подаване 4 сек. вентилатор на MAX с отворена клапа. Времето за работа на котела е 25-30 мин. за загряване на водата от 25 градуса до 60 градуса. За времето на работа, шнека, подава 8-10 пъти по 4 сек. което, ако една секунда е 50гр, идва между 1,6кг и 2 кг на цикъл. При 10 включвания в денонощието + горивото за стенбай идва около 20-25кг на 24 часа. Трябва да кажа, че в пепелника има не изгорели въглища (предполагам антрацид), но ме е страх да увелича времето на изчакване. Днес чистих и котела и гледам, саждите не са черни, а са бели, това не знам на какво се дължи, и при горенето май се усеща мирис на сяра.
Delpi4a - специалист
Да попитам, някой увеличавал ли водната риза на тези котли? Намислил съм пролетта да направя водна риза на димоотвода. Моят е изход е с диаметър 150мм, мисълта ми е да го вдигна с тръба на височина 60-70 см, като го вкарам в друга тръба с диаметър 330мм. Между двете тръби би трябвало да се събира 8-10 литра вода. Решил съм водата, която се връща от радиаторите да мине първо през този топлообменник, след което да влезе в котела. Цената на това "подобрение" ще дойде горе-долу 100 тина лв, тост поносимо, но дали ще даде резултат и дали пък газовете няма да започнат да кондензират в него?
Прикачен файл:
DC31F867-262B-4FA9-8672-E0A0FB27429C.jpeg
DC31F867-262B-4FA9-8672-E0A0FB27429C.jpeg (78.19 KиБ) Видяна 1467 пъти

Китайците вече са измисли подобно нещо 😃
шоп - майстор
съб яну 22, 2022 3:45 pmDelpi4a написа:

Китайците вече са измисли подобно нещо 😃
Това е топлообменник за басейни.

Иначе прочети темата: комина мечта или как да уловим топлината беглец. Там съм слагал снимки на моя самоделен топлообменник дим/вода и дим/въздух.
6osi6 - майстор
https://allegro.pl/oferta/wezownica-mie ... 0068062674
Защо ще вкарваш загрята вода в котела?
Това може да се направи с мека медна тръба и така се изолира по малка площ
На линка е с ф12,. С 30 метра Ф10 може да се направят 58-59 навивки със 60 см дължина по димоотвода. Това добавя около 0,25 топлообменна площ. Може да се направи и с повече от един кръг.
Кондензът ако притеснява, слагаш кранове за регулиране и горе обезвъздушаваш. Ако се получава коляно на димоотвода след обменника и преди входа в комина, трябва да сложиш ревизия. Ще ти трябва за почистването и ще се вижда има ли конденз след обменника.
Delpi4a - специалист
съб яну 22, 2022 8:28 pm6osi6 написа:
https://allegro.pl/oferta/wezownica-mie ... 0068062674
Защо ще вкарваш загрята вода в котела?
Това може да се направи с мека медна тръба и така се изолира по малка площ
На линка е с ф12,. С 30 метра Ф10 може да се направят 58-59 навивки със 60 см дължина по димоотвода. Това добавя около 0,25 топлообменна площ. Може да се направи и с повече от един кръг.
Кондензът ако притеснява, слагаш кранове за регулиране и горе обезвъздушаваш. Ако се получава коляно на димоотвода след обменника и преди входа в комина, трябва да сложиш ревизия. Ще ти трябва за почистването и ще се вижда има ли конденз след обменника.
Моята тръба е 1 цола. Иначе, смисъла да вкарам по-топла вода в котела е ясен - икономия! Да изцедим топлината, доколкото може, от димните газове и да го упилзотворим. Ако затопля водата от тях дори с 2 градуса, то времето на работа на котела съответно ще е по- малко - икономия.
В "тясната" тръба, на моя топлообменник, през която преминават газовете, съм намислил да сложа 2 или 3 "стъпала/парички" , за да може пушека да върви на зиг-заг, а не да изпада в ламинарен поток.
Що се отнася до конденза, той ме притесняваш по време на стенбая. Пушека да не се задържа там или да пада на долу и да гърми при запалването. Но пък, ако се стигне до там, може да се измисли вентилатора да се включва циклично, за да издухва студения пушек.
6osi6 - майстор
Стъпалата ще пречат на почистването и ще създадат условия за конденз и замърсяване в ъглите на поставяне. Ако имаш тяга около 15 паскала, когато котелът е спрял, няма се образува конденз.
Конденз се образува при бавно движение на димните газове и температура под 35 °С. Ъглите със замърсяване са местата където газовете преминават с най-ниска скорост.
Delpi4a - специалист
пет яну 28, 2022 11:43 am6osi6 написа:
Стъпалата ще пречат на почистването и ще създадат условия за конденз и замърсяване в ъглите на поставяне. Ако имаш тяга около 15 паскала, когато котелът е спрял, няма се образува конденз.
Конденз се образува при бавно движение на димните газове и температура под 35 °С. Ъглите със замърсяване са местата където газовете преминават с най-ниска скорост.
Да, това с почистването го мисля. Имам някаква идея, паричките, да са подвижни, тост да се махат, за да може да се почиства по-лесно, но още не съм я доизбистрил 😃 така или иначе, почистването няма да е грандиозен проблем. Виж, конденза е друго нещо. Ти пишеш, че той се появява под 35 градуса. Когато котела почива, водата в него пада до 25 - 24 градуса, което си е сериозна предпоставка за конденз. Но пък съм решил да го направя и края на февруари или някой топъл уикенд на март ще се забавлявам с това и ще споделя резултати.
Аз на моя ek3g/s му сложих ново подобно управление. Хареса ми стнбай режима, вентилатора работи 2мин. след спирането на шнека. При работен режим 80 сек преди шнека. Хистерезиса е 5° С. Няма управление на помпата, тръгва при 30° и спира при 26° .има до 4 часови позиции за градуси. Например 8.00 - 55° ,. 17.00 - 60° , 24.00 - 50°. Иначе за спиране и пускане на котела до 96 позиции т.е. през 15 Мин. Вентилатора работи по спокойно, тихо. Горя чист антрацид 6_13мм, подавам 3 сек на 400 изчакване, вентилатор на 3 степен с махната клапа.
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32

Тема "Котел Emtas EK3G/S-30, мнения и препоръки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: